🇵🇱 Eurowizja 2021: Zwycięzca „The Voice” reprezentantem Polski? • Alicja Szemplińska i Krystian Ochman kandydatami do Rotterdamu?

Jesteśmy już coraz bliżej poznania nazwiska nowego reprezentanta Polski na Eurowizji, a w momencie gdy TVP nadal wymownie milczy, plotki i spekulacje narastają. Aktualnie mówi się, że do Rotterdamu pojedzie ktoś, kto wygrał ostatnio „The Voice” – Alicja Szemplińska lub Krystian Ochman. Temat wywołuje wśród fanów ogromne emocje, o czym przekonano się dziś w TVP – na facebookowym profilu pojawiło się niewinne pytanie o to, kogo chcielibyśmy aby reprezentował Polskę w tegorocznym konkursie. Post zebrał już ponad 460 komentarzy i ponad 250 reakcji, a poza wymienianiem różnych nazwisk przebijają się też opinie krytyczne wobec działań nadawcy, zarówno w kwestii nieprzyznania automatycznej nominacji eurowizyjnej Alicji Szemplińskiej jak i braku jakichkolwiek informacji na temat procesu wyboru wokalisty czy piosenki do Holandii. Dla Dziennika Eurowizyjnego komentarze przeanalizował czytelnik strony – Maciej Słonina. „Na godzinę 17:30, w poście na fanpage, opublikowano ponad 450 komentarzy różnej treści. Co ciekawe, administratorzy profilu wchodzą w interakcje z odbiorcami, poprzez reakcje, a nawet krótkie odpowiedzi. Ze strony fanów, nie zabrakło licznych wskazań potencjalnych kandydatów o zabarwieniu ironicznym, jak chociażby: Beyonce, Lady Gaga, siostry Godlewskie, czy reżyser polskich występów w ciągu ostatnich lat. Użytkownicy chętnie wskazywali nawet siebie wzajemnie, na co TVP równie żartobliwie odpowiedziało: „Z jakim repertuarem?”. Możnaby rzec, że śmiechów nie było końca, jednakże w dużym stopniu publikowane zostały typy z nazwiskami o których w kuluarach, czy na portalach plotkarskich, mówi się od dawna” – mówi facebookowy wysłannik Dziennika.

Eurowizja 2021: Kogo chcą internauci?

W top3 najczęstszych typów/życzeń internautów są Alicja Szemplińska (89 wskazań), Sanah (49 wskazań) i Krystian Ochman (23 wskazania). Pojawiły się też nazwiska byłych reprezentantów: Cleo, Michała Szpaka, Andrzeja Piasecznego, Edyty Górniak, Gromee’go, Lidii Kopanii, Roksany Węgiel czy osób powiązanych z selekcjami jak np. Rafała Brzozowskiego, Ifi Ude, Natalii Szroeder czy Kasi Dereń. Były też osoby niezwiązane jak dotąd z konkursem – Doda, Sylwia Grzeszczak, Ralph Kamiński czy Kayah. Z kolei w ankiecie Dziennika Eurowizyjnego, gdzie głosować można było na trzech wykonawców najczęściej wymienianych w poście Eurowizja TVP czytelnicy uznali, że Sanah najlepiej sprawdziłaby się w przygotowaniu dobrego utworu na konkurs (uznało tak ponad 325 osób). Drugie miejsce ma Alicja Szemplińska (101), a trzecie Krystian Ochman (35) przy czym opcję „żadna z osób” wybrało prawie 60 internautów. Oczywiście ma to związek z repertuarem – w przypadku Sanah jej muzykę i stylistykę znamy już najlepiej, gdyż wokalistka była ostatnio niezwykle płodna, a wiele jej piosenek stało się hitami. Alicja Szemplińska ma na koncie mniej utworów, niestety brakuje tam hitów. Z kolei od Krystiana mamy tylko „Światłocienie” więc trudno uznać, w jakim kierunku pójdzie ten wokalista.

Polska na Eurowizji 2021: Alicja Szemplińska

Po tym, jak wygrała „The Voice of Poland 10” Alicja Szemplińska szybko zaczęła być typowana do reprezentowania Polski na Eurowizji. Chociaż wstępnie mówiło się, że nie wystąpi w „Szansie na Sukces”, ostatecznie pojawiła się na słynnej pastylce i wygrała finał z utworem „Empires”. To właśnie ten utwór miał wybrzmieć na eurowizyjnej scenie, jednak piosenka zyskała mieszane reakcje – od zachwytu po krytykę i zwiastowanie niskiego miejsca. Niestety, doszło do anulacji Eurowizji 2020 i nigdy nie dowiemy się, jak Szemplińska poradziłaby sobie z tym utworem. W momencie gdy coraz więcej nadawców europejskich deklarowało chęć wysłania na ESC 2021 tego samego artysty co w 2020, TVP milczała. Alicję zapraszano jednak na różnego rodzaju eventy, wystąpiła też podczas finału Eurowizji Junior 2020. Chociaż wydaje co jakiś czas nowe single i jest aktywna w social mediach, zdaje się, że jej blask nieco przygasa i jest już mniej popularna i rozpoznawalna, niż w momencie wygrywania „Szansy”. Czy zmieni się po przy kolejnych utworach lub przy premierze płyty, nad którą Ala pracuje m.in. z Piotrem Walickim? Trzymamy mocno kciuki, by jej talent nie poszedł na marne. Sama wokalistka wielokrotnie podkreślała, że jest zainteresowana ponownym udziałem (tym prawdziwym) w Eurowizji, jednak jej słowa najwidoczniej nie dotarły do Telewizji Polskiej lub zostały zignorowane, co wielu fanów uważa, za brak szacunku. Oczywiście są też głosy, że Alicji nic się w tej kwestii nie należy, bo są telewizje, które zrezygnowały z wcześniejszych wyborów (np. Cypr, Francja czy Niemcy) lub zaprosiły niedoszłych reprezentantów do startu w selekcjach (np. Estonia, Szwecja czy Chorwacja). W temacie Alicji zdania są więc podzielone i pewnie będzie tak już nawet po ogłoszeniu decyzji TVP ws. ESC 2021.

Polska na Eurowizji 2021: Krystian Ochman

Krystian Ochman, który wygrał najnowszą edycję „The Voice” zdobył spore uznanie za swój wokal i interpretacje, ale też za piosenkę „Światłocienie” zaprezentowaną w programie. Universal Music ma wobec piosenkarza spore oczekiwania, jednak jego muzyczna droga dopiero się zaczyna i nie wiemy jeszcze, gdzie go zaprowadzi. Czy od razu na Eurowizję? Być może, a fani już doszukują się w jego dzisiejszej wizycie w Warszawie poszlak w tym temacie. Sam zainteresowany wcześniej mówił w wywiadach, że nie do końca stawia Eurowizję jako swój aktualny priorytet, ma wiele innych planów. Niedawno wszedł też w medialny „konflikt” z TVP dotyczący jego udziału w koncercie sylwestrowym. Na ile jednak sam Krystian ma tu cokolwiek do powiedzenia, a jak dużą decyzyjność ma jego wytwórnia – tego nie wiemy. Wśród głosów fanów przebija się myśl, by Ochman na Eurowizję pojechał ze „Światłocieniami”, być może w innej wersji językowej. Mielibyśmy wtedy taką samą sytuację jak w 2014 roku, gdy Donatan i Cleo wysłani zostali na konkurs już ze znacznie wcześniej opublikowanym utworem, z którym Polacy mogli się osłuchać. Jakie decyzje ostatecznie zostały podjęte (lub zostaną podjęte) przez stację? Przekonamy się o tym za parę dni i z niecierpliwością czekamy na oficjalne oświadczenie, a później także na piosenkę. W ankiecie Instagramowej Dziennika Eurowizyjnego Alicja Szemplińska ma na razie 71% poparcia, a Krystian Ochman 29%.

Polska na Eurowizji 2021: Liczy się piosenka!

Czy ktoś inny jeszcze liczy się w walce o Rotterdam? Zapewne nie, chociaż pojawiają się głosy wspierające np. Roksanę Węgiel czy Sanah. Ta druga już wielokrotnie mówiła w wywiadach o tym, że nie czuje się na siłach, by stanąć na tak wielkiej scenie, ale z chęcią napisze utwór dla innego wykonawcy. Zdania z pewnością tak nagle nie zmieniła i na pewno jej wyjazd na Eurowizję 2021 spotkałby się ze zdziwieniem i mógłby popsuć jej wizerunek szczerej artystki. Bez względu na to, czy TVP wybierze Alicję czy Krystiana, możemy liczyć na silny wokal, jednak nie mamy pewności z jakim materiałem dana osoba trafi do konkursu, czego bylibyśmy pewni np. przy Sanah. Alicja i Krystian wciąż budują swój repertuar i wyjazd na Eurowizję z tzw. „byle czym” mógłby pogrzebać ich szanse na rozgłos w Polsce. Mamy więc nadzieję, że osoby decyzyjne (z pewnością są to m.in. Marta Piekarska jako szefowa delegacji, Konrad Smuga jako główny reżyser występu czy nawet Jacek Kurski jako prezes TVP) kierować się będą nie tylko popularnym nazwiskiem ale przede wszystkim piosenką, którą kandydat zgłosi, lub którą zarekomenduje Universal Music Polska. Trzymamy mocno kciuki za dobre decyzje i za rychłe wyjaśnienie tej zagadki!

Źródło: Facebook, Eurowizja TVP, inf. własne, za pomoc przy przygotowaniu artykułu dziękuję Maciejowi Słoninie, fot.: TVP, The Voice, Instagram

2 komentarze

  1. Szemplińska czy Ochman to tak samo gówniany wybór jak między Trzaskowskim a Dudą.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: