⚽ Piłkarskie Euro a Eurowizja- dlaczego fani Eurowizji fascynują się również rywalizacją państw Starego Kontynentu w sporcie?

Autorem artykułu jest Miłosz Lesiński. Masz pomysł na artykuł, chcesz sprawdzić się w pisaniu tekstów na Dziennik Eurowizyjny? Skontaktuj się z autorem strony przez e-mail dziennikeurowizyjny@gmail.com

Dość popularnym zjawiskiem wśród fanów Konkursu Piosenki Eurowizji jest również zainteresowanie sportem. Skąd to się wzięło? Jak do tego podchodzą sami zainteresowani, czyli fani? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania.

Biorąc pod uwagę ankietę, która jakiś czas temu została przeprowadzana na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku przez czytelniczkę Natalię, aż 190 osób, czyli 52,2% ankietowanych stwierdziło, że interesuje się podróżami. Niewiele mniej głosów miały takie zainteresowania jak geografia, języki obce, polityka, czy sport. Te dziedziny wyraźnie łączą się ze sobą w mniejszym lub większym stopniu, co już daje do myślenia i udowadnia, że często mamy podobne zainteresowania. Eurowizja to właśnie geografia, języki obce, polityka (głosowanie na kraje sąsiadujące lub te, z którymi ma się układy). A co wspólnego ESC ma ze sportem? Przede wszystkim rywalizacja, walka o wygraną, emocje.

Jessy Matador reprezentował Francję na Eurowizji 2010 z piosenką uznaną za piłkarski przebój

Zapytałem kilku członków grupy, co oni sądzą na ten temat, skąd u nich wzięło się te zainteresowanie i jaki ma dla nich związek sport z Eurowizją. Oto kilka odpowiedzi:

Jan opowiada: osobiście wydaje mi się, że to sportowa rywalizacja ma ogromny wpływ na zostanie fanem Eurowizji (…) każdy z nas od dzieciństwa był otoczony ludźmi, którzy w mniejszym bądź większym stopniu emocjonowali się sportem (…) wiadomym jest, że pewne elementy ESC mają wiele wspólnego ze sportem, jako ogółem. Zdrowa rywalizacja czy też kibicowanie swoim faworytom są niewątpliwie elementami obu tych wydarzeń/imprez, a wielokulturowość podnosi jeszcze bardziej prestiż wydarzenia.

U Jana zdecydowanie pierw pojawił się sport, a po nim pojawiła się mająca wiele wspólnego Eurowizja.

Oliwia
opowiada: będzie to chyba odosobniona opinia, ale dla mnie sportowe potyczki są dużo ważniejsze niż Eurowizja (…) mając do wyboru oglądanie meczu i obejrzenie retransmisji Eurowizji z 2017 roku, zawsze wybiorę ten pierwszy wariant. Czy pasję sportową (…) da się połączyć (z Eurowizją)? Nie wiem, ale z całą pewnością są to funkcje psychologiczne, które u jednych mają znaczenie i będą ze sobą wiązane, a u innych już nie (…) osobiście oddzielam te dwie „dyscypliny”- Eurowizję i sport, którym interesuję się od zawsze- choć niewątpliwie kibicowanie swoim udziela się każdemu z nas.

Kajetan opowiada: Ze mną jest tak, że nie jestem jakimś mega zagorzałym fanem sportu. Fakt, czasami obejrzę niektóre mecze (…) albo niektóre dyscypliny podczas Olimpiady (…) ja też do Euro i Eurowizji podchodzę raczej od strony (…) analitycznej. Od liceum lubiłem matematykę a zwłaszcza kombinatorykę (…) lubię przewidywać i zgadywać kto awansuje do finału lub zajmie miejsca w TOP10, albo teraz podczas Euro ustalam co musiałoby się stać żeby ktoś awansował do dalszej części turnieju (…) ale to nie znaczy, że w ogóle nie kibicuję Polakom np. podczas Euro czy Eurowizji. Kibicuję, ale w dużo mniejszym stopniu niż pozostali.

Kuba opowiada: Myślę, że mogą być powiązania w tych kwestiach (…) osobiście nie śledzę tego aż tak mocno (…) jednak chętnie oglądam rozgrywki podczas Euro czy Mundialu. Czasami też sprawdzam statystyki danych państw we wspomnianych wyżej turniejach, identycznie jest w przypadku Eurowizji. Muszę też przyznać, że to dzięki Eurowizji zacząłem interesować się rywalizacją państw i dzięki temu częściej oglądam mecze. Jednak Eurowizja jest dla mnie bardziej interesująca od rozgrywek sportowych ze względu na to, że na ogół interesuje się muzyką i wydarzeniami około muzycznymi.

U Kuby przeciwnie niż u Jana, pierw zaczął interesować się Eurowizją, a dopiero z czasem zaczął śledzić niektóre wydarzenia sportowe.

Liber i InoRos podczas specjalnych selekcji piłkarskiego przeboju Polski na Euro 2012.

Marta opowiada: Ja interesuje się sportem od Olimpiady Sydney 2000, kiedy miałam 9 lat. Wtedy zaciekawiło mnie, że występują ludzie z wielu państw. Od IO zaczęła się moja pasja do geografii. Uczyłam się kontynentów, flag, stolic, języków tam używanych oraz kultur danego kraju. Jako dzieciak siedziałam buszując różne atlasy po starszym bracie. Eurowizję oglądam od 2003 w Rydze, od wyboru Ich Troje w KE, wtedy jeszcze nie wiedziałam na co to stricte wybór. Aż w maju mama przełączyła na Eurowizję i powiązałam, że to na to przedsięwzięcie wybraliśmy zespół Ich Troje. Tak mi się spodobało, że oczekiwałam kolejnej Eurowizji za rok. Pasja trwa do dziś. Wtedy też głębiej mogłam poznać muzykę np. Bałkan i innych państw. A propos związku ESC ze sportem, widzę sporo zależności. Przede wszystkim rywalizację państw, poznawanie zawodników, tudzież wokalistów, języków narodowych a nawet wygląd osób i ich wielokulturowość. Ekscytacja zawodami jest podobna do tej na Eurowizji, kibicowanie swojemu kraju. Dlatego widzę w tym sporo związku, że ESC jest podobna do rywalizacji sportowej we wszelakich dyscyplinach.

Ja przyznaję, że mam tak samo jak Marta, duże zainteresowanie geografią, podróżami, poznawanie mapy. Zainteresowanie tymi tematami przeniosło się na zainteresowanie rywalizacją krajów na Eurowizji czy w sporcie.

Ukrainka Gaitana reprezentowała Polskę i Ukrainę, jako gospodarzy Euro 2012 podczas Eurowizji w Baku

Czy wyniki danych państw łączą się w jakimś stopniu z osiągnięciami na Eurowizji? Sprawdźmy jak kraje, które od 2000 roku osiągały sukces na Euro radziły sobie na Eurowizji.

Euro w 2000 roku rozgrywane było w Holandii 🇳🇱 i Belgii 🇧🇪. Zwyciężyli wtedy Francuzi 🇫🇷 przed Włochami 🇮🇹, a na trzecim miejscu znaleźli się Holendrzy i Portugalczycy 🇵🇹. Jak te kraje poradziły sobie na Eurowizji w 2000 roku w Szwecji? Francja zajęła 23. miejsce, Włochy nie występowały wtedy w konkursie, Holandia była 13., a Portugalia również nie brała udziału. Triumf wtedy odniosła Dania 🇩🇰, która na Euro zajęła ostatnie miejsce w grupie.

4 lata później na Euro w Portugalii zwycięstwem popisali się Grecy 🇬🇷, za nimi gospodarze, czyli Portugalia a na 3. miejscu znaleźli się ponownie Holendrzy oraz Czesi 🇨🇿. W 2004 roku Eurowizja odbywała się w Turcji 🇹🇷, gdzie trofeum wzniosła Ukraina 🇺🇦 przed Serbią i Czarnogórą (wstępującą wtedy jako jeden kraj). Na 3 miejscu skończyła Grecja. Jak widać rok 2004 był udanym rokiem dla Greków pod względem występu na Euro jak i na Eurowizji. Triumfator Eurowizji, czyli Ukraina nie dostała się wtedy na Euro.

Kolejne Euro, czyli te w 2008 roku odbyło się w Austrii 🇦🇹 i Szwajcarii 🇨🇭. Swoją 8 letnią dominację zaczęli wtedy Hiszpanie 🇪🇸, którzy pokonali w finale Niemców 🇩🇪. Na 3 miejscu turniej zakończyły Turcja i Rosja 🇷🇺. Na Konkursie Piosenki Eurowizji w Serbii 🇷🇸 zwyciężyła Rosja przed Ukrainą i Grecją. Hiszpanie wtedy skończyli na 16. miejscu. Rosja mogła być zadowolona ze swoich osiągnieć w obu konkursach w tym roku– 3. miejsce na Euro i wygrana na ESC, czyli odwrotnie jak 4 lata temu Grecja- 3. miejsce na ESC i wygrana na Euro.

Ruslana (ESC 2004) ze sportowym utworem na Euro 2012 – „Ogo, Ogo”

Pamiętne Euro w 2012 roku, które jak wszyscy wiemy odbyło się w Polsce 🇵🇱 i Ukrainie ponownie wygrali Hiszpanie, tym razem w finale pokonując Włochów. 3 miejsce przypadło wówczas Niemcom oraz Portugalii. 9 lat temu organizatorem ESC był Azerbejdżan 🇦🇿, gdzie laur zwycięstwa otrzymała Szwecja 🇸🇪. Kolejne miejsca to Rosja i Serbia. Szwedzi wtedy na Euro zajęli ostatnie miejsce w grupie, więc sukces z Eurowizji nie miał przełożenia na występ piłkarzy, za to zwycięzcy Euro – Hiszpanie na Eurowizji w tym samym roku skończyli na 10. miejscu, czyli całkiem dobrze jak na występy tego kraju w konkursie.

Ostatnie Euro jakie się odbyło, czyli te z 2016 roku organizowane przez Francję skończyło się zwycięstwem Portugalii, która w finale pokonała gospodarzy. 3 miejsce wywalczyli sobie Walijczycy 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 oraz Niemcy. Eurowizja wtedy odbyła się w Szwecji, a gest zwycięstwa mogła wtedy pokazać Jamala z Ukrainy. Pokonała ona reprezentantkę Australii 🇦🇺, oraz znanego wszystkim Sergeya z Rosji. Portugalia nie wystąpiła wtedy w konkursie, a zwycięzcy ESC- Ukraina zajęła na Euro ostatnie miejsce w „polskiej grupie”.

Olimpijska przeróbka rosyjskiego hitu z Eurowizji 2012 „Party for Everybody”

Czy istnieje jakaś zależność między tymi „konkursami”? Zdecydowanie nie, to dwie różne dyscypliny, wspólnym mianownikiem jest tylko rywalizacja. Na szczęście, bo w innym wypadku byłoby strasznie nudno i przewidywalnie. Przecież właśnie dlatego kochamy i Eurowizję i Euro i sport, bo są nieprzewidywalne i budzą w nas wiele emocji.

Jak będzie w tym roku? Na Eurowizji triumf odnieśli Włosi przed Francją i Szwajcarią. Na Euro jak dotychczas wszystkie te zespoły spisują się dobrze. Czy triumfatorzy Eurowizji osiągną taki sam sukces na Euro? Na pewno jest na to szansa!

Gdzie w tym wszystkim jest Polska? Zobaczmy.

Euro 2000 – brak Polski  
Eurowizja 2000 – brak Polski w konkursie

Euro 2004 – brak Polski
Eurowizja 2004 – Blue Cafe, 17. miejsce w półfinale

Euro 2008 – Polska zajmuje ostatnie miejsce w grupie
Eurowizja 2008- Isis Gee, 24. miejsce w finale

Euro 2012 – Polska zajmuje ostatnie miejsce w grupie
Eurowizja 2012- brak Polski w konkursie

Euro 2016 – ćwierćfinał dla Polski
Eurowizja 2016 – Michał Szpak, 8 miejsce

Euro 2020 (2021) – Polska zajmuje ostatnie miejsce w grupie
Eurowizja 2021 – Rafał Brzozowski nie awansuje do finału

Jak widzimy powyżej, Polskie występy na Euro mają trochę wspólnego z występami na Eurowizji. Mimo słabych wyników w ESC i Euro trafił nam się wyjątek w roku 2016, gdzie zajęliśmy bardzo satysfakcjonujące miejsce w obu „konkursach”. W tym roku również nasz scenariusz z Eurowizji sprawdził się na Euro – brak awansu z półfinału oraz brak awansu z grupy.

Autorem artykułu jest Miłosz Lesiński, fot.: RMF Maxx%d blogerów lubi to: