Eurowizja Junior: Znamy reprezentantów Malty i Irlandii • Jakie zmiany wprowadzono w Melodifestivalen? • Agustin Egurrola ułoży choreografię dla Sary James

Preselekcje maltańskie 🇲🇹 do Eurowizji Junior wygrali Ike Mizzi i Kaya Gouder Curmi stanowiący popularny na wyspie duet Ike & Kaya, który dał się poznać widzom w lokalnej wersji programu „Mam Talent”. Ike zajmuje się muzyką od ponad dwóch lat, miał już okazję startować w wielu festiwalach oraz występować w teledyskach. Kaya śpiewa od piątego roku życia, uczestniczyła m.in. w SanRemo Junior, gdzie zajęła 1. miejsce w swojej kategorii wiekowej. Rok temu dotarła do finału preselekcji na Malcie gdzie była uznawana za faworytkę śpiewając „Made of Stars” jednak nie weszła do czołowej trójki. W finale „Mam Talent” Ike i Kaya zajęli 4. miejsce. W sobotę zdobyli prawo do reprezentowania Malty na Eurowizji Junior za sprawą piosenki „My Home” łączącej pop i rap. Autorami utworu są Owen Leuellen i MUXU, a kompozytorem Cyprian Cassar. Panowie byli już wcześniej zaangażowani w maltańskie piosenki z Eurowizji Junior. Drugie miejsce w połączonym głosowaniu widzów i jurorów zajęło trio Myca, Kylie & Denzel Jo z „Running free”, a trzecie Yulan Law z „On my way”. W skład jury weszła m.in. Destiny, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015 i reprezentantka Malty na Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Ike i Kaya to drugi w historii duet, który zaśpiewa dla Malty na JESC. Wcześniej były to Francesca i Mikaela, które w 2009 zajęli 8. miejsce za „Double Trouble”. Do tej pory tylko jeden duet wygrał Eurowizję dla Dzieci – stało się to w 2006 roku za sprawą sióstr Tolmachevy z Rosji 🇷🇺.

🇮🇪 Maiu Levi Lawlor jedzie do Paryża

Niespodzianka w Irlandii! Finał preselekcji do JESC wygrał Maiu Levi Lawlor (fot.), który w trakcie całego wieloetapowego konkursu zaliczył udział we wszystkich rundach Sing-Off. W ćwierćfinale czwartym zdobył 3. miejsce i 24 gwiazdki, ale w dogrywce pokonał konkurencję i zdobył miejsce w półfinale. W rundzie półfinałowej był jedynym chłopcem w grze. Znów trafił do dogrywki, ale jurorzy zdecydowali się zakwalifikować go do finału. Dziś pokonał wyżej oceniane we wcześniejszych rundach Lilyellę Buckley (2. miejsce) i Sophie Lennon (3. miejsce). W ostatecznym duelu dostał 2 głosy, w tym jeden od zwyciężczyni ESC 1992 – Lindy Martin. Na razie nie wiadomo jaką piosenkę zaśpiewa w Paryżu oraz kiedy odbędzie się jej premiera. Maiu jest drugim w historii chłopcem, który otrzymał prawo do reprezentowania Irlandii na Eurowizji Junior. Jego poprzednikiem był Taylor Hynes, który także niespodziewanie wygrał w 2018 roku preselekcje narodowe, jednak w Mińsku zajął tylko 15. miejsce. Do tej pory najwyższym rezultatem Irlandii w konkursie jest miejsce 10. dla Zeny Donnelly z 2016 roku. Był to jeden jedyny raz, gdy Irlandia wystawiła na konkurs piosenkę śpiewaną w dwóch językach (poza dominującym irlandzkim był też angielski).

🇸🇪 Nie będzie dueli w Andra Chansen

Telewizja szwedzka SVT wprowadza kolejne zmiany w formule Melodifestivalen dotyczące rundy dogrywkowej. Od 2022 roku nie będzie już słynnej Andra Chansen i walki w duelach, a zamiast tego pojawi się piąty półfinał, jednak nadal będzie on rundą ostatniej szansy dla tych, którzy w swoich rundach nie wejdą bezpośrednio do finału. Z każdego półfinału do piątej grupy wejdą wykonawcy z miejsc 3-4. W piątym półfinale podzieleni będą na dwa teamy i z każdego z nich do finału awans otrzymają dwie piosenki. Aftonbladet uważa, że poprzednia formuła bezpośrednich pojedynków jeden na jeden była nielubiana przez samych artystów oraz przez przedstawicieli przemysłu muzycznego w Szwecji. Co ciekawe, Andra Chansen miała być rundą, w której artyści dostaną szansę poprawienia tego, co nie wyszło w półfinale i przez co nie otrzymali awansu do finału. Teraz jednak wszystkie występy ćwiczone są do perfekcji na tyle, że nikt nie wprowadza żadnych zmian przed dogrywką. Zmiana formuły nie zmniejszy liczby finalistów – nadal w wielkim finale uczestniczyć będzie 12 wykonawców, ośmiu z półfinałów 1-4 oraz czterech z ostatniego półfinału, który nadal można nazywać dogrywką. Do tej pory jedynym reprezentantem Szwecji, który pojechał na Eurowizję wcześniej uczestnicząc w AC był Robin Stjernberg.

Cypr i Finlandia przed ważnymi decyzjami?

Poszukiwania reprezentanta Cypru 🇨🇾 trwają, a aktualnie na topie jest tam Kalomira, która wycofała swoje zgłoszenie do Grecji 🇬🇷. Mówi się, że to sam nadawca CyBC skłonił ją do tego ruchu, by móc na spokojnie negocjować udział wokalistki w Eurowizji pod flagą wyspy. Portal ZNews uważa jednak, że grecko-amerykańska piosenkarka może mieć problemy, by przekonać CyBC. Ponoć telewizja cypryjska bardzo chce wysłać na Eurowizję obywatela kraju i/lub piosenkę, w której tworzenie zaangażowani byli autorzy z Cypru. Kalomira i jej 7 utworów nie spełniają tych warunków. W Finlandii 🇫🇮 pojawia się natomiast inne ciekawe nazwisko – Robin Packalen jest gotów wziąć udział w Eurowizji. Już jako 23-latek wokalista stał się jednym z najlepiej sprzedających się wykonawców w kraju, jednak od 10 lat miał konsekwentnie odmawiać udziału w walce o Eurowizję. Teraz jednak uważa, że konkurs w końcu wydaje mu się być wartościowy, więc rozważa swój udział. Ponoć skłoniły go do tego sukcesy Blind Channel i Maneskin. Być może udział w UMK i w Eurowizji pomógłby Robinowi pokazać swoją muzykę poza granicami Finlandii i rozpocząć karierę międzynarodową. Problem jest jednak inny – zgłoszenia do UMK zamknięto już 6 września i jeśli Robin do tego czasu się nie zgłosił, a stacja YLE w żaden sposób go nie „przepchnie”, piosenkarz nie pojawi się w stawce. Kto wie, może dojdzie do zmiany zasad i nadawca wewnętrznie wybierze Robina Packalena na repezentanta kraju, a widzowie i jurorzy wskażą tylko utwór dla niego. Tego rodzaju formaty były już organizowane przez Finów w latach 2018 i 2019.

🇵🇱 Znamy choreografa polskiego występu na JESC

Agustin Egurrola będzie choreografem występu Sary James podczas Eurowizji Junior 2021. Juror programu „You Can Dance” zapowiada dobre show i zaangażowanie najlepszych tancerzy, którzy razem z Sarą wystąpią na scenie w La Seine Musicale pod Paryżem. Trwają już prace przygotowawcze, ale Egurrola nie chce na razie nic zdradzać, bo jeszcze nie wiadomo jak Sara będzie ubrana, jakiej płci tancerze pojawią się na scenie, a ćwiczenia na sali jeszcze się nie zaczęły. W rozmowie z JastrząbPost zdradził, że dopuszcza możliwość wprowadzenia dużych korekt nawet na miesiąc przed występem. Z kolei Sara James dodaje, że na razie więcej trafia do niej pytań o występ i prezentację sceniczną niż faktycznych porad od profesjonalistów, z którymi będzie pracowała. Agustin Egurrola był głównym choreografem Eurowizji Junior 2019 i 2020 w Gliwicach i w Warszawie, oczywiście pracował też przy choreografiach polskich reprezentantek – Viki Gabor i Alicji Tracz. Pracował również z Rafałem Brzozowskim przed ESC 2021 w Rotterdamie.

  • Pokaż swój talent, bądź kreatywna/kreatywny i wygraj eurowizyjne gadżety! Weź udział w konkursie Dziennika Eurowizyjnego – szczegóły TUTAJ.
  • Trwa głosowanie w 25. edycji Holfestivalen. Wybierz razem z nami najlepszy polski utwór września. Szczegóły TUTAJ.

Źródło: TVM, Wikipedia, TG4, Eurovoix, Aftonbladet, EurovisionFun, JastrząbPost, fot.: The Greystones Guide

%d blogerów lubi to: