Eurowizja dla Kuby Szmajkowskiego? Zobacz wywiad! • Lidia Kopania wysłała nieregulaminowy utwór! Czyja to wina? • Nowe wiadomości z całej Europy • Wiemy, gdzie odbędzie się Eurowizja Junior

Kuba Szmajkowski po finale „Tu bije serce Europy” [WYWIAD]

🇵🇱 Występ z preselekcji „Tu bije serce Europy” Krystiana Ochmana do piosenki „River” (z oficjalnego kanału Eurowizji) znajduje się aktualnie na 2. miejscu Karty na Czasie portalu YouTube. Video ma już ponad 570 tys. odtworzeń. Piąte miejsce zajmuje występ do „ParanoiDarii (217 tys. odtworzeń), a co ciekawe, katastrofalny występ Lidii Kopani jest ósmy (147 tys.). Media wciąż żyją sobotnim finałem, a teraz wiele portali skupia się na szansach Polaka w Turynie. „O ile na drugim miejscu plasuje się Australia, która wygrywa z Polską zaledwie o włos i wybór tegorocznego reprezentanta ma jeszcze przed sobą, to nieco trudniej będzie pokonać faworytów w zestawieniu, czyli Mahmooda i Blanco z Włoch” – relacjonuje Pudelek. Interia.pl zachwyca się występem Kasi Moś (która w sobotę jako gość specjalny wykonała „Flashlight” oraz greckie „My number one”) z kolei Styl.fm cytuje internautów sugerujących, że Małgorzata Tomaszewska jest w ciąży, na co wskazywać miała dopasowania suknia zwracająca uwagę na brzuch prezenterki. Prowadząca selekcji szybko zdementowała te plotki. Dziennik Eurowizyjny prezentuje dziś wywiad z Kubą Szmajkowskim, laureatem 4. miejsca w finale. Młody wokalista przyznał, że ostatecznie prawie w ogóle się nie stresował, ale emocje, zwłaszcza po występie były ogromne. „Cieszę się, że wyszło tak jak chciałem. Było wzruszenie, że sprostałem zadaniu, które sam sobie narzuciłem” – stwierdził. Czy planuje startować w kolejnych preselekcjach? Sprawdźcie w naszym wywiadzie, który przeprowadziła Natalia Kowalczyk.

Lidia Kopania oszukana przez kompozytorki. Jej utwór to kopia

🇵🇱 Fakt, że występ do „Why does it hurt” Lidii Kopani jest w zestawieniu kart na czasie polskiego YouTube świadczy o tym, że internauci interesują się tym nagraniem, zresztą temat wykonania piosenki jest nadal omawiany na forach internetowych czy przez portale plotkarskie. O reakcji kompozytorek (sióstr Persson ze Szwecji) i oficjalnego fan klubu informowaliśmy wczoraj natomiast okazuje się, że sprawa ma drugie dno. Jak udało się ustalić jednemu z czytelników Dziennika Eurowizyjnego, utwór „Why does it hurt” może być plagiatem piosenki „Glitter & Gold” Rebecci Ferguson, która utwór opublikowała 10 lat temu i do tej pory zebrał 6,5 miliona odtworzeń. O ile podobieństwo nie musi być widoczne przy pierwszym przesłuchaniu, tak wersja karaoke nie pozostawia złudzeń i nie można uznać tego jedynie za inspirację, a wręcz za kopię. Tym samym Lidia Kopania została przez siostry Persson oszukana, bo Szwedki zaoferowały jej nieoryginalną kompozycję, która powinna być zdyskwalifikowana zaraz po jej zgłoszeniu do preselekcji. Jak wiadomo, ciężko jest w szybki sposób ocenić i zweryfikować oryginalność utworu, stąd sprawa pojawia się dopiero teraz, gdy coraz więcej fanów (w tym zagranicznych) zapoznało się z „Why does it hurt” i skojarzyło podobieństwo. To kolejny powód by uważać na szwedzki duet, znany z tego, że corocznie zalewa preselekcje w różnych krajach swoimi propozycjami, stawiając też rygorystyczne warunki wykonawcom. Gdyby utwór wygrał selekcje „Tu bije serce Europy”, zostałby odrzucony przez Europejską Unię Nadawców co mogłoby sprawić ogromny problem Telewizji Polskiej. Nieprzyjemności miałaby też Lidia Kopania, która wysyłając „Why does it hurt” do TVP nie zastosowała się do regulaminu mówiącego o oryginalności kompozycji. Najpewniej jednak została wprowadzona w błąd przez siostry Persson.

Eurowizja • Selekcje: Czarnogóra, Holandia, Belgia, Izrael, Serbia

🇲🇪 Premiera utworu czarnogórskiego pt. „Breathe” Vladany odbędzie się 4 marca – wokalistka kręciła niedawno teledysk w dawnej królewskiej stolicy kraju – Cetinje. 🇳🇱 Najpewniej dzień wcześniej usłyszymy utwór holenderski, wokalistki S10. 🇧🇪 Na finiszu są też prace nad piosenką reprezentującą Belgię. Zaśpiewa ją Jeremie Makiese. 🇮🇱 Wczoraj pojawiły się plotki, że ze względu na niezadowolenie z wewnętrznych działań i zasad teamu stacji KAN z roli reprezentanta Izraela ma rezygnować Michael Ben Dawid. Sprawa została jednak szybko wyjaśniona, a informacja zdementowana, gdyż rewelacje portalu Ynet miały być wyolbrzymione. Telewizja KAN poinformowała, że reżyserem występu Michaela w Turynie będzie Marvin Dietmann, który taką samą rolę pełnić będzie też w cypryjskiej delegacji. 🇷🇸 Telewizja serbska wkrótce rozpoczyna próby do selekcji „Pesma za Evroviziju”, które ruszają 3 marca. Porównując do Telewizji Polskiej (która próby kamerowe rozpoczęła w piątek przed sobotnim finałem) Serbowie zdecydowanie lepiej to rozplanowali. Co ciekawe, już teraz przyjmują wnioski akredytacyjne od dziennikarzy. Telewizja RTS poinformowała także, że planuje emitować American Song Contest 2022, który rusza 21 marca.

EMA: Tak się prezentuje szczegółowe wyniki selekcji

🇸🇮 Krótkie próby przed finałem to jedno, ale fani Eurowizji krytykują Telewizję Polską także za brak transparentności. Nadawca nadal nie opublikował dokładnych wyników głosowania, chociaż system był na tyle skomplikowany, że warto pokazać pełne rezultaty i udowodnić, że działa poprawnie, a punkty rozdano w wiarygodny sposób. Zupełnie inaczej działa nadawca słoweński RTV SLO, który właśnie przedstawił szczegółowe rezultaty wszystkich rund konkursu EMA, w tym EMA Fres. Już na etapie pierwszych dueli widać, że zwycięzcy selekcji – zespół LPS – zdecydowanie prowadził w głosowaniach. W pierwszym pojedynku pokonał Neli Jerot – LPS miało aż 3,2 tys. głosów, a Neli raptem 419. Nikt inny nie pobił wyniku Last Slice Pizza w duelach tych pre-eliminacji. Dla porównania, duet Luma miał w pierwszym duelu tylko 1,6 tys. głosów. Zaskakujący jest fakt, że LPS w finale EMA Fres dostali tylko 876 głosów od widzów (Leya Leanne, która wtedy wygrała televoting miała ich ponad 2 tys.). Głosowanie jury wygrała Luma, a LPS byli drudzy. Uczniowie przegrali też z Leyą w televotingu drugiego półfinału EMA – dostali 1,7 tys. głosów, a Leya prawie 1,8 tys. Wygrali jednak typowanie jurorów, a komisja dała im pierwsze miejsce (Leyi szóste). W finale popularność znów do nich wróciła – widzowie oddali na nich ponad 3 tys. głosów, a drugie miejsce w głosowaniu widzów miał duet BQL (2,4 tys.). Format selekcji dla debiutantów EMA Fres ma zdecydowany sens, co widać po półfinałach. W każdej rundzie dwa pierwsze miejsca zajmowali uczestnicy pre-eliminacji pokonując bardziej znanych artystów. Dokładne wyniki znajdziecie TUTAJ.

Eurowizja dla Młodych Muzyków i Eurowizja Junior – gdzie i kiedy?

🇫🇷 Osiem państw weźmie udział w Eurowizji dla Młodych Muzyków 2022 we francuskim Montpellier, poinformowało Radio France. Są to Austria, Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Norwegia, Polska i Szwecja. Porównując do ostatniej edycji (z 2018) to ogromny spadek frekwencji – aż 10 nadawców mniej, w związku z tym zapewne półfinały nie będą zorganizowane. Do konkursu nie wracają Malta, Wielka Brytania, Hiszpania, Słowenia, San Marino, Węgry, Grecja, Izrael, Estonia, Belgia, Albania, Rosja i Chorwacja. Mamy za to Austrię i Francję. Telewizja ORF ostatni raz startowała w EYM w 2016 roku, a w historii konkursu aż sześć razy go organizowała. Francja wraca po wielu latach nieobecności – ostatni raz uczestniczyła w 2000 roku, a teraz nie dość, że znów wystawi swojego muzyka, to jeszcze podejmie się organizacji programu. Finał zapowiedziano na 23 lipca, a TVP reprezentanta wyłoni w ramach nowej edycji preselekcji „Młody Muzyk Roku” – finał zaplanowano na maj. 🇦🇲 Tymczasem premier Armenii, Nikol Pashinyan ogłosił, że Eurowizja Junior 2022 odbędzie się w stolicy, Erywaniu, na terenie Kompleksu Sportowo-Koncertowego im. Karena Demirchyana na wzgórzu Cicernakaberd (tam gdzie JESC 2011), gdzie znajduje się Kompleks Pamięci Ludobójstwa Ormian. Rząd Armenii zabezpieczył już fundusze na przygotowanie konkursu. Finał ma się odbyć w grudniu, a Polska swojego reprezentanta zapewne znów wybierze poprzez program „Szansa na Sukces”.

Jeśli jeszcze nie słuchaliście piątego odcinka naszego podcastu to przypominamy, że jest on dostępny poniżej (a także na Apple, Google i YouTube)!

Źródło: TVP, przegląd polskich mediów, YouTube, D. Oczkowski, RTCG, Eurovoix, Ynet, Eurovision Fun, RTS, RTV SLO, Wikipedia, EBU, ARMTV, fot.: @xmethiu

%d blogerów lubi to: