Eurowizja: Dziś preselekcje w Norwegii i na Litwie • Kto wygrał głosowanie online na Łotwie? • Azerbejdżan wyśle reprezentanta do Armenii? • Krystian Ochman: Wielu fanów stawia go w roli faworyta

Kiedy i gdzie oglądać preselekcje Norwegii i Litwy? Kto wystąpi i gdzie znaleźć utwory z Melodi Grand Prix i Pabandom is Naujo? Kto awansował do półfinału na Łotwie? Gdzie obejrzeć reportaż z San Marino? Dlaczego odwołano Melodifestivalen Tour? Czy Azerbejdżan faktycznie wystąpi na JESC 2022? Czy Doda nadal walczy o udział w preselekcjach? Kto jest faworytem Krajowych Eliminacji?

🇳🇴 Eurowizja 2022 • Selekcje na żywo – Norwegia

Dziś ruszają selekcje norweskie Melodi Grand Prix 2022, a w pierwszym półfinale o awans powalczy czterech kandydatów. Zostali oni już podzieleni na duele – z każdego pojedynku do tzw. „Gullduell” („Złoty duel”) wchodzą zwycięzcy, którzy w ostatnim starciu rywalizują o miejsce w finale. W pierwszym duelu usłyszymy Mirę Craig z „We Still Here” oraz Eline Noelię z „Ecstasy„. Druga para to Frode Vassel z „Black Flowers” i Trollfest z „Dance Like a Pink Flamingo„. O wynikach w tej rundzie decydują tylko i wyłącznie widzowie. Aktualnym faworytem jest Eline Noelia, która ma w grze „Bet & Win” 61,1% wskazań. Drugie miejsce ma Trollfest (27,8%), a najmniejsze szanse daje się piosence „Black Flowers” (2,8%). W ramach Interval Act wystąpi Elsie Bay, która zaśpiewa „Death of Us„. Wokalistka naprawdę nazywa się Elsa Sollesvik i urodziła się w 1996 roku w Haugesund. Karierę rozpoczęła jako 17-latka występując w duecie z Emilie. Od tego czasu zagrała w wielu koncertach i na festiwalach. Działalność solową zaczęła w 2018 roku gdy ugruntowała sobie pozycję jako autorka piosenek dla innych artystów. To ona stała za „Witch Woods„, które w MGP 2021 śpiewała Emmy. Jej pseudonim to Elsie (takie imię planowali dać jej rodzice) i Bay (co po angielsku znaczy „zatokę”, czyli znaczenie jej norweskiego nazwiska). Co ciekawe, Elsie posiada licencjat nauk politycznych i z prawa oraz kryminologii. Półfinał oglądać można od 19:50 na NRK i w Internecie TUTAJ.

🇱🇹 Eurowizja 2022 • Selekcje na żywo – Litwa

Wieczorem kontynuowane będą selekcje litewskie. Po dość słabym pierwszym ćwierćfinale dziś ma być znacznie lepiej. O awans do półfinału walczyć będą m.in. Viktorija Kajokaite (uczestniczka „Lietuvas Balsas”) z utworem „Piece of Universe„, Gabrea z „Make it real„, zespół Clockwork Creep z „Grow„, Emilia Katauskaite (także „Lietuvos Balsas”) z „Iluminate„, Juste Kaujelyte (kolejna uczestniczka „The Voice”) z „How to get my life back„, duet Titas & Benas (w ubiegłym roku zajęli ostatnie, piąte miejsce w finale selekcji, fot.) z „Getting Through This„, trio Queens of Roses (w 2017 roku dotarły do ćwierćfinałów gdzie zajęły 5. miejsce, w 2019 były w ćwierćfinale na siódmym miejscu) z „Washing Machine„, Cosmic Bride (przedostatnie miejsce w ćwierćfinale 2021) z „The Devil lives in Spain” czy duet Moosu X z „Love that hurts„. Na YouTube brakuje jeszcze dwóch utworów – grupy Justin 3 ft. Nanaart oraz reprezentantki Litwy z 2018 roku – Ievy Zasimauskaite. Do finału wejdzie sześciu najlepszych uczestników – oceniać ich będą jurorzy oraz widzowie, a plansze z pełnymi wynikami zostaną przedstawione po prezentacji ostatniej konkursowej piosenki. Ćwierćfinał dziś o 20:00 czasu polskiego na LRT TUTAJ (transmisja alternatywna powinna być dostępna na TYM kanale YouTube).

Eurowizja • Selekcje – Łotwa, San Marino, Szwecja

Zakończyło się głosowanie internetowe wyłaniającego dodatkowego półfinalistę selekcji łotewskich „Supernova” 🇱🇻. Wygrał Miks Galvanovskis z utworem „I’m just a sinner” pokonując m.in. Katrinę Dimantę (ESC 2014). Miks nie jest debiutantem w selekcjach. Po raz pierwszy pojawił się tam w 2017 roku, jednak zajął w ćwierćfinale 8. miejsce. Stawka półfinału „Supernovy” jest już pełna – walka o finał rozegra się 5 lutego. Na stronie telewizji SMRTV 🇸🇲 opublikowano już pierwszą część reportażu dotyczącego castingów „Una voce per San Marino”. Do obejrzenia TUTAJ. Kolejne części pokazane będą niebawem! W Szwecji 🇸🇪 smutne informacje – Melodifestivalen Tour został odwołany co znaczy, że wszystkie sześć części show realizowane będą w Sztokholmie drugi rok z rzędu. Organizatorzy preselekcji ubolewają nad tym faktem, jednak obecna sytuacja epidemiologiczna nie zezwala na wpuszczanie więcej niż 500 osób do obiektów. Zapewniają, że zrobią wszystko, by Melodifestivalen nadal było wspaniałą rozrywką dla Szwedów, nawet jeśli muszą oglądać konkurs z domów. Start selekcji 5 lutego.

🇦🇿 Eurowizja Junior: Czy Azerbejdżan wystartuje w konkursie?

Jeden z członków azerskiej delegacji JESC – Eldar Rasulov – powiedział w wywiadzie dla 12xal, że jego kraj powinien uczestniczyć w Eurowizji Junior bez względu na to, gdzie odbywa się konkurs. Jego słowa nie są jednak żadnym zapewnieniem, że telewizja Ictimai zdecyduje się wysłać swojego przedstawiciela do wrogiej Armenii 🇦🇲. Byłby to ogromny przełom, jednak mało realny. Azerbejdżan i Armenia nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych a wszystko z powodu konfliktu w Górskim Karabachu. Kraje toczyły ze sobą wojny, a ostatnia zakończyła się porozumieniem o zawieszeniu broni z listopada 2020. Azerbejdżan ogłosił swoje zwycięstwo, a Ormianie wyszli na ulice domagając się dymisji władz które doprowadziły do niekorzystnego rozejmu. Sytuacja nadal jest jednak napięta. Ormianie nie chcą zaakceptować międzynarodowych granic Azerbejdżanu, a prezydent Ilham Alijew oznajmił parę dni temu, że jeśli tego nie zrobią, Azerowie nigdy nie zaakceptują granic Armenii. Do Eurowizji Junior jeszcze sporo czasu, jednak małe są szanse na to, by strony doszły do jakiegokolwiek porozumienia. Azerbejdżan planował debiut podczas JESC 2011, jednak zrezygnował, gdy okazało się, że gospodarzem będzie Armenia. Z kolei ormiańska stacja ARMTV planowała wysłać delegację do Baku na Eurowizję 2012 jednak wycofała się w ostatniej chwili z uwagi na brak zapewnień o bezpieczeństwie delegacji.

🇵🇱 Eurowizja 2022 • Co z tą Dodą? Krystian Ochman faworytem?

Nagłe ogłoszenie organizacji finału publicznego Krajowych Eliminacji i prezentacja wykonawców zakwalifikowanych do dziesiątki spotkała się ze sporym zainteresowaniem polskich mediów, które skupiały się nie tylko na liście uczestników, ale też na braku Dody. Przypomnę, że wokalistka nie zgłosiła się do preselekcji ogłoszonych we wrześniu, a zrobiła to dopiero gdy przeczytała w Internecie, że TVP zmienia format wyboru. Jej zgłoszenie nie zostało jednak uwzględnione w głosowaniu komisji selekcyjnej. Nie wiadomo czy z chęci faktycznego udziału w Eurowizji czy tylko by zrobić szum Doda postanowiła walczyć o „dziką kartę” tłumacząc to spełnianiem marzeń fanów. Nagrała się nawet w siedzibie TVP przy Woronicza, jednak nie wiadomo po co tam poszła. Fani Dody stworzyli petycję w sprawie przyznania wokalistce „dzikiej karty” jednak do tej pory zebrano tam tylko nieco ponad 500 podpisów. Zamiast na Dodzie warto skupić się jednak na Krystianie Ochmanie, który znalazł się w finale i który już teraz uważany jest przez wielu za głównego faworyta. Nie znamy jeszcze jego utworu „River”, ale wiemy, że zaśpiewany będzie w całości po angielsku, a osoby, które już miały okazję go usłyszeć wypowiadają się na ten temat bardzo pozytywnie. Ciekawe, czy wokalista śpiewać będzie „River” podczas koncertu, który 14 lutego ma zaplanowany w Lublinie. Kolejne występy w ramach trasy promującej album odbędą się już po preselekcjach, a Ochman odwiedzi wtedy Warszawę, Katowice, Cieszyn, Kraków, Gdańsk i Toruń.

Na temat preselekcji rozmawiać będziemy jutro podczas panelu dyskusyjnego na YouTube! Odpowiemy też na pytania naszych subskrybentów! Start w niedzielę o 18:30.

Źródło: NRK, LRT, Wikipedia, YouTube, LTV, SMRTV, Eurovoix, Instagram, TVP, inf. własne, fot.: @titasirbenas

%d blogerów lubi to: