Eurowizja: Nowości z wielu krajów! Sprawdź jak nadawcy szykują się do preselekcji narodowych • Czy Wielka Brytania powróci do Eurowizji Junior?

Kto wystąpi w II ćwierćfinale preselekcji litewskich? Dlaczego Monika Linkyte zrezygnowała ze startu? Ile zgłoszeń zarejestrowano na Ukrainie? Co dalej w preselekcjach San Marino? Kiedy uczestników poda Finlandia? Jak wygląda podział półfinałów w Estonii? O czym plotkuje się w Serbii? Kto odpadł z „X Factora” w Izraelu? Które telewizje mają prawo startować w Eurowizji Junior dla Wielkiej Brytanii?

🇱🇹 Składy ćwierćfinałów na Litwie i dwie rezygnacje

Dziś w Wilnie 🇱🇹 nagrano drugi ćwierćfinał preselekcji litewskich „Pabandom iš naujo” w którym o awans powalczą Viktorija Kajokaite z „Piece of Universe„, Gabrea (Gabriele Senkeviciute), formacja Clockwork Creep, Emilija Katauskaite z „Iluminate„, Juste Kaujelyte, duet Titas & Benas, reprezentantka Litwy 2018 Ieva Zasimauskaite (swoje „I’ll be there” zaśpiewa grając na fortepianie), trio Queens of Roses z „Washing Machine„, Cosmic Bride, Justinas Stanislovaitis z grupy Twosome w projekcie Justin3 i piosenkarką nanaart oraz duet Moosu X (fot.), w skład którego wchodzą Justas i Aurimas. Wykonają „Love that hurts„. Ogłoszenie składu II ćwierćfinału od razu daje nam też stawkę trzeciej grupy: w przyszłą sobotę o półfinał powalczą m.in. Vilija Mataciunaite (ESC 2014), Emilija V, Gebrasy, Vasha, Lolita Zero czy Ruta Loop. Nagrywany dziś odcinek pokazany będzie na LRT w sobotę 15 stycznia o 20:00 czasu polskiego. Niestety lokalni fani dowiedzieli się dziś, że jedna z faworytek selekcji – Monika Linkyte (ESC 2015) – wycofała się ze względów zdrowotnych. Jak przyznała, jest przeziębiona i musi się teraz powstrzymać od śpiewania. Vaidas Baumila (który z Moniką zaśpiewał w duecie podczas Eurowizji) uważa to za niezwykle niefortunne i smutne zdarzenie, ale zdaje sobie sprawę, że głos jest teraz najważniejszy. Z powodu bliżej nieokreślonych kłopotów osobistych z PiN 2022 rezygnuje też Alekas. LRT podało również, że grupa Baltas pegasas miała pierwotnie wystartować w I ćwierćfinale, jednak z powodu nieprzewidzianych okoliczności przesunięto jej start na przyszły tydzień. Tym samym zamiast 36 uczestników selekcje mają stawkę z 34 kandydatami, a w ostatnim ćwierćfinale wystąpi 12 wykonawców, o jednego więcej niż w poprzednich rundach.

Selekcje przed Eurowizją: Ukraina, San Marino, Estonia

Ostatecznie aż 284 piosenki nadesłano do preselekcji ukraińskich 🇺🇦, z czego 164 dotarły do siedziby stacji w ostatnich pięciu dniach naboru. Teraz specjalna komisja wyłoni od ośmiu finalistów, których powinniśmy poznać 24 stycznia. Finał ma się odbyć 12 lutego w Kijowie. Telewizja SMRTV z San Marino 🇸🇲 przekazała, że do „Una voce per San Marino” nadesłano 585 aplikacji, z czego prawie 300 kandydatów zaproszono na castingi do Teatru Titano. Na podstawie przesłuchań wybranych będzie 90 uczestników, którzy wezmą udział w pięciu półfinałach. Łącznie spośród 90 osób tylko 9 trafi do wielkiego finału, gdzie czekać będzie na nich dziewięciu zaproszonych do startu piosenkarzy. Już 14 stycznia o 21:10 SMRTV pokaże specjalny godzinny reportaż z castingów pt. „Aspettando il Festival”, który pokaże kulisy całego procesu. Wśród prawie 300 przesłuchiwanych znaleźli się polscy wykonawcy – Joanna Popik, Jeremi Sikorski i Marcin Szczurski. A co nowego w Estonii 🇪🇪? Telewizja EER podała już podział półfinałowy Eesti Laul. W pierwszej grupie (3 lutego) usłyszymy m.in. Elinę Nechayevą, Elysę, Otta Leplanda, Stiga Rastę czy duet Frantsa i Triin. Dwa dni później o finał powalczą m.in. Anna Sahlene, Evelin Samuel, Jaagup Tuisk, Pur Mudd & Shira oraz Stefan.

Selekcje przed Eurowizją: Izrael, Finlandia, Serbia

Adi Cohen w niedzielę odpadł z izraelskiego „X Factora” 🇮🇱, a w ostatecznym duelu rywalizował z Shachar Adawi. Dziś kolejny odcinek talent-show i pożegnanie ostatniego wykonawcy, bowiem cała pozostała ósemka ma wejść do wielkiego finału związanego z wyborem utworu na Eurowizję. Pierwszy odcinek „X Factor” z piosenkami preselekcyjnymi ma być pokazany 15 stycznia na kanale Reshet13. Dokładny format nie jest jeszcze znany. W środę o 12:00 czasu polskiego telewizja YLE 🇫🇮 ogłosi siedmiu wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani do finału preselekcji UMK. Transmisja konferencji dostępna będzie TUTAJ. Fani z Finlandii spekulują, że w stawce mogą pojawić się BESS, Cyan Kicks, Isaac Sene, Arja Koriseva czy nawet formacja The Rasmus znana w naszym kraju z takich hitów jak „In the Shadows” czy „First day of my life”. Być może już w środę swoich uczestników selekcji ogłosi telewizja serbska 🇷🇸. Wśród kandydatów m.in. Sara Jo (ESC 2013), a pewne jest, że swoich zgłoszeń do RTS nie wysłali m.in. Maja Nikolić czy uczestnik bułgarskiego „The Voice” Stefan Zdravković.

🇬🇧 BBC zadebiutuje na Eurowizji Junior?

Źródła zbliżone do BBC podają, że telewizja publiczna Wielkiej Brytanii ma w planach debiut na Eurowizji Junior, ale dopiero w 2023 roku. Dlaczego debiut, a nie powrót? BBC, które co roku startuje (i często kompromituje się) na dorosłej Eurowizji nigdy nie brało udziału w JESC. Trzy pierwsze starty UK realizowane były przez telewizję ITV, która wtedy też transmitowała konkurs. ITV powstało w 1955 roku by stanowić przeciwwagę dla publicznego BBC. Stacja weszła w 1981 do Europejskiej Unii Nadawców i ma taki sam status jak BBC, jednak ze względu na fakt iż w dorosłej Eurowizji uczestniczą głównie nadawcy publiczni, to British Broadcasting Corporation ma pierwszeństwo. BBC nie było jednak zainteresowane JESC, stąd skorzystała na tym ITV. Dwa pierwsze sukcesy na Eurowizji dla Dzieci spodobały się Brytyjczykom, a ITV planowała nawet organizować konkurs w 2004 w Manchesterze, jednak wycofano tę aplikację ze względów finansowych i ramówkowych. Rok 2005 to słaby wynik reprezentantki kraju i decyzja o wycofaniu z powodu niskich wyników oglądalności. ITV ma prawa do programu „The Voice Kids”, który w wielu krajach jest stosowany do wyboru reprezentanta na JESC. Debiut BBC to nie tylko możliwość zjednoczenia wszystkich krajów Big5 w Eurowizji Junior ale też blokada niezależnych startów Walii (powrót) czy Szkocji (debiut). Zgodnie z zasadami, w momencie gdy w konkursie startuje BBC, uczestnikiem jest Wielka Brytania. Jeśli BBC lub ITV nie ma, wtedy do głosu mogą dojść stacje z poszczególnych części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybieraj najlepsze polskie piosenki grudnia 2021! Szczegóły TUTAJ!

Masz pomysł na temat podcastu Dziennika Eurowizyjnego? Napisz do nas! Szczegóły TUTAJ!

źródło: LRT, Eurovoix, Suspilne Eurovision, ESCbubble.com, SMRTV, EER, Wikipedia, YLE, ESCforum.net, EurovisionIn, fot.: moosu_x

%d blogerów lubi to: