Eurowizja 2021: Trwa budowa sceny. Kiedy próba Rafała? • Senhit w Warszawie już w czwartek! • Dziś wyniki pierwszego półfinału „Naszego Faworyta” • Hurricane docenione przez czytelników

Do wielkiego finału Eurowizji pozostało już tylko 39 dni, a w Ahoy Rotterdam trwają intensywne prace nad budową sceny i instalacją wszystkich potrzebnych do realizacji show urządzeń. Na Instagramie @teamESC2021 publikowane są nowe zdjęcia z obiektu, a firma Ampco Flashlight uruchomiła nawet specjalnego bloga relacjonującego przygotowania. Na ten moment wydaje się, że wszystko zmierza ku przeprowadzeniu Eurowizji 2021 w scenariuszu B, czyli z udziałem delegacji, dziennikarzy i widzów. W przypadku delegacji organizatorzy spodziewają się przyjazdu wszystkich, lub niemal wszystkich. Niepewna jest obecność delegacji Australii 🇦🇺, ze względu na restrykcje obowiązujące w tym kraju. Aktualnie aby mieszkańcy Australii mogli opuścić kraj, potrzebne jest specjalny wniosek rozpatrywany według założeń rządu. Dodatkowo dla obywateli Australii wymagana jest kwarantanna, która zmusi delegację SBS do dodatkowych kosztów. Sietse Bakker 🇳🇱 zapewnia, że aktualnie po stronie Holendrów nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by reprezentanci pojawili się w Rotterdamie, więc ewentualny brak jakiegoś wykonawcy spowodowany będzie lokalnymi restrykcjami w jego własnym kraju lub zarażeniem czy kwarantanną. Oczywiście nie oznacza to dyskwalifikacji, bo taki reprezentant nadal będzie uczestniczył w Eurowizji za sprawą nagranego wcześniej video live-on-tape. To samo dotyczyć będzie artystów, którzy zarażą się w trakcie sezonu konkursowego w Rotterdamie. Show, ze swoim udziałem, obejrzą wtedy…z pokoju hotelowego. Centrum Prasowe ma przyjąć ok. 500 dziennikarzy na miejscu, reszta (ok. 1000 akredytowanych) śledzić będzie próby w ramach wirtualnego Press Centre. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, możliwy jest udział ok. 3,5 tys. widzów podczas każdej części Eurowizji. Pierwsza próba techniczna Rafała Brzozowskiego 🇵🇱 ma się odbyć 10 maja, najpewniej w godzinach popołudniowych, co oznacza, że polska delegacja wyleci do Holandii w drugi weekend przyszłego miesiąca.

🇵🇱🇸🇲 Senhit w Warszawie – Kiedy spotkanie z Rafałem?

Zanim jednak Rafał trafi do Rotterdamu, już w czwartek spotka się z reprezentantką San Marino – Senhit – która wraz ze swoją ekipą i tancerzami przyleci do Warszawy w środę. Podczas czwartkowych nagrań w siedzibie TVP zrealizowane zostaną występy do „The Ride” Rafała, „Adrenaliny” Senhit oraz „Waterloo” wspólnie zaśpiewanego przez wykonawców. Występy widzowie obejrzą w jednym z majowych odcinków programu „Jaka to melodia” w TVP. W czwartek będzie oczywiście okazja by media polskie przeprowadziły wywiady zarówno z reprezentantami Polski czy San Marino.

Bardzo cieszę się, że Senhit tak pozytywnie zareagowała na moje zaproszenie do Polski i do programu Jaka to melodia. Eurowizja to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim przestrzeń do spotkań, które mają szansę zaowocować pięknymi muzycznymi przyjaźniami i wspólnymi, międzynarodowymi projektami. Tak właśnie rozumiem ducha i ideę konkursu

Rafał Brzozowski dla TVP

Zazwyczaj tego typu spotkania mają miejsce podczas licznych preparties, które w tym roku odbędą się głównie w Internecie. 24 kwietnia obejrzymy PrePartyES 🇪🇸 z udziałem Rafała Brzozowskiego, ale też świeżo potwierdzonych uczestników – Anxheli Peristeri z Albanii 🇦🇱, Eleny Tsagrinou z Cypru 🇨🇾, Roxen z Rumunii 🇷🇴 i Vincenta Bueno z Austrii 🇦🇹. Dwa dni później w sieci obejrzymy „Concert in the dark” 🇬🇧 organizowany przez portal Eurovoix. Wystąpi m.in. Mans Zelmerlow 🇸🇪, ale będą też uczestnicy z tegorocznej Eurowizji i sezonu selekcji. Ich nazwiska poznamy na dniach, a pełna lista gości opublikowana będzie w piątek. Na 1 maja zaplanowano pierwszy bałkański format eurowizyjnego preparty organizowanego przez Hrvatski Eurovizijski Klub 🇭🇷. Prowadzącą internetowego wydarzenia będzie Emily Lauren Brewin, a w stawce mają się pojawić wykonawcy z tegorocznej Eurowizji. Stawkę poznamy na tydzień przed wydarzeniem.

Eurowizja rusza za 35 dni. Kulisy, przygotowania, ciekawostki

James Newman z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 miał do wyboru 15 piosenek, z których wybrano „Embers”. Wokalista zapowiedział, że jego kolejnym singlem będzie utwór, który w tych wewnętrznych selekcjach został odrzucony. James przyznał, że uwielbia tę piosenkę, ale nie czuł, że to dobry wybór na Eurowizję. Jak sam wcześniej informował, do konkursu chciał wystawić utwór szybki i energiczny, bo tego ludzie teraz potrzebują. Przedstawiciel gospodarzy – Jeangu Macrooy 🇳🇱 wystąpi podczas 25-minutowego solowego koncertu w The Concertgebouw w ten czwartek. Koncert rozpocznie się o 20:30, a na scenie wokaliście towarzyszyć będzie pianista Patrick Rugebregt. W recitalu nie zabraknie eurowizyjnych piosenek „Birth of a New Age” czy „Grow”. Koncert odbędzie się bez udziału publiczności. Tymczasem hiszpańska stacja RTVE 🇪🇸 relacjonuje dalsze przygotowania Blasa Canto do Eurowizji. Podano, że kluczowym elementem występu do „Voy a quedarme” będzie chórek na żywo, śpiewający z Blasem na scenie. Ponoć wszyscy razem brzmią spektakularnie. Przypomnę, że reprezentant Hiszpanii zaśpiewa w Rotterdamie zmienioną wersję swojej piosenki – nowy wariant nie będzie jednak wcześniej opublikowany. Jeden z faworytów Eurowizji – Gjon’s Tears 🇨🇭 mógł wykonać „Tout l’univers” po angielsku na scenie konkursu. Jeden z twórców piosenki, Wouter Hardy poinformował, że utwór pierwotnie powstał w wersji angielskiej i rywalizował z wariantem francuskojęzycznym o wejście do eurowizyjnej stawki. Łącznie w wewnętrznych selekcjach startowały trzy utwory, z czego „Tout l’univers” w dwóch różnych wersjach językowych. Na razie nie wiadomo, czy opcja angielskojęzyczna doczeka się publikacji.

Nasz Faworyt 2021: Dziś wyniki półfinału

Dziś o 21:00 na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego wyniki pierwszego półfinału plebiscytu „Nasz Faworyt 2021”. Łącznie w dwuczęściowym głosowaniu (Mentimeter i Google Forms) oddano ponad 9,7 tys. głosów. Piosenka, która wygrała półfinał, zebrała 9,85% wszystkich punktów. Niezwykle wyrównana była walka o drugie miejsce (różnica głosów to jedynie 0,06%), jak i o sam awans, gdzie między 10. a 11. miejscem mamy tylko jeden punkt różnicy. Podczas dzisiejszej prezentacji poznamy dziesięciu finalistów (przedstawionych losowo) oraz wyniki punktowe dla sześciu wyeliminowanych krajów. Co ciekawe, wyniki głosowań Mentimeter i Google Forms różnią się od siebie składem w top10. Dugi półfinał ruszy 16 kwietnia o 21:00 w ramach wspólnego oglądania kolejnych piosenek, a wyniki głosowania poznamy we wtorek 20 kwietnia. Wielki finał z udziałem 26 krajów rozpocznie się 23 kwietnia. Zwycięzcę i naszego nowego faworyta poznamy w ostatnim tygodniu kwietnia.

Croitor Awards: Najlepsza „la(m)badziara”

Głosowanie w „Croitor Awards 2021” trwa dalej, a codziennie członkowie grupy na Facebooku decydują o kolejnych laureatach. W kategorii „Największa la(m)bardziara sezonu 2021” wybieraliśmy wokalistki, które swoją charyzmą, głosem, wyglądem czy prezentacją sceniczną sprawiają, że nigdy nie jest nudno. Chociaż określenie to może być często kojarzone jako obraźliwe, w społeczności Dziennika Eurowizyjnego jest czymś pozytywnym i charakternym. Głosowanie wygrało trio Hurricane (fot.) z Serbii 🇷🇸 czyli Sanja, Ivana i Ksenija. Dziewczęta zdobyły aż 64,3% głosów. Na pozycji drugiej znalazła się Natalia Gordienko z Mołdawii 🇲🇩 z wynikiem 23,8% głosów. Najniższe miejsce na podium zajęła finalistka selekcji albańskich – Era Rusi 🇦🇱 – otrzymała 7,4% głosów. Dalsze miejsca zdobyły Elena Tsagrinou z Cypru 🇨🇾 (2,7%) i Senhit z San Marino 🇸🇲 (1,8%). Aktualnie na Facebooku trwa wybór najpiękniejszej uczestniczki tegorocznych selekcji, a jutro rozpocznie się wskazywanie najprzystojniejszego pana, który walczył w tym roku o Eurowizję. Wyniki można śledzić TUTAJ.

Wybierz najlepszą polską piosenkę marca 2021! Poznaj 15 propozycji i głosuj w 20. edycji Holfestivalen. Szczegóły dostępne TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, Instagram, Eurovoix, TVP, Eurovision-Spain.com, Hrvatski Eurovizijski Klub, RTVE, Facebook, inf. własne, fot.: Hurricane (Serbia 2021) — DEJAN MILIĆEVIĆ

%d blogerów lubi to: