[UPD] Cypr poszuka talentów na Eurowizję 2023! Dziś finał narodowy w Holandii, a w niedzielę finał „Szansy na Sukces” – Znamy jurorów!

Aktualizacja: Dziś o 19:20 finał preselekcji holenderskich do Eurowizji Junior. Transmisja na kanale NPO3. O wyjazd do Paryża walczą Ayana, Melody, Priscilla i SH!NE, a o ich losie decydować będą jurorzy (dziecięcy i dorośli) oraz telewidzowie.

Kraje Europy dopiero zaczynają przygotowania do Eurowizji 2022, ale na Cyprze 🇨🇾 już myślą o konkursie w 2023! Telewizja CyBC i wytwórnia Panik Records planują przygotowanie nowego talent-show, którego zwycięzca zostanie reprezentantem Cypru. Szef greckiej wytwórni uważa, że możliwość wygrania prawa do wyjazdu na Eurowizję jest na tyle atrakcyjną nagrodą, że zachęci do udziału bardzo dobrych i utalentowanych kandydatów. Do tej pory CyBC współpracowało z Panik Records przy niektórych utworach eurowizyjnych, w tym przy słynnym „Fuego” Eleni Foureiry (na zdj.) z 2018 roku, które w Lizbonie wywalczyło 2. miejsce. Telewizja cypryjska już wcześniej organizowała preselekcje w formie talent-show, które w 2015 roku dały jej awans do finału Eurowizji – selekcje wygrał wtedy John Karayiannis. Co ciekawe, dwóch kolejnych reprezentantów Cypru (grupa Minus One oraz Hovig) także uczestniczyło w tym samym finale selekcji zajmując odpowiednio 3. i 4. miejsce. Cypr od momentu swojego powrotu w 2015 roku zawsze awansuje do finału, jednak ostatnio pojawiają się opinie, że kraj za bardzo powtarza schemat reprezentanta starając się powtórzyć wielki sukces „Fuego”.

🇮🇹 Turyn kontra Bolonia? Co na to Rimini?

Walka o Eurowizję 2022 nadal nie jest rozstrzygnięta, a telewizja RAI wciąż nie podaje żadnych szczegółów związanych z decyzją o wyborze miasta-organizatora. Mówi się, że dwa miasta liczą się w stawce – są to Turyn i Bolonia. W przypadku Turynu, który był faworytem niemal od początku, pojawiają się zarówno istotne plusy jak i minusy kandydatury. Miasto chce bardzo zaangażować się w organizację, obiecuje spory budżet (7 mln euro), ale z drugiej strony proponuje oddalone od siebie obiekty – Centrum Prasowe ma się znaleźć w odległości ok. 9 minut podróży samochodem od areny! Miasto Rimini, które nie ma wielkich szans na wygraną, jeszcze się nie poddaje i jak informują włoskie media, obiecuje 6 milionów euro na organizację ESC 2022. Warto zaznaczyć, że Rimini nie jest w tyle jeśli chodzi o zapewnienia finansowe, chociaż jest znacznie mniejsze od Turynu. Pierwotnie ogłaszano, że decyzja podana będzie na przełomie sierpnia i września, tymczasem powoli kończy się wrzesień, a informacji nadal nie ma. RAI zdaje sobie sprawę z opóźnienia, ale nie podaje wytłumaczenia.

Zbliża się polski finał do Eurowizji Junior!

Ponad 100 zgłoszeń dotarło do preselekcji Ukrainy 🇺🇦 do Eurowizji Junior 2021. Teraz specjalna komisja przesłucha piosenki i wskaże od 12 do 16 najlepszych kandydatów. Organizatorzy przeprowadzą wtedy casting i wybiorą finalistów, którym przygotują oryginalną piosenkę na JESC. Wiadomo, że wstępna selekcja odbyć ma się 5 października, ale nie wiadomo na kiedy zaplanowano finał konkursu. Tymczasem w Polsce trwają przygotowania do niedzielnej „Szansy na Sukces” z udziałem trzech finalistów – Sary Egwu-James, Marysi Stachery i Miłosza Świetlika Skierskiego. TVP jak zwykle utrzymuje kluczowe informacje w tajemnicy – nie wiemy jakie utwory wykonają finaliści.

AKTUALIZACJA 25.09 Znamy skład jury! Anna Cyzowska-Andura – dyrektor Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP, Grzegorz Urban – dyrektor muzyczny „Szansy na sukces” oraz Konrad Smuga – Creative Director Junior Eurovision Song Contest 2019-2020!

Nieoficjalnie mówi się, że wszystkie piosenki są w dwóch językach (po polsku i po angielsku), a dwie z nich (dla Marysi i Miłosza) mają być przygotowane przez Gromee’go. O głosowanie na reprezentanta Rzeszowa i Podkarpacia – Miłosza Świetlika Skierskiego – apeluje sam prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek. „Bohaterem dzisiejszego spotkania jest Miłosz Świetlik Skierski, który wygrał odcinek Szansy na sukces i ma ogromną szanse na reprezentowanie Podkarpacie na Eurowizji Junior w Paryżu” – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej. „Poziom dzieci jest już bardzo wysoki, więc decydować będą niuanse” – powiedziała mama wokalisty. Miłosz na co dzień uczy się w Centrum Sztuki Wokalnej, a ta szkoła ma już doświadczenie w wygrywaniu preselekcji – w 2017 roku ówczesna uczennica CSW, Alicja Rega, wygrała finał narodowy i reprezentowała Polskę na JESC w Tbilisi.

Źródło: Eurovoix, EurofestivalNews, Centrum Sztuki Wokalnej, TVP, inf. własne, fot.: @foureira

%d blogerów lubi to: