Pesma za Evroviziju: Aż 36 uczestników w selekcjach! • Selekcje w Europie i Australii: Co nowego? • Zagraniczne media zwracają uwagę na Unmute

Kto wystąpi w selekcjach Serbii? Jakie są duele w Norwegii? Jak głosować na Łotwie? Co dziś pokaże telewizja w San Marino? Dlaczego Islandia przesuwa preselekcje? Kto poprowadzi półfinały w Portugalii i Estonii? Jak brzmi utwór BESS na UMK? Kiedy preselekcje w Niemczech? Jakie znamy tytuły piosenek Australii? Jak wygląda podział półfinałów w Hiszpanii? Co zagraniczne media mówią o polskich preselekcjach?

🇷🇸 Pesma za Evroviziju 22: Kto powalczy o finał?

Wczoraj w nocy pojawiła się lista aż 36 półfinalistów preselekcji serbskich „Pesma za Evroviziju 22”. Konkurs zorganizowany będzie przez RTS w Belgradzie w dniach 3-5 marca. W półfinałach wystartuje po 18 kandydatów, a decydować będą widzowie oraz jurorzy. Stawka jest w tym roku niezwykle bogata w znane nazwiska i takie, które kojarzymy z poprzednich preselekcji, m.in. Naiva, Biber, Igor Simić, Dušan Svilar (fot.), Srdjan Lazić, Bojana Mašković, Zoe kida, Lift czy Rocher Etno Band. Mamy też byłą reprezentantkę kraju – Sarę Jo (ESC 2013 jako Moje 3) oraz chórzystów: Marko Nikolicia (ESC 2015), Sanję Bogosavljević (m.in. ESC 2007 i 2011), Jelenę Pajić (Czarnogóra 2015) czy Ivanę Vladović. Nie zabrakło nazwisk, o których mówiło się wcześniej – Angellina czy Aca Lukas (chociaż ten wystartuje z innym utworem, niż publikowany wcześniej). Niespodzianką są dwie niezwykle popularne wokalistki z wieloletnim doświadczeniem scenicznym – Goca Tržan i Ana Stanić (ta druga wykonuje utwór „Sama„, który po polsku śpiewała Ewelina Flinta). Goca swój utwór opublikowała już w Internecie, podobnie jak Rocher Etno Bend czy Angellina (tylko wersja koncertowa). Wszystkie utwory mają być wkrótce opublikowane przez stację RTS, a pełna lista uczestników (oraz kompozytorów) znajduje się TUTAJ. Wśród autorów takie sławy jak Jelena Živanovic (z duetu Zana), Bajaga, Alka Vuica, Marko Kon (ESC 2009), Nenad Ćeranić, Darko Dimitrov, Aleksandra Milutinović, Leontina Vukomanović czy sevdahBaby.

Eurowizja • Selekcje: Norwegia, Łotwa, San Marino

Temat nagłych polskich preselekcji zdominował środowisko lokalnych fanów, ale nie zapominamy o newsach zza granicy! Już jutro pierwszy półfinał Melodi Grand Prix w Norwegii 🇳🇴 i poznaliśmy już podział dueli. Mira Craig powalczy przeciwko Eline Noelii, a Frode zmierzy się z Trollfest. Z każdego pojedynku do złotego duelu przejdą zwycięzcy, a tylko jeden wykonawca trafi do finału. Dziś kończy się głosowanie w internetowej rundzie selekcji łotewskich „Supernova” 🇱🇻. Do wyboru mamy 10 piosenek, a tylko jedna trafi do półfinału. Zagłosować można TUTAJ. Wieczorem telewizja SMRTV pokaże reportaż z przebiegu castingów do preselekcji „Una voce per San Marino” 🇸🇲. Podczas przesłuchań wystąpiło prawie 300 wykonawców, w tym m.in. Jeremi Sikorski z Polski 🇵🇱, ale też Elis Mraz z Czech 🇨🇿 czy Massimiliano Tufo z Włoch 🇮🇹. Być może dziś autorzy reportażu przekażą kolejne informacje co do przebiegu preselekcji. Wstępnie mówiło się, że SMRTV chce przygotować szereg półfinałów z udziałem nawet do 90 kandydatów, jednak zapewne liczba ta będzie zmniejszona. Nazwiska zakwalifikowanych mamy poznać niebawem, a organizatorzy chcą też wkrótce podać listę dziewięciu uczestników, którzy od razu trafili do finału. Transmisja internetowa reportażu dziś o 21:10 na SMRTV i w Internecie TUTAJ.

Eurowizja • Selekcje: Islandia, Portugalia, Estonia, Finlandia

Ze względu na obostrzenia covidowe telewizja RUV postanowiła przesunąć o tydzień start preselekcji „Songvakeppnin 2022” 🇮🇸. Piosenki poznamy 5 lutego, natomiast pierwszy półfinał pokazany będzie 26 lutego, drugi 5 marca, a finał 12 marca tym samym Islandia konkurować będzie o widza-fana Eurowizji ze Szwecją 🇸🇪 i Portugalią 🇵🇹, które też mają wtedy swoje finały. Jednocześnie będzie to ostatnia sobota selekcyjna, gdyż po niej sezon zostanie zamknięty, a w Turynie odbędzie się spotkanie delegacji z EBU. Wszystkie uczestniczące w Eurowizji 2022 kraje muszą mieć wybrane utwory do 13 marca. Przed chwilą wspomnieliśmy o Portugalii więc warto dodać, że pierwszy półfinał Festival da Cancao poprowadzą Sonia Araujo i Jorge Gabriel. Oboje mają już wielkie doświadczenie z preselekcjami – Jorge poprowadzi je dziewiąty raz, a Sonia siódmy. Piosenki z Festival da Cancao zostaną opublikowane 21 stycznia. Z kolei pierwszy półfinał Eesti Laul 🇪🇪 prezentować będą Maarja-Liis Ilus (dwukrotna reprezentantka Estonii w latach 90.) oraz Priit Loog, aktor telewizyjny i filmowy. Wczoraj wieczorem telewizja YLE opublikowała drugi utwór z selekcji fińskich 🇫🇮. Tym razem jest to „Ram Pam Pam” wokalistki BESS. Następni w kolejności są The Rasmus. Ich utwór pojawi się w niedzielę o 23:00 czasu polskiego.

Eurowizja • Selekcje: Niemcy, Australia, Hiszpania

Najnowsze informacje dotyczące selekcji niemieckich świadczą o tym, że finał odbędzie się na początku marca w Berlinie 🇩🇪. Wiemy to…z ogłoszenia o pracę! Bildergarten Entertainment opublikował 12 stycznia ofertę pracy na stanowisko asystenta recepcjonisty podczas produkcji w stolicy kraju. Bildergarten ma być producentem konkursu „Unser Lied fur Turin”. Wiemy, że w finale usłyszymy pięć piosenek, a zwycięzcę wybiorą słuchacze stacji radiowych oraz internauci i widzowie. Zgłoszenia przyjmowane były do 30 listopada. W Australii 🇦🇺 pojawiają się nowe dane dotyczące utworów finałowych. Charley zaśpiewa „Without you”, Jude York „I won’t need to dream”, Seann Miley Moore „My Body”, a jeden z faworytów – Sheldon Riley wykona „Not the same”. Do niedzieli SBS czeka na zgłoszenia w ramach poszukiwania kolejnego finalisty. Ma być to osoba, która wyśle próbkę swoich umiejętności wokalnych na TikToku. A w Hiszpanii 🇪🇸 podział na półfinały! 26 stycznia o awans powalczą m.in. Azucar Moreno, Unique czy Tanxugueiras, a dzień później Javiera Mena, Rigoberta Bandini czy Rayden. W każdej grupie będzie po siedem utworów, a cztery przejdą dalej. Decydować będą jurorzy (60% członków komisji z Hiszpanii i 40% zza granicy) oraz widzowie (50% televoting i 50% reprezentanci publiczności).

🇵🇱 Eurowizja: Zagraniczne media o Krajowych Eliminacjach

Nagły pomysł i organizacja Krajowych Eliminacji w Polsce nie umknął mediom zagranicznym, które wczoraj z trudem nadążały za tym, co się dzieje. Na szczęście czołowe redakcje eurowizyjnych stron w Europie kontaktowały się z Dziennikiem Eurowizyjnym by otrzymać sprawdzone informacje. „O przejściu z selekcji wewnętrznych do finału krajowego zadecydowały trudności z podjęciem decyzji przez jurorów” – informuje Eurovoix. Portal ESCbubble.com zwraca uwagę przede wszystkim na wykonawców związanych już z Eurowizją czy selekcjami tj. Lidię Kopanię, Milę i siostry Szlachta, ale też m.in. na Krystiana Ochmana oraz Darię i Anię Byrcyn. Rollecoaster zmian w TVP portal Wiwibloggs ocenił jako „That’s what you call a ride” i podkreśla, że piosenka „Głośniej niż decybele” grupy Unmute jest wykonana w całości w języku migowym co ma wezwać wszystkich do większej świadomości i uznania dla społeczności niesłyszących. „Utwory instrumentalne właściwie nie są dozwolone na Eurowizji, ale Głośniej niż Decybele ma wymagany w regulaminie teksty” – dodaje niemiecki ESCkompakt podkreślając, że w przypadku zwycięstwa Unmute TVP i EBU będą musiały dojść do porozumienia w kwestii uznania lub odrzucenia piosenki.

Więcej informacji na temat Krajowych Eliminacji i uczestników znajdziesz TUTAJ.

Playlista utworów Krajowych Eliminacji

Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybieraj najlepsze polskie piosenki grudnia 2021! Szczegóły TUTAJ!

Masz pomysł na temat podcastu Dziennika Eurowizyjnego? Napisz do nas! Szczegóły TUTAJ!

Źródło: RTS, LTV, NRK, SMRTV, RUV, RTP, ETV, RTVE, Esckompakt.de, Wikipedia, fot.: @dusan_svilar_official

%d blogerów lubi to: