Eurowizja 2022: Ostatnia SuperSobota sezonu! Dziś cztery kraje wybiorą reprezentantów – gdzie, jak, od której oglądać? Kto jest faworytem? • Znamy uczestników ESC 2022 z Niemiec i Cypru

Eurowizja: Kogo wybierze Dania?

🇩🇰 Dziś ostatnia w tegorocznym sezonie „super sobota” preselekcyjna z czterema finałami i trzema półfinałami. O 20:00 startują selekcje duńskie, w którym ośmiu uczestników będzie chciało wyśpiewać sobie bilet do Turynu. Televoting wskaże trzech najlepszych, którzy wejdą do superfinału – tam druga runda głosowania widzów określi, kto powinien reprezentować Danię. Faworytem bukmacherów jest formacja Confessions z utworem „Hallelujah” – ma 34% szans na wygraną. Druga jest grupa Reddi (22%), a trzeci zespół Fuld Effekt (18%). Aż 77,8% półfinalistów gry Bet & Win 5 stawia na Confessions, a po 9,3% obstawia Reddi albo Fuld Effekt. Czy faktycznie ta trójka wejdzie do superfinału? Dowiemy się już dziś po 20:00. Telewizja duńska przypomina, że tegoroczne Dansk Melodi Grand Prix to pierwszy finał selekcji od dwóch lat, który odbędzie się z udziałem publiczności. Gwiazdą wieczoru będzie duet Fyr & Flamme (ESC 2021), a gospodarzami Tina Muller i Martin Brygmann. Start o 20:00, a finał potrwa do 21:50. Transmisja dostępna będzie na kanale DR1 oraz w Internecie TUTAJ.

Finał rumuński z gwiazdami Eurowizji

🇷🇴 O 20:00 także finał „Selectia Nationala” w Rumunii. Po rozległych półfinałach dziś dziesięciu uczestników powalczy o tytuł reprezentanta kraju. Decydować będą głównie jurorzy, których głosy mają znaczną przewagę nad televotingiem, chociaż nadawca TVR gorąco zachęca widzów do głosowania i nawet oferuje nagrodę w wysokości 5 tys. euro. Finał może być ciekawy, bo jednego faworyta nie ma. 40,7% typujących z „Bet & Win” uważa, że wygra WRS z „Llamame”, ale 38,9% obstawia Dorę Gaitanovici. 9,3% typuje trio złożone z Cream, Minodory i Diany Bucsy. Rumunii szykują sporo niespodzianek, w tym plejadę uczestników Eurowizji 2022. Zaśpiewają reprezentanci Mołdawii, Albanii, Czarnogóry, Czech, Macedonii, Estonii i Bułgarii, a także Jamala, zwyciężczyni ESC 2016. Konkurs poprowadzą Eda Marcus i Aurelian Temisan, a w Green Roomie urzędować będą Bogdan Stanescu i Ilinca Bacila (ESC 2017). Program rozpocznie się o 20:00 czasu polskiego i będzie transmitowany przez szereg kanałów – TVR1, TVR International, TVR Moldova, platformę TVR+ oraz kanał TVR na YouTube. Całość ma potrwać do 23:00.

Czy Sara Jo pojedzie do Turynu z Serbii?

🇷🇸 Na 21:05 zaplanowano start transmisji finału selekcji „Pesma za Evroviziju ’22” w serbskim Belgradzie. Spośród 18 uczestników zakwalifikowanych po dwóch półfinałach dziś jurorzy i widzowie wskażą zwycięzcę, który pojedzie do Turynu. Z wczorajszego półfinału awansowały dwie byłe reprezentantki – Sara Jo (2013) i Tijana Dapcevic (Macedonia 2014), a także Naiva, Zejna Murkić, Zoe Kida i całkiem sporo zespołów. Odpadli m.in. Dusan Svilar czy Marija Mirković. Półfinał odbył się bez większych ekscesów. Dziś w finale atmosfera (zwłaszcza w Green Roomie) będzie jeszcze gorętsza i bardziej włoska, bo w ramach Interval Act zaproszeni goście (ma być to grupa złożona z 10 wykonawców) zaśpiewają największe przeboje włoskiego Sanremo. A kto wygra? Gracze „Bet & Win” stawiają na Sarę Jo (70,4%), z kolei 27,8% uważa, że zwycięży dziś Zorja. Telewizja serbska przedstawi dokładne i szczegółowe wyniki głosowania jurorów i widzów w półfinałach oraz w finale po zakończeniu transmisji. Wiemy, że w półfinałowym jury zasiadła m.in. Tijana Bogićević (ESC 2017). Start finału dziś o 21:05, a całość zakończy się 35 minut po północy. Transmisja na RTS1, RTS Svet, platformie RTS Planeta oraz na YouTube.

Francuzi wybierają reprezentanta do finału ESC

21:05 to także start finału narodowego we Francji. Do „Eurovision France, c’est vous qui décidez!” zakwalifikowano 12 wykonawców, a wybór reprezentanta odbędzie się dwuetapowo. Najpierw widzowie wskażą najlepsze pięć utworów, które przejdą do superfinału. Dodatkowo jurorzy dobiorą jeszcze jedną piosenkę, przyznając jej „dziką kartę”. Łącznie w superfinale zaprezentuje się sześciu kandydatów, a widzowie i jurorzy wybiorą tego, kto pojedzie na finał do Włoch. Przewodniczącą jury jest wokalistka i aktorka Jenifer, a w komisji zasiądą też m.in. Gjon’s Tears (Szwajcaria 2021), Yseult, Elodie Gossuin, Andre Manoukian czy Joyce Jonathan. Bukmacherzy obstawiają zwycięstwo duetu SOA i piosenki „Seule” – daje się im aż 40% szans. Drugie miejsce ma inny duet – Alvan & Ahez (13%), a trzecie Saam (fot.) z cyrkowym „Il est ou?” (9%). SOA wygrywa też typowanie w „Bet & Win” – aż 87% graczy obstawia właśnie ich do zwycięstwa. Alvan & Ahez mają 7,4%, a Saam 5,6%. Konkurs poprowadzą Laurence Boccolini i Stephane Bern, a transmisja ruszy o 21:05 na kanale France2 oraz TV5Monde – potrwa do 23:45. Stream internetowy będzie dostępny TUTAJ oraz na YouTube

Szwedzi i Islandczycy dobierają finalistów

🇸🇪🇮🇸 SuperSobota to także półfinały. O 20:00 piąty półfinał szwedzkiego Melodifestivalen, który w nowym formacie zastąpił dotychczasową dogrywkę chociaż nadal ją stanowi. Ośmiu kandydatów, którzy zajęli 3-4. miejsce w poprzednich półfinałach podzielono na dwie grupy. Z każdej grupy do finału widzowie (głosując według kategorii wiekowych) wpuszczą po dwie osoby. Łącznie cztery piosenki przedostaną się dalej. Faworytami bukmacherów są Anna Bergendahl (77%), Lisa Miskovsky (75%), Tone Sekelius (66%) oraz Cazzi Opeia (54%). Reprezentantkę Szwecji z 2010 obstawia do finału aż 91,7% graczy „Bet & Win”, Cazzi Opeię 83,3%, Tone Sekelius 62,5%, a Listę Miskovsky 58,3%. Najmniejsze szanse daje się Danne’mu Strahed (4,2%). O 20:45 pokazany będzie drugi półfinał preselekcji Islandii. Kolejna piątka kandydatów zawalczy o dwa miejsca w finale o czym decydować będą telewidzowie. Dodatkowo po zakończeniu głosowania jurorzy wskażą jednego uczestnika ze wszystkich półfinałów, któremu wręczą „dziką kartę”. Do awansu obstawia się grupę Reykjavikurdaetur (83,3% wskazań w „Bet & Win”) oraz Katlę (87%). Najsłabiej oceniana jest formacja Hanny Mia & The Astrotourists. Selekcje szwedzkie od 20:00 do 21:30 na SVT1 oraz w Internecie. Islandzkie Songvakeppnin od 20:45 (czasu polskiego) do 22:20 na RUV1 i w sieci TUTAJ.

Portugalia rozpoczyna Festival da Cancao

🇵🇹 To nie koniec! O 22:00 czasu polskiego rusza portugalskie Festival da Cancao. Pierwszy półfinał to walka dziesięciu wykonawców o pięć miejsc w finale. Wyniki utworzą jurorzy oraz widzowie, a w przypadku remisu na 5. miejscu decydujący głos będzie miał ranking komisji. Według graczy „Bet & Win” faworytką jest Aurea, na którą wskazuje aż 94,6% uczestników. 34-letnia wokalistka to jedna z najbardziej popularnych uczestniczek w FdC. Ma na swoim koncie m.in. zwycięstwo w MTV Europe Music Awards 2011 i 2012. 91,9% obstawia do finału Maro z utworem „Saudade, saudade”, a 70,3% duet Fado Bicha. Norton, Kumpania algazarra i Valas & Os Astronautas nie dostali żadnego głosu więc są to wykonawcy, którym daje się najmniejsze szanse na sukces. Gościem specjalnym półfinału będzie Rita Redshoes, 40-letnia wokalistka grająca alternatywny rock i pop rock. Pojawią się też Black Mamba (portugalscy finaliści Eurowizji 2021) oraz duet Expensive Soul i Rui Pregal da Cunha. Transmisja na RTP1 i RTP International oraz w Internecie TUTAJ. Start od 22:00. Całość zakończy się o 01:00 w nocy, ale dla zagorzałych fanów RTP przygotowało też program „Portugal na Eurovisao – Rumo a Turim” od 1:00 do 1:55.

Eurowizja: Malik Harris reprezentantem Niemiec

🇩🇪 Znamy reprezentanta naszych zachodnich sąsiadów! Po niezbyt emocjonującym głosowaniu radiowców, gdzie wszystkie rankingi okazały się być niemal identyczne, wygrywał duet Mael & Jonas ze 106 punktami, a Malik Harris był drugi (90 punktów). W televotingu piosenka „Rockstars” zdecydowanie jednak wygrała zdobywając 118 punktów, druga była formacja Nico Suave & Team Liebe (94 pkt), a dopiero na trzecim miejscu publika ustawiła faworytów radiowego głosowania. Ostatecznie z 208 punktami bilet do Turynu zgarnął Malik. Faworytka internautów i bukmacherów przed selekcjami – Felicia Lu – zajęła dopiero 4. miejsce. Ostatnia była Emily Roberts, która na scenie zapomniała tekstu. Malik ma 24 lata i jest piosenkarzem pop, raperem i autorem teksów. To także syn Ricky’ego Harrisa, amerykańskiego aktora i prezentera. Co ciekawe, dziadek Malika był śpiewakiem operowym (podobieństwo do Krystiana Ochmana), a babcia pianistką. Po wydaniu pierwszych singli w 2018 i 2019 udało się Malikowi podpisać kontrakt z Universal Music Group, wydał swoją EP-kę i jeszcze przed pandemią odbył solową trasę koncertową. Najważniejszym momentem niemieckiego finału nie były jednak występy konkursowe czy nawet wyniki, a wykonanie „1944” przez Jamalę. Pełne emocji, wzruszenia i przejęcia – powagę sytuacji i ogromne cierpienie Ukrainki czuć było zarówno w studiu jak i przed telewizorami. Sam Malik również złożył hołd Ukrainie, pod koniec występu odwrócił gitarę, na której pojawiło się hasło „I stand with Ukraine”.

Cypr: Andromachi wystąpi na Eurowizji

🇨🇾 Zdaje się, że wszystko już jasne! Andromachi będzie reprezentować Cypr w Turynie, a jej piosenkę poznamy 9 marca podczas programu „Ola ston Aera” telewizji cypryjskiej RIK. Najnowsze wieści z południa Europy głoszą, że nagranie utworu zakończyło się parę dni temu w Atenach, a autorem piosenki jest Alex Papaconstantinou, który zapewne znów stworzył „nowe Fuego” czy „nowe Replay”. Z plotek wynika jednak, że piosenka cypryjska ma mieć więcej etnicznych elementów, w tym dźwięk buzuki. Tekst napisał George Papadopoulos, a w słowach dominować ma wyraz „ela”. Dziś Andromachi ma nagrywać teledysk, a premiera klipu wraz z utworem odbędzie się 9 marca. W naszym kalendarzu preselekcyjnym bez konkretnych terminów pozostały już tylko trzy kraje Kaukazu i Wielka Brytania. Azerbejdżan i Gruzja mają już swoich reprezentantów, ale na razie nie ogłoszono kiedy dokładnie poznamy piosenki. Wiemy, że utwór dla Nadira pojawi się w przyszłym tygodniu. Co z Armenią i Wielką Brytanią? Nie wiemy, ale liczymy na to, że przyszły tydzień przyniesie rozwiązanie tej tajemnicy!

Źródło: DR, TVR, RTS, France 2, SVT, RUV, RTP, Eurovision.de, Wikipedia, EurovisionFun, fot.: @saam_musique

%d blogerów lubi to: