Bośnia i Turcja: Czy te kraje powrócą na Eurowizję 2022? • Eurowizja Junior: Reprezentanta i piosenkę wybierzemy 26 września • W piątek Europejski Stadion Kultury i Polsat SuperHit Festival

Portal Eurovision.tv potwierdza, że Europejska Unia Nadawców prowadzi rozmowy z Turcją 🇹🇷 na temat powrotu do Konkursu Piosenki Eurowizji. Wcześniej na ten temat w artykułach mówiły tureckie media. „Chociaż tureckie TRT nie startuje w Eurowizji od 2012 roku wiemy, że wciąż Eurowizja cieszy się tam sporym zainteresowaniem, co pokazuje duże zaangażowanie internautów z Turcji na naszych social mediach. W związku z tym jesteśmy w kontakcie z TRT, a naszym celem jest sprowadzenie tego kraju do konkursu” – informuje rzecznik EBU. Turcja po swoim debiucie w 1975 roku i zajęciu ostatniego miejsca od razu wycofała się z konkursu na parę lat. Miało to jednak związek z polityką. W 1976 TRT opuściło konkurs w ramach bojkotu greckiej piosenki „Panagia Mou, Panagia Mou” 🇬🇷, które uznano za upolitycznione ze względu na sytuację Cypru 🇨🇾. Co ciekawe, nadawca turecki transmitował wtedy konkurs, ale ocenzurował grecki występ w zamian za to emitując utwór „Memleketim”, turecką pieśń nacjonalistyczną. Brak pełnej transmisji ESC spowodował, że TRT nie mogło wrócić do konkursu w 1977. W 1978 Turcja wróciła, by w 1979 znów zniknąć. Tym razem TRT zostało zmuszone do wycofania się przez sąsiednie kraje arabskie, które krytykowały nadawcę za planowany start w Eurowizji organizowanej przez Izrael 🇮🇱. Kolejna pauza to rok 1994 – Turcji nie było bo w 1993 zajęła niskie miejsce i wraz z innymi krajami ustąpiła debiutantom zgodnie z zasadami EBU.

🇧🇦 Bośnia i Hercegowina bez szans na powrót?

O ile są szanse na powrót Turcji, tak Bośnia i Hercegowina nadal będzie pauzować. Stacja BHRT poinformowała, że powrót do konkursu nadal jest niemożliwy z powodu kondycji finansowej telewizji. Rzecznik stacji ogłosił w telewizji N1, że pomimo wielu lat od wycofania się, BHRT nadal nie może sobie pozwolić na udział w największym i najdroższym show telewizyjnym na świecie. Aktualnie nadawca bośniacki finansowany jest głównie z wpływów licencyjnych, które nie pozwalają na wyjście z dołka i długów, także wobec EBU. Zaznaczono jednak, że powrót do Eurowizji byłby możliwy z pomocą zewnętrznych partnerów i sponsorów, którymi mogłyby być instytucje czy osoby prywatne. Stało się tak w 2016 roku za sprawą Deena, Dalal, Any Rucner i rapera Jali, jednak powrót nie był udany i Bośnia popsuła sobie statystyki poprzez brak awansu do finału. Kraj zadebiutował w 1993 roku będąc w trakcie wojny z wojskami Jugosławii, gdy stolica BiH – Sarajewo – była oblegana. Pierwszy raz w top10 kraj znalazł się w 1999 roku za sprawą legendarnego Dino Merlina (fot.) i francuskiej wokalistki Beatrice, jednak największy sukces to 3. miejsce w finale 2006 dzięki balladzie „Lejla” formacji Hari Mata Hari. Dla BHRT udział w Eurowizji to nie tylko promocja muzyki i artystów oraz walka o jak najwyższe miejsce, ale też świetna okazja do promocji własnego kraju, co często wykorzystywano np. tworząc piękne teledyski eurowizyjne lub dodając materiały turystyczne do gadżetów promocyjnych. Bośnia i Hercegowina była dzięki temu widoczna w Europie i mogła zmieniać swój wizerunek kraju, który w latach 90. przeżywał tak wielką tragedię.

Europa szykuje się do Eurowizji 2022

W Szwecji 🇸🇪 przyjmowanie zgłoszeń do Melodifestivalen 2022 rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 17 września. Zasady konkursu się nie zmieniają poza tym, że nie ma już dzikiej karty dla jednego wykonawcy wywodzącego się z konkursu radiowego „P4 Nasta”. 14 półfinalistów wybranych będzie spośród zgłoszeń, a drugie tyle poprzez wewnętrzne nominacje. SVT chce, by w stawce co najmniej 10 piosenek było po szwedzku. Wykonawcy mogą zgłosić dwie wersje językowe piosenki, a w przypadku wygranej to nadawca zdecyduje, w jakim języku reprezentant zaśpiewa na Eurowizji. Ostatni raz Szwecja wystawiła utwór w języku narodowym w 1998 roku zajmując 10. miejsce. Carola była natomiast ostatnią zwyciężczynią Melodifestivalen, która wygrała ze szwedzkojęzycznym utworem. „Evighet” zmieniono jednak później na „Invincible”. Rząd San Marino 🇸🇲 poinformował, że specjalny konkurs muzyczno-wokalny „Una voce per San Marino”, który ma być jednocześnie preselekcjami do Eurowizji 2022 ruszy w grudniu i potrwa parę miesięcy. Szczegółów nie znamy, ale wiemy, że organizatorem ma być Sekretariat Turytyki Krajowej. Konkurs transmitowany będzie przez SMRTV. Tymczasem stacja RAI potwierdziła, że Sanremo 2022 🇮🇹 odbędzie się w pierwszym tygodniu lutego. Podczas specjalnej konferencji prasowej przekazano, że prowadzący festiwalu nie będą gospodarzami Eurowizji 2022.

🇵🇱 Eurowizja Junior: Piosenkę wybierzemy 26 września

Telewizja Polska opublikowała regulamin programu „Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2021”, który jest jednocześzie eliminacjami krajowymi przed Eurowizją Junior 2021. Wiemy, że show ruszy 5 września, a kolejne odcinki obejrzymy 12 i 19 września, natomiast finał na żywo zaplanowano na 26 września w TVP2. W każdym półfinale wystąpi siedmiu wykonawców, a zwycięzców wybiera specjalne 2-3 osobowe jury – w skład wejdą artyści i wykonawcy wybrani przez producenta programu. W każdym półfinale skład jury będzie inny. W wielkim finale (tzw. „odcinku specjalnym”) wystąpi troje zwycięzców i każdy z nich wykona dwa utwory – jeden z listy producenta, a drugi to piosenka przygotowana na Eurowizję Junior, którą wskaże finaliście producent. Zwycięzcę wybiorą jurorzy (3 osoby) oraz widzowie. W regulaminie zawarta jest informacja, że TVP może przyznać „złoty bilet” uprawniający do udziału w finale. Co ważne, taka przepustka może być przyznana każdemu, nawet jeśli nie brał on udział w półfinałach. Musi jednak spełniać wymogi uczestnictwa w programie i w JESC. W przypadku remisu po głosowaniu jury/audiotele wygranego wskaże jury – wybrany będzie ten, który od komisji dostał więcej punktów. Zgodnie z regulaminem producent może odwołać eliminacje lub unieważnić ich wyniki bez podania żadnej przyczyny. „Szansa na Sukces” już po raz trzeci wyłoni przedstawiciela Polski na Eurowizji Junior. Zarówno w 2019 jak i 2020 jurorzy i widzowie byli w finale jednomyślni wybierając Viki Gabor, a później Alicję Tracz.

🇵🇱 Muzyczny weekend w Polsce

W piątek w Rzeszowie startuje Europejski Stadion Kultury 2021. Podczas koncertu otwarcia wystąpią Roksana Węgiel oraz wykonawcy śpiewający w duetach w ramach kolektywów: Sylwia Grzeszczak z Jamalą (Ukrainą 2016) czy Margaret z Kalush. Spory fragment koncertu obejrzymy jutro o 22:35 na antenie TVP2, a powtórkę w niedzielę o 20:20 na TVP Polonia. Także jutro po 20:00 na Polsacie transmisja pierwszego dnia Polsat SuperHit Festival 2021. W piątek wieczorem wystąpią Beata Kozidrak i Bajm oraz Cleo (ESC 2014). Resztę widowiska stanowić będą kabarety, a do muzyki wrócimy w sobotę i to właśnie wtedy w Operze Leśnej pojawią się m.in. Maneskin czy Viki Gabor. W sobotę w warszawskim Praga Centrum odbędzie się Festiwal Muzyki Białoruskiej, a jednym z wykonawców będzie duet Naviband, który bardzo często odwiedza nasz kraj. Przypomnę, że para reprezentowała Białoruś podczas Eurowizji 2017, a teraz jest głównym muzycznym głosem opozycji walczącej o wolność. Bilety w cenie 99 zł dostępne są na FollowTheStep.com, a więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, Wikipedia, N1, Eurovoix, TVP, ESK, Polsat SuperHit Festival, Praga Centrum, inf. własne, fot.: @dinomerlin

%d blogerów lubi to: