Piosenka słoweńska napisana przez kompozytora, który wygrał Eurowizję • Czy jutro poznamy reprezentanta Niemiec? • Kto zaśpiewa w Interval Act w Rotterdamie?

Po Rumunii i Ukrainie także Słowenia 🇸🇮 zdecydowała się na przeprowadzenie selekcji utworu wewnętrznie, bez udziału głosowania widzów. Chociaż pierwotnie 27 lutego w trakcie EMA 2021 mieliśmy usłyszeć trzy utwory w wykonaniu Any Soklic (fot.), jej eurowizyjna piosenka wybrana została przez dwie komisje jurorskie. W obydwu znalazła się dwukrotna reprezentantka kraju na ESC i niemal etatowa jurorka selekcji – Darja Svajger. W pierwszej byli też Vladimir Graić (m.in. twórca „Molitvy” czy „Verjamem”) i sama Ana Soklic, a w drugiej Mojca Menart z ZKP RTV Slovenija oraz muzyk i kompozytor Matevz Salehar Hamo. Wybrano utwór w szybkim tempie i po angielsku, czyli przeciwieństwo ubiegłorocznej „Vody”. Premiera odbędzie się 27 lutego w trakcie programu EMA 2021 prowadzonego przez Nejca Smita i Leę Sirk (ESC 2018). W ekipie twórców nowego utworu jest jeden obcokrajowiec, który wcześniej współpracował z Miley Cyrus, a jedna z jego piosenek wygrała już kiedyś w Eurowizji. „Faktem jest, że piosenka może brzmieć świetnie będąc wykonywaną przez kogoś innego, ale przy moim głosie będzie zupełnie inna” – zapowiada Ana dodając, że jest bardzo zadowolona z wyboru. Podała też, że wykorzystano nowe możliwości i nagrano chórek, który na Eurowizji odtworzony będzie z taśmy. Ponieważ sama EMA pozbawiona będzie elementu rywalizacji, w tym roku show ma być świetną okazją dla młodszych widzów do poznania muzycznej historii Słowenii i Jugosławii. „Cieszę się, że EMA będzie w tym roku inna, bo jako fanka Eurowizji jestem zadowolona z powrotu do starych dobrych evergreenów” – mówi Lea Sirk.

W sobotę poznamy reprezentanta Niemiec?

W stawce utworów dla Efendi 🇦🇿 są zarówno ballady jak i szybkie utwory – informuje INFE Azerbejdżan. Zgodnie z doniesieniami na shortliście są dwie wolne i cztery szybsze piosenki. Wybrano je spośród 229 zgłoszeń. Ostateczną decyzję komisja podjąć ma wkrótce, a premiera odbędzie się w drugim tygodniu marca. Także w przyszłym miesiącu dowiemy się jak brzmi nowy utwór reprezentanta Szwajcarii 🇨🇭. Ukraińska formacja Go_A 🇺🇦 ma zmienić tekst utworu „Shum” tak by spełniał wymogi Eurowizji. Nie wiadomo na razie, czy dojdzie też do zmiany melodii, która jest praktycznie taka sama jak utwór ludowy „A v nashoho shuma”. Według informacji przekazanych przez Eurovision.tv, revamp piosenki dostępny będzie w marcu. Według nieoficjalnych informacji w sobotę poznać mamy reprezentanta Niemiec 🇩🇪, a jego utwór ma być zaprezentowany pod koniec lutego. Wiadomość przekazał portal ogae.de, jednak szybko usunął wpis.

Legendy Eurowizji w Interval Act

Zwyciężczyni Eurowizji 1969 Lenny Kuhr oraz triumfatorka z 1975 – Getty Kaspers będą gwiazdami Interval Act Eurowizji 2021 w Rotterdamie 🇳🇱. Wystąpią w ramach medley’u historycznego, podczas którego usłyszymy i zobaczymy też Gigliolę Cingquetti (Włochy 1964 🇮🇹), Sandrę Kim (Belgia 1986 🇧🇪), Paula Harringtona i Charlie’go McGettigana (Irlandia 1994 🇮🇪) i Alexandra Rybaka (Norwegia 2009 i 2018 🇳🇴). Lista wykonawców nie jest jeszcze pełna. Tymczasem konkurs ma być też transmitowany w holenderskich kinach Pathe, Vue i Kinepolis. W akcję zaangażować ma się 60 kin w całym kraju. Na Litwie 🇱🇹 odbyła się dziś próba generalna przed jutrzejszym finałem „Pabandom is naujo”. W sobotę sześciu uczestników zaśpiewa swoje utwory na żywo. W odróżnieniu od ćwierćfinałów i półfinału jurorzy nie będą przebywać w studiu, a swoje opinie przekażą poprzez łącza satelitarne. Show potrwa dwie godziny, czyli tak samo jak poprzednie odsłony.

Maltańskie pieniądze wzmocniły stawkę JESC 2016

Były dyrektor nadawcy maltańskiego PBS 🇲🇹 poinformował, że telewizja opłaciła składkę uczestnictwa w Eurowizji Junior 2016 aż czterem państwom, by zapewnić ich start w konkursie w Valetcie. Łącznie telewizja maltańska wydała na ten cel 24 tys. euro. Wcześniej mówiło się, że takich „opłaconych” państw było aż sześć. Gdyby nie pomoc finansowa PBS stawka Juniora miałaby 13, a nie 17 państw. Nie podano jednak, którzy nadawcy skorzystali z pomocy Maltańczyków. Eurowizja Junior 2016 była pierwszą, w której wystartowała Polska 🇵🇱, pauzująca po 2004 roku. Był to też jedyny konkurs w którym o wynikach nie decydowali widzowie, a jedynie dwie grupy jurorskie. Show wygrała Gruzja 🇬🇪, a Polska zajęła 11. miejsce. Na temat tegorocznego konkursu we Francji na razie nie mówi się zbyt wiele, aczkolwiek Rosja 🇷🇺 przyjmuje już zgłoszenia, a w Holandii 🇳🇱 odbyły się castingi. Na ten moment cztery kraje wyraziły zainteresowanie udziałem, ale zapewne będzie ich więcej. Jest jeszcze za wcześnie by poznać datę konkursu i dokładne miejsce organizacji, a wiele zależeć będzie od sytuacji pandemicznej w drugiej połowie roku.

Źródło: Evrovizija.com, INFE Azerbaijan, Eurovoix, Instagram, OGAE.de, LRT.lt, Wikipedia, fot.: @anasoklich

%d blogerów lubi to: