Szansa na Sukces Eurowizja Junior 2021: Kto wystąpi w drugim półfinale? • Oscar Zia poprowadzi Melodifestivalen

24-letni piosenkarz Oscar Zia 🇸🇪 będzie nowym gospodarzem preselekcji szwedzkich Melodifestivalen. Oscar ma na swoim koncie m.in. udział w „X Factor”, „Let’s Dance” czy walkę o Eurowizję – w 2016 roku za utwór „Human” zajął 2. miejsce w finale. W 2021 roku współprowadził jeden z półfinałów MF i najwidoczniej wypadł bardzo dobrze, bo zaproponowano mu funkcję samodzielnego gospodarza. Selekcje ruszają 5 lutego z pierwszym półfinałem w Malmo Arenie. Kolejny półfinał odbędzie się w Scandinavium w Goteborgu, a dalej show przeniesie się do Linkoping (Saab Arena) i Lidkoping (Sparbanken Arena). Rundę dogrywkową dostało miasto Ornskoldsvik (Hagglunds Arena), a finał odbędzie się oczywiście we Friends Arenie w Sztokholmie. Zwycięski utwór maratonu poznamy 12 marca. Czy Oscar Zia całe Melodifestivalen poprowadzi sam? Wokalista twierdzi, że byłby to absurd więc zaprosi swoich przyjaciół i ludzi, których nie zna, ale wierzy, że zrobią to dobrze. Na razie jednak szczegółów nie może zdradzić. Na ten moment Melodifestivalen ma odbyć się z udziałem publiczności, ale jak wiadomo może się to jeszcze zmienić.

Eurowizja 2022: Grecja, Irlandia, Izrael

Telewizja grecka 🇬🇷 potwierdziła udział w Eurowizji 2022 i rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń od wytwórni płytowych w kraju. Zgłoszenie powinno zawierać propozycję artysty lub grupy oraz trzy piosenki na wykonawcę. Piosenki nie mogą być dostępne publicznie. Komisja zwracać będzie uwagę nie tylko na kandydata i jego propozycje muzyczne, ale też na plany dotyczące występu czy promocji. Według wcześniejszych informacji ERT chce ogłosić reprezentanta już w grudniu tego roku. Do Włoch szykuje się też irlandzka stacja RTE 🇮🇪, jednak na razie nie przedstawiono szczegółów co do formuły wyboru przedstawiciela. Pojawiły się już wcześniej doniesienia o możliwym powrocie preselekcji narodowych, jednak nie jest to jeszcze potwierdzone. W Izraelu 🇮🇱 znane są już pierwsze nazwiska uczestników „X Factora”, który w 2022 połączony będzie z Eurowizją. O wyjazd do Włoch powalczą m.in. Adi Cohen, Ana Spitz, Dafna Reuveni, Or Cohen Akad, Sapir Saban czy Shira Atias. Talent-show ruszy już w październiku, a finał zaplanowano na styczeń. Chociaż coraz więcej krajów ogłasza już oficjalnie swój udział i metodę selekcji, w TVP 🇵🇱 na razie nic o Eurowizji 2022 się nie mówi. Bazujemy jednak na zapewnieniach prezesa Jacka Kurskiego, który niedawno podkreślił, że chce by wyboru reprezentanta dokonano dość szybko. Spodziewać się należy wyboru wewnętrznego, jednak bez otwartego konkursu dla wykonawców czy kompozytorów.

🇵🇱 Szansa na Sukces: Kto wystąpi w II półfinale?

Już w niedzielę II półfinał „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2021”, tym razem z piosenkami z filmów o Panu Kleksie. Siedmioro młodych wykonawców powalczy o jedno miejsce w finale i względy żeńskiego jury – Maryli Rodowicz, Idy Nowakowskiej i Viki Gabor. Wiemy, że utwór „Meluzyna” zaśpiewa Miłosz Świetlik Skierski z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Wokalista ma spore doświadczenie sceniczne, występował m.in. podczas koncertu organizowanego w ramach Carpathia Festival. Jego konkurentem będzie Grzegorz Stachera, brat Marysi, która od niedzieli jest już pierwszą finalistką preselekcji. Grześ startował w „The Voice Kids 3”. Podczas przesłuchań w ciemno odwrócił wszystkie fotele wykonując „Pamięć”. Trafił do ekipy Cleo i zakończył walkę na etapie bitew. Piosenkę „Witajcie w naszej bajce” w niedzielnym półfinale wykona Maria Chwastek, finalistka konkursu „Wygraj Sukces 2018”, a także uczestniczka XVI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki KUMAK czy II Wojewódzkiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Na pastylce stanie też Laura Rumpel, którą poznaliśmy podczas reportażu TVP z castingów do „Szansy na Sukces”. Wokalistka zachwyciła już swoim głosem m.in. podczas konkursu piosenki bożonarodzeniowej, religijnej czy turystycznej. „Jestem dumna, że trafiła mi się taka perełka, ale czuję też odpowiedzialność, pewien strach, żeby nie zgubić się gdzieś po drodze” – mówi jej nauczycielka w rozmowie z „Przeglądem Lokalnym”. Inna bohaterka wspomnianego reportażu – Julia Kołodziejak – w półfinale zaśpiewa piosenkę „Biegać skakać”. Julia to finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Polskiego Radia Dzieciom, a w 2019 roku śpiewała z Mazowszem. Wśród kandydatów jest też Patrycja Wsół (fot.), wyróżniona i nagradzana podczas różnych rejonowanych czy ogólnopolskich konkursów wokalnych (np. „Firaleja Gwiazd 2021”). Lena Tylus to z kolei podopieczna Agnieszki Wiechnik, która od lat angażuje swoich uczniów w walkę o JESC. Półfinał już w sobotę o 15:15 w TVP2, a poniżej podsumowanie listy uczestników:

  • Miłosz Świetlik Skierski „Meluzyna”
  • Grzegorz Stachera
  • Maria Chwastek „Witajcie w naszej bajce”
  • Laura Rumpel
  • Julia Kołodziejak „Biegać skakać”
  • Patrycja Wsół
  • Lena Tylus

ABBA i Celine Dion w „Szansie na Sukces”

Co jeszcze wiemy o tegorocznych preselekcjach Polski do Eurowizji Junior 🇵🇱? W trzecim odcinku „Szansy” wystąpić mają Sara Egwu-James czy Lena Mrówczyńska. Kandydaci zaśpiewają największe hity słynnych zwycięzców Eurowizji – Celine Dion (Szwajcaria 1988 🇨🇭) i ABBY (Szwecja 1974 🇸🇪). Oceniać ich będą Alicja Tracz (JESC 2020), Paolo Cozza 🇮🇹 i Ray Wilson 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 z grupy Genesis. Raczej wątpliwe, byśmy usłyszeli francuskojęzyczny utwór „Ne partez pas sans moi”, z którym Celine wygrała Eurowizję, ale hitów wokalistka ma mnóstwo! Co do ABBY, to z pewnością nie zabraknie eurowizyjnego „Waterloo” czy „Mamma Mia”. Nie będzie niestety nowych przebojów odrodzonej formacji. Parę dni temu szwedzka formacja opublikowała dwa nowe utwory „Don’t shut me down” i „I still have faith in you” oraz zapowiedziała nowy album (premiera 5 listopada) i serię koncertów wirtualnych „ABBA Voyage” z użyciem avatarów. Aż 40 tys. osób dokonało zamówienia płyty w ciągu 24 godzin od ogłoszenia, a trzy dni później takich zamówień było już 80 tysięcy w samej tylko Wielkiej Brytanii, dzięki czemu pobito rekord jeśli chodzi o wydawnictwa Universal Music Group UK, który wcześniej należał do albumu „Progress” formacji Take That. Ponieważ nowe piosenki pojawiły się dopiero teraz, wykonacy „Szansy na Sukces” nie mieli możliwości ich zaśpiewania w nagranym wcześniej półfinale, ale liczymy, że wzmianka o reaktywacji szwedzkiej grupy pojawi się w trakcie półfinału.

Źródło: SVT, Wikipedia, Eurovoix, ESCxtra.com, TVP, Instagram, Przegląd Lokalny, TVP VOD, współpraca: Z. Byszewska, fot.: @patimusic_official

%d blogerów lubi to: