Eurowizja: Dziś Baltic SuperSaturday, a wybiera też Ukraina! • Szwecja, Norwegia, Rumunia i Słowenia z półfinałami • San Marino dziś eliminuje, a jutro to pokaże • Nasz Faworyt PL2022: Znamy wyniki I fazy głosowania! • Dziś premiera utworu „All I need” Mili

Eurowizja • Super Saturday

🇺🇦 Vydbir od 17:30: Ukraina wybiera reprezentanta

Dziś cztery finały narodowe i cztery półfinały, więc przed nami kolejna SuperSobota! Spośród czterech krajów, które dziś wybierają reprezentanta jest Ukraina, która swój finał narodowy rozpocznie już o 17:30 czasu polskiego. To nowy format „Vydbiru”, w którym mamy tylko finał (już bez półfinałów) z udziałem ośmiu wykonawców. Oceniać ich będą jurorzy (w składzie komisji m.in. Jamala i Tina Karol) oraz widzowie. Co się zmieni w stosunku do formatu z 2020? Na pewno oprawa graficzna i prowadzący. Co się nie zmieni? Poczucie obowiązku transparentności, więc znów możemy oczekiwać długich i szczegółowych komentarzy jurorów zarówno przy piosenkach jak i przy podawaniu wyników. O wyjazd do Turynu walczą m.in. uczestnicy znani już z wcześniejszych selekcji – Cloudless (startowali już na Ukrainie) czy Michael Soul (walczył kiedyś o udział w ESC dla Białorusi). Są też Alina Pash, Wellboy czy Roxolana. Faworytem bukmacherów jest Alina Pash z utworem „Tini Zabutykh Predkiv” po angielsku i ukraińsku – wokalistka ma aktualnie 53% szans na triumf. Druga jest Kalush Orchestra (15%), a na trzecim miejscu mamy Roxolanę (11%). Także gracze „Bet & Win” stawiają na Alinę – ma aż 70,3% wskazań. Roxolana zgarnęła 25% typowań. Podczas finału wystąpią nie tylko dwie eurowizyjne jurorki, ale też formacja Go_A (ESC 2021) i byli reprezentanci kraju na Eurowizji Junior. W przypadku Ukrainy należy zwrócić też uwagę na to, że wielu fanów obawia się potencjalnego wycofania jeśli sytuacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej stanie się niebezpieczna. Mamy jednak nadzieję, że kraj nie będzie musiał rezygnować ze startu, a przede wszystkim nie dojdzie do eskalacji napięcia i Ukraińcy będą bezpieczni. Podobnie jak w poprzednich latach Vydbir będzie długi i podzielony na dwie części. Pierwsza rusza o 17:30 i potrwa do 20:00, a druga rozpocznie się o 20:33 (po programie „Novini”) i potrwa do 21:30. Transmisja na kanale UA:Pershyi oraz na YouTube TUTAJ. Finał poprowadzą byli gospodarze konkursów Eurowizji w Kijowie – Maria Efrosinina i Timur Miroshnychenko.

🇱🇹🇱🇻🇪🇪 Baltic SuperSaturday: Litwa, Łotwa i Estonia decydują

Dziś wybierają też trzy małe kraje bałtyckie stąd pojawia się nazwa „Baltic SuperSaturday”. Po sześciu wcześniejszych rundach w końcu przyszła pora na finał w Estonii, który rozpocznie się już o 18:30 (czasu polskiego). Dziesięciu kandydatów w tym czterech byłych reprezentantów powalczy w finale o względy widzów i jurorów by wejść do superfinałowej trójki, gdzie zwycięzcę wskażą już tylko widzowie. Bukmacherzy stawiają na „Hope” Stefana (57%), drugi jest Ott Lepland (11%), a trzecia Anna Sahlene (6%). Aż 87,5% typujących w „Bet & Win” przewiduje Stefana, a Ott ma jedynie 4,7% wskazań. Wśród gości Uku Suviste (ESC 2021) oraz prowadzący Eurowizji 2002 w Tallinie. Prowadzenie znów powierzono Maarji-Liis Ilus, Juri’emu Pootsmannowi i Priitowi Loog. Na Litwie również kończy się dziś selekcyjny maraton, a do finału dotarło ośmiu kandydatów w tym Ieva Zasimauskaite (ESC 2018). 61% szans na wygraną bukmacherzy dają jednak Monice Liu, która wygrywała wszystkie wcześniejsze rundy, chociaż po przeprowadzeniu symulacji bazującej na wynikach ćwierćfinałów i półfinałów trzeba dojść do konkluzji, że 2. miejsce i kolejne pozycje już będą niespodziankami. W „Bet & Win” ponad 95% graczy jest pewnych co do triumfu Moniki. Czy faktycznie wyniki da się tak łatwo przewidzieć? Sprawdzimy! O tym, kto pojedzie do Turynu zadecydują widzowie i jurorzy, a gościem specjalnym ma być formacja The Roop. Na Łotwie finał z jedenastoma uczestnikami (Miks Dukurs został dokoptowany do stawki niedawno). Także tutaj wyniki utworzą połączone rankingi jurorskie i televotingu. Nadawca łotewski planuje dopiero po finale Eurowizji w maju powiedzieć, kto zasiada w jury. Wśród gości specjalnych mają być The Roop i Uku Suviste, chociaż wiemy, że zaśpiewają oni na żywo w swoich krajach. Bukmacherzy nie mają pewności kto wygra. Aktualnie prowadzi Aminata, ale ma tylko 24% szans. Citi Zeni są drudzy z 22%, a Bujans trzeci z 11%. W „Bet & Win” ta pewność co do Aminaty jest znacznie większa – 68,8% stawia dziś na jej wygraną. 29,7% obstawia Citi Zeni. A gdzie oglądać bałtyckie finały? Estończycy zaczną o 18:30 i pierwsza część finału potrwa do 20:00. Druga zacznie się o 20:30 i skończy o 21:55. Transmisja w ETV1 i w Internecie TUTAJ. Pabandom is Naujo na Litwie zacznie się o 20:00 (czasu polskiego) i potrwa do 22:00 – do oglądania na LRT1 i w sieci TUTAJ. Łotewska „Supernova” na LTV1 od 20:05 (czasu polskiego) do 22:10. W Internecie transmisja będzie TUTAJ.

🇸🇪🇳🇴 Szwecja i Norwegia z półfinałami

O 20:00 wracamy do sztokholmskiej Avicii Areny na drugi półfinał Melodifestivalen z nadzieją, że aplikacja będzie tym razem działać, a Oscar Zia nie bedzie tak zestresowany podczas prowadzenia konkursu. Według nowych zasad po pierwszej rundzie głosowania do finału wchodzi jedna osoba, a pozostałe biorą udział w drugiej fazie i będą punktowani zgodnie z rankingami kategorii wiekowych. Zwycięzca II fazy wejdzie do finału, a laureaci miejsc 2-3 do dogrywki. Aż 76% szans bukmacherzy dają wokaliście Liamoo, 41% ma John Lundvik (ESC 2019). W „Bet & Win” prawie 97% graczy jest pewnych awansu Liamoo, a 76,6% obstawia Johna Lundvika więc wszystko wskazuje na to, ze dziś panowie będą mieli okazję do radości. Fragmenty z prób do półfinału znaleźć można TUTAJ. Sąsiedzi Szwecji dziś wybierają ostatniego finalistę norweskiego Melodi Grand Prix. Spośród czterech uczestników (wybranych do dogrywki w poniedziałkowej pierwszej fazie) tylko jeden przejdzie dalej, a wszystko rozegra się poprzez tradycyjne duele. Bukmacherzy stawiają na Marię Mohn (34%), gracze „Bet & Win” też (79,7%). Dziś na scenie wystąpi też Anna-Lisa Kumoji, która jest finalistką automatycznie zaproszoną do startu, bez konieczności udziału w półfinałach. Wykona dziś piosenkę „Queen Bees”. Drugi półfinał selekcji EMA pokaże dziś słoweńska RTV SLO. Spośród 10 uczestników do finału wejdzie najlepsza szóstka bazując na głosowaniu jury i widzów. Gracze „Bet & Win” mieli wskazać wykonawców, którzy do tego finału dziś nie wejdą – obstawiają Hauptmana (60%), Gusti ft. Leyre oraz Vedrana Ljubenko (po 37,5%) i Evę Moskon (35%) chociaż trudno jest brać te typowania za pewniak, bo tydzień temu uczestnicy naszej gry preselekcyjnej całkowicie na tym zadaniu polegli. Mało kto do „porażki” typuje Mię Gucek, Klarę Jazbec czy BQL. Szwedzkie selekcje ruszają o 20:00 i potrwają do 21:30 – do obejrzenia na SVT1 oraz w Internecie. Norwegia zacznie się o 19:55 i zakończy o 21:15. Transmisja na NRK1 i w sieci TUTAJ. EMA w Słowenii od 20:20 do 21:40 na RTV SLO 1 i w Internecie TUTAJ.

🇷🇴🇸🇲 Rumunia dziś, San Marino jutro

O 20:00 II część półfinału selekcji rumuńskich „Selectia Nationala”. Po pierwszej fazie i głosowaniu internetowym oraz jurorów z ponad 40 kandydatów ostało się dwudziestu, którzy dziś zaśpiewają na żywo i będą czekać na werdykt jurorów. Dziś tylko komisja ma głos i tylko oni wybiorą 10 uczestników, którym przekażą awans do finału. Faworytami internautów byli E-an-na, jednak ciężko przewidzieć jak zagłosują jurorzy. Gracze „Bet & Win” obstawiają do finału Aris (79,6%), Cezara Ouatu (65,3%), trio Cream, Minodora i Diana (551,%) czy WRS (51%). Konkurs poprowadzą dziś Anca Mazilu i Bogdan Stanescu na żywo ze studia telewizyjnego w Bukareszcie. Pojawi się też Ilinca (ESC 2017), która wykona medley eurowizyjnych hitów (w tym m.in. „Shum”). Dziś startują też półfinały w San Marino. „Una voce per San Marino” to najdłuższy i chyba najbardziej niejasny na ten moment format preselekcji połączony z talent-show. Dziś w pierwszym półfinale ma wziąć udział 20 kandydatów z castingu (SMRTV podzieliła całą sześćdziesiątkę na trzy grupy pod kątem kolejności alfabetycznej). Każdego dnia grupa 20-osobowa będzie podzielona na cztery ekipy (po 5 osób w każdej). Każdy członek ekipy zaśpiewa cover lub utwór zaproponowany przez organizatorów, a jurorzy ocenią, jak się w tym sprawdzi. Z każdej takiej ekipy dwie osoby przejdą do drugiej rundy półfinału, a dwie odpadną. W drugiej rundzie pozostałe osiem osób zaśpiewa piosenkę przygotowaną dla SMRTV, a jurorzy zdecydują które trzy osoby trafią do finału kategorii FCE (nowi lub nieznani jeszcze wykonawcy), a pozostała piątka wejdzie do dogrywki. Jakie to będą utwory i jak to ma naprawdę wyglądać? Przekonamy się w niedzielę, bo półfinał pokazany będzie z odtworzenia. O względy jury walczą dziś m.in. Aaron Sibley z UK 🇬🇧 (startował w selekcjach Mołdawii 2018 🇲🇩), Diego Federico z Austrii 🇦🇹, Elis Mraz z Czech 🇨🇿 (dwukrotnie brała udział w preselekcjach ESCZ), Camille Cabaltera z włoskiego „X Factora” 🇮🇹, Elynora z programi „Amici” czy Florent Love. Gdzie oglądać dziś Rumunię i w niedzielę San Marino? „Selectia Nationala” od 20:00 (czasu polskiego) na TVR1, TVR International, a także na TVR Moldova i platformie internetowej TVR+. Transmisja potrwa do północy. W San Marino show nie będzie trasnsmitowane na żywo – półfinał obejrzymy jutro o 22:00 na kanale SMRTV i w Internecie.

🇵🇱 Krystian Ochman zwycięzcą pierwszej fazy „Naszego Faworyta”

Dziś premiera „All I need” Emilii Dębskiej

Znamy wyniki pierwszej fazy głosowania w plebiscycie „Nasz Faworyt PL 2022” w którym czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego oceniali piosenki z preselekcji „Tu bije serce Europy”. Wygrał Krystian Ochman i jego „River” z 17,4% wszystkich rozdanych punktów. Pełne wyniki I fazy poniżej:

  1. Krystian Ochman „River” 17,4%
  2. Kuba Szmajkowski „Lovesick” 13,67%
  3. Karolina Lizer „Czysta woda” 11,14%
  4. Anna Byrcyn „Dokąd” 11,05%
  5. Karolina & Chica „Move” 10,43%
  6. Daria „Paranoia” 9,42%
  7. Unmute „Głośniej niż decybele” 9,26%
  8. Lidia Kopania „Why does it hurt” 9,05%
  9. Siostry Szlachta „Drogowskazy” 8,58%

W pierwszej fazie nie brała udziału Emilia Dębska, gdyż jej piosenka „All I need” ma premierę dopiero dziś o 20:00. Specjalnie dla widzów Dziennika Eurowizyjnego opowiedziała jednak o czym jest ten utwór i spróbowała też opisać jego najbardziej charakterystyczne cechy. Wskazała na emocje i przestrzeń. Zdradziła też, że utwór doczekał się wersji akustycznej, której premiera niebawem! Po dzisiejszej premierze zapraszamy też na nasz kanał na YouTube gdzie pojawi się wywiad z Emilią! „All I need” zmierzy się z pozostałymi utworami w drugiej fazie głosowania, które już jutro o 20:00 – link do głosowania podany będzie na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego, na Instagramie oraz na YouTube. Głosowanie w drugiej fazie potrwa 30 minut.

Źródło: UA:Pershyi, Wikipedia, SVT, NRK, TVR, RTV SLO, LRT, ETV, LTV, SMRTV, Facebook, inf. własne, fot.: @stefanairapetjan

%d blogerów lubi to: