Eurowizyjne występy mogą być nagrane na Litwie • Premiery nowych piosenek! • Diodato wraca do Sanremo • Ostatnie chwile na zgłoszenie do Carpathia Festival

Dyrektor rozrywki niemieckiej stacji NDR 🇩🇪, Thomas Schreiber, zdradził, że w marcu część delegacji eurowizyjnych nagrywać będzie swoje występy back-upowe w Wilnie, stolicy Litwy 🇱🇹. W rozmowie z ESCkompakt powiedział, że powstaje tam kopia eurowizyjnej sceny w skali 1:1, a do tego celu wykorzystany będzie pawilon widowiskowo-sportowy przeznaczony na rozgrywki hokejowe, który teraz stoi pusty z powodu pandemii. Możliwość nagrania występu w Wilnie może obniżyć koszty dla niektórych telewizji, które nie będą chciały budować własnej sceny w swoich krajach. Podobne rozwiązanie zaproponowano rok temu w Warszawie, gdzie pojawiły się cztery delegacje nagrywające występ do JESC. Co ciekawe, powiązania między Niemcami a Litwą nie kończą się na tym, że Jendrik (fot.) swój występ nagra w Wilnie. Reżyserem występu będzie bowiem Povilas Varvuolis, który pracował wcześniej przy selekcjach Pabandom is Naujo. Choreografem będzie natomiast Marijanas Staniulenas, współpracujący z The Roop. Nagrania back-upowe muszą być przygotowane i wysłane do EBU do 26 marca, a nadawcy mają znacznie większą dowolność w kwestii wyglądu sceny, niż w przypadku Eurowizji Junior. Takie występy wykorzystane będą w trakcie transmisji jeśli dana delegacja nie będzie mogła pojawić się w maju w Rotterdamie, lub gdy EBU zdecyduje o przeprowadzeniu całego konkursu zdalnie. Na ten moment komplet materiałów do EBU wysłała już telewizja norweska NRK 🇳🇴. Trwają prace nad występem Hiszpanii 🇪🇸. Na ten moment nie wiadomo czy polski reprezentant 🇵🇱 swój występ zrealizuje na Litwie, czy w Polsce. Jeśli w Polsce, to TVP będzie mogła wykorzystać np. Studio 5, gdzie odbyła się Eurowizja Junior 2020.

Kolejne premiery przed nami!

Dzisiaj odbędzie się premiera piosenki irlandzkiej „Maps” dla Lesley Roy 🇮🇪. Po raz pierwszy utwór zostanie zagrany w trakcie audycji 2FM Breakfest with Doireann and Eoghan o 9:35 na RTE 2fm. Później pojawi się też na platformach streamingowych oraz na YouTube wraz z klipem nagranym w Wicklow. Reprezentantka Irlandii ma wieczorem zaśpiewać „Maps” podczas The Late Late Show na RTE One. Nowy utwór irlandzki napisali Lukas Hallgren (wcześniej odpowiedzialny m.in. za „She got me” ze Szwajcarii), Philip Strand (producent), Normandie, Deepend i Emelie Eriksson. Wczoraj swoją oficjalną premierę miało „I don’t feel hate” Jendrika z Niemiec 🇩🇪. Do piosenki powstał zabawny teledysk, jednak sama piosenka nie do końca spotkała się z ciepłym przyjęciem. Część słuchaczy bardzo ją polubiła, jednak dla innych utwór jest nie do przełknięcia. Z pewnością reprezentant Niemiec będzie zauważony, ale czy zdoła osiągnąć wysokie miejsce w finałowym rankingu Eurowizji? Dowiemy się w maju! Ogłoszono, że Jendrik otrzymał 11,82/12 punktów od dwóch grup jurorskich uczestniczących w wewnętrznym wyborze reprezentanta kraju. Niestety, sympatyczny wokalista spotyka się z wieloma hejterskimi komentarzami, wytykającymi mu m.in. jego orientację seksualną. W kolejnych krajach podano już daty premier! 4 marca w Moskwie odbędzie się pierwsza prezentacja piosenki reprezentantki Mołdawii 🇲🇩 – Natalii Gordienko. „Sugar” wykonane zostanie na żywo w Crave Theatre o 18:00. Godzinę później usłyszymy utwór z Holandii 🇳🇱 dla Jeangu Macrooya.

Goście specjalni w Sanremo i nie tylko!

Coraz bliżej do Sanremo 🇮🇹! Show rusza już 2 marca i potrwa aż do soboty 6 marca. Emocji z pewnością nie zabraknie, a będą też goście specjalni! Podczas jednego z wieczorów wystąpią Diodato, niedoszły reprezentant Włoch 2020 oraz formacja Il Volo, która śpiewała dla tego kraju podczas Eurowizji 2015. Diodato ma wykonać „Fai rumore” podczas otwarcia festiwalu 2 marca, co nie jest typowe dla Sanremo, bo zazwyczaj ubiegłoroczny zwycięzca nie pojawia się w kolejnej edycji, ale zmieniono tę tradycję bo ubiegłoroczna piosenka Włoch jest teraz mocno związana z pandemią i ma być uhonorowaniem normalnego życia, które cały świat stracił przez covid-19. W tę sobotę podczas II półfinału Festival da Cancao w Portugalii 🇵🇹 zaśpiewa Lucia Moniz, reprezentantka kraju z 1996 roku. Wokalistka osiągnęła drugi najwyższy wynik dla swojego kraju – 6. miejsce za „O meu coracao nao tem cor”. Znamy już kolejność startową selekcji Dansk Melodi Grand Prix 2021 🇩🇰. Stawkę otworzą Chief1 & Thomas Buttenschon, a zamknie Jean Michel. The Cosmic Twins zaśpiewają z trzeciego miejsca, a Mike Tramp z piątek. Wczoraj na stronie szwedzkiego nadawcy SVT 🇸🇪 opublikowano fragmenty piosenek i występów z IV półfinału Melodifestivalen. Aktualnie faworytami bukmacherów są byli reprezentanci – Eric Saade (2011) oraz The Mamas (2019-2020). On ma 80% szans na awans, one 74%. Najsłabiej oceniany utwór „Allting ar precis likadant” Lovad – 6% szans na awans.

🇵🇱 Kto z Polski na Eurowizję? Kto zgłosi się do Carpathia Festival?

W TVP trwają prace nad ostatecznym wyborem reprezentanta i piosenki na Eurowizję 2021, a wszystkie potrzebne informacje przekazane będą najpewniej w marcu. Spekulacje nie ustają, ale Telewizja Polska w tym roku cały projekt stara się zachować w tajemnicy. Będzie to jedna z najpóźniejszych decyzji jaką polski nadawca w sprawie Eurowizji kiedykolwiek podjął. Na giełdzie nazwisk nadal pojawiają się m.in. Alicja Szemplińska, Krystian Ochman, Rafał Brzozowski czy Cleo. Wczoraj podczas prezentacji ramówki TVP nie przekazano żadnych nowych informacji na temat Eurowizji. Mamy nadzieję, że już wkrótce poznamy datę premiery naszej piosenki! Tymczasem tylko do końca lutego przyjmowane są zgłoszenia do Carpathia Festival 2021 w Rzeszowie. Festiwal zorganizowany będzie na Podkarpaciu w dniach 20-22 sierpnia, a Dziennik Eurowizyjny jest patronem wydarzenia. Spośród wszystkich zgłoszonych utworów (zarówno z Polski jak i innych krajów) specjalna komisja wyłoni grono uczestników, którzy wezmą udział w rundzie przesłuchań na żywo w Rzeszowie. Na podstawie ich występów na scenie jury wybierze laureata Grand Prix oraz innych nagród. Gościem specjalnym Carpathia Festival został Jacek Cygan, twórca tekstu do eurowizyjnego utworu Edyty Górniak „To nie ja”.

Źródło: ESCplus.es, ESCkompakt.de, Eurovoix, RTE, RTP, inf. własne, fot.: Teller Report

%d blogerów lubi to: