Eurowizja 2021: Szwajcaria wygrywa plebiscyt „Nasz Faworyt”! Posłuchaj zwycięskiego utworu!

Wczoraj wieczorem ogłoszony został zwycięzca plebiscytu „Nasz Faworyt 2021”. Najwięcej punktów w finale zdobył Gjon’s Tears ze Szwajcarii 🇨🇭 za utwór „Tout l’Univers”. Wokalista z Kosowa miał 746 głosów i pokonał w ostatecznej walce San Marino 🇨🇭. Senhit otrzymała 710 punktów. Na miejscu trzecim Malta 🇲🇹 z wynikiem 634 punktów, a w top5 są też Rumunia 🇷🇴 (625) i Francja 🇫🇷 (607). Dla Gjona jest to drugie z rzędu zwycięstwo w plebiscycie. Także rok temu triumfował, wtedy w ramach Eurowizji 2020 w Internecie organizowanej przez kanał YT „Byle do maja” i Dziennik Eurowizyjny. Co ciekawe, Szwajcar nie wygrał swojego półfinału – w drugiej rundzie eliminacyjnej dał się o 20 punktów przegonić piosence „Adrenalina” i ostatecznie zajął 2. miejsce. W pierwszym półfinale wygrała Rumunia, którą jednak w finale pokonała Malta. Wyniki po raz kolejny pokazały, że w II półfinale są utwory słabsze, jednak są też dwa, które zdecydowanie się wybijają i mają szansę na ogromny sukces w Rotterdamie. Szwajcaria w tym roku wygrała już m.in. plebiscyty „Byle do Maja” i kanału „Misja Eurowizja”, a prowadzi też w zestawieniu punktów OGAE. W notowaniach bukmacherskich jest trzecia. Pełne wyniki finału poniżej:

Pełne wyniki z podziałem na dwa formularze do głosowania

Szczegółowe wyniki plebiscytu

Najsłabiej w finale poradziła sobie Holandia 🇳🇱, otrzymując tylko 39 punktów. Aż trzy kraje Big5 nie weszły do czołowej dwudziestki (Wielka Brytania 🇬🇧, Niemcy 🇩🇪 i Hiszpania 🇪🇸), a sensacyjnie nisko oceniono Islandię 🇮🇸 (dopiero 21. miejsce). Bardzo wysokie miejsce przypadło naszej tegorocznej Miss Eurowizji – Albinie z Chorwacji 🇭🇷 (11. pozycja), z kolei Belgia 🇧🇪 awansowała do finału z 9. miejsca, a w ostatecznej rundzie także wylądowała na tej samej pozycji, co znaczy, że przez dwa tygodnie sympatia do „Wrong place” wzrosła. W trakcie prezentowania wyników okazało się, że to Norwegia 🇳🇴 pokonała jednym punktem Ukrainę 🇺🇦 w walce o finał. Dziesiąte miejsce w II półfinale przypadło Albanii 🇦🇱. Co ciekawe, gdyby o wynikach I półfinału decydowały tylko głosy z Google Forms, to do finału awansowałyby Ukraina 🇺🇦, Izrael 🇮🇱 i Irlandia 🇮🇪 kosztem Belgii 🇧🇪, Rosji 🇷🇺 i Norwegii 🇳🇴. W Google Forms triumfowała Malta 🇲🇹, drugi był Cypr 🇨🇾, a trzecia Rumunia 🇷🇴. W drugim półfinale głosy z Google Forms pozwoliłby na awans Łotwie 🇱🇻 w zamian za Albanię 🇦🇱. Finałowe głosy pokazały, że gdyby zastosować jedynie punkty z formularza, triumf odniosłoby San Marino 🇸🇲, a Francja 🇫🇷 przegoniłaby Rumunię 🇷🇴 .

Pełne wyniki pierwszego półfinału
Pełne wyniki drugiego półfinału

🇨🇭 Gjon’s Tears: Kim jest Nasz Faworyt?

Gjon Muharremaj urodził się w miejscowości Broc w kantonie Fribourg, a swoją karierę muzyczną zaczął w albańskim „Mam Talent” 🇦🇱, gdzie w wieku 12 lat zajął 3. miejsce. Występ w programie tego kraju nie jest przypadkiem – Gjon ma bowiem korzenie albańsko-kosowskie, zna język albański i jest przez ten naród bardzo wspierany. Momentem przełomowym w jego karierze było dotarcie do półfinałów programów „Switzerland’s Got Talent” i „The Voice of France”. Rok temu miał reprezentować Szwajcarię z piosenkę „Repondez moi”, był jednym z faworytów, jednak ostatecznie konkurs anulowano. Nadawca SRF szybko podjął jednak decyzję o drugim podejściu, a Gjon miał bardzo dużo czasu na przygotowanie nowej piosenki. „Tout l’Univers” napisał razem z Wouterem Hardym’s, Niną Sampermans i Xavierem Michelem. Co ciekawe, w wewnętrznych selekcjach udział brała także angielska wersja ballady. Poza sceną Gjon uwielbia czytać poezję, często odwiedza teatry i muzea. Ma słabość do antyków poprzez liczne wyprawy na pchli targ ze swoim ojcem. Muzyka jest jednak jego pasją numer jeden. „Tout l’Univers” wydane został 10 marca, stało się przy tym viralem w Hiszpanii 🇪🇸, ponieważ piosenki użyto jako ścieżki dźwiękowej do jednego z seriali. Ze względu na chwilową popularność, Gjon został nawet zaproszony do Madrytu by wystąpić w prywatnej telewizji. Chociaż rok temu aktywnie uczestniczył w licznych inicjatywach pozakonkursowych, tym razem nie pojawił się „wirtualnie” na żadnym z pre-parties. Wszyscy oczekujemy się próby majowej – zobaczymy wtedy co szwajcarska ekipa przygotowała i czy Gjon ma szansę wygrać Eurowizję.

Eurowizja Junior 2021: Dziewięć państw na razie w stawce

Telewizja bułgarska 🇧🇬 po raz kolejny zapowiada swój powrót na Eurowizję Junior, po czym się z tego wycofuje. Ostatnich start miał miejsce w 2016 roku, później zrezygnowali z udziału ze względu na wewnętrzne zmiany w strukturze telewizji, jednak obiecali, że wrócą. Niestety co rok kończy się tak samo. Konkretnych powodów rezygnacji jednak nie podano. Na ten moment dziewięć krajów wstępnie potwierdziło chęć udziału podczas Eurowizji Junior 2021 we Francji, a z pewnością będzie ich jeszcze więcej. Nad udziałem myślą nadawcy z Australii 🇦🇺, Kazachstanu 🇰🇿, Włoch 🇮🇹, Albanii 🇦🇱 oraz Armenii 🇦🇲, a decyzję w sprawie ewentualnego debiutu podjąć ma Słowacja 🇸🇰, chociaż w tym przypadku raczej nie ma się co nastawiać na żadną sensację. Poza Bułgarią do JESC nie przystąpią też Czechy, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szkocja, Szwajcaria, Walia. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja zbierze mimo wszystko więcej uczestników niż pandemiczna z ubiegłego roku. Na ten moment nie wiemy w którym mieście odbędzie się JESC 2021. Zapewne organizatorzy czekają jeszcze na wynik Francji 🇫🇷 w Eurowizji 2021, zresztą liczą na wygraną w Rotterdamie. Wcześniej spekulowano, że finał Eurowizji dla Dzieci mógłby trafić do innego miasta niż Paryż by promować francuskie regiony. Konkurs najpewniej odbędzie się 28 listopada, a reprezentanta Polski wskażą widzowie oraz jurorzy podczas finału „Szansy na Sukces”. 🇵🇱

Źródło: Facebook, Eurovision.tv, Eurovoix, Wikipedia, fot.: Gjon’s Tears (Switzerland 2021) — OSCAR ALESSIO

%d blogerów lubi to: