Festivali i Kenges: Wiemy, jak przebiegać będą preselekcje w Albanii • Dora: Doświadczeni kompozytorzy w grze • Turkowizja: Kolejność startowa

59. edycja Festivali i Kenges w Albanii 🇦🇱 będzie pierwszą w historii, która odbędzie się na świeżym powietrzu. Prosta scena ustawiona jest wewnątrz patio Muzeum Archeologicznego z charakterystyczną kolumnadą. Na przeciwko sceny znajduje się Plac Włoski, na co dzień wykorzystywany jako parking. Nieopodal stoi Arena Kombetare, oficjalnie nazywana Air Albania Stadium, największy obiekt sportowy w kraju, a za muzeum znajduje się Plac Matki Teresy, drugi największy plac w stolicy, Tiranie. Zmiana lokalizacji i wyprowadzenie festiwalu z Pałacu Kongresu spowodowane jest obostrzeniami, ale to nie jedyna nowość w tegorocznym konkursie. W związku z brakiem orkiestry, organizatorzy zmienili koncepcję widowiska. Zarówno podczas pierwszego jak i drugiego dnia FiK 59 (tj. 21-22 grudnia) wystąpią wszyscy uczestnicy. Każdy z nich wykona swój konkursowy utwór w dwóch wersjach. W poniedziałek piosenka wybrzmi w wersji studyjnej, takiej jaką znamy z YouTube. Wykonawcy zaprezentują też swoje pomysły sceniczne, a wiemy, że m.in. Era Rusi i Mirud postawią na taniec i efekty specjalne. Drugiej nocy przyjdzie pora na nieco inny klimat – piosenki w klimacie unplugged (akustycznie). Po dwóch dniach jurorzy zdecydują o tym, którzy uczestnicy powinni wejść do finału. W trakcie finałowej nocy zakwalifikowani piosenkarze ponownie wykonają studyjne wersje utworów, a komisja wyłoni zwycięzcę i nowego reprezentanta Albanii. Show ma być transmitowane na kilku kanałach RTSH oraz w Internecie, natomiast nie odbędzie się na żywo. Zarówno półfinały jak i finał nagrane zostaną wcześniej i odtworzone „z taśmy”, a na żywo pokazane będą tylko wyniki głosowania jurorów i wręczenie nagród. Dokładna godzina startu nie jest jeszcze podana do wiadomości publicznej.

🇭🇷 Dora 2021: Kto napisał konkursowe utwory?

We wtorek poznaliśmy finalistów chorwackich selekcji Dora i twórców ich piosenek. Podobnie jak rok temu telewizja HRT zezwoliła na śpiewanie w dowolnym języku i udział zagranicznych kompozytorów, stąd w stawce autorów mamy sporo znanych twarzy. Najbardziej „eurowizyjny” jest oczywiście Borislav Milanov 🇧🇬, który ma na koncie już współtworzenie dwunastu konkursowych piosenek, w tym trzech z 2020 roku. Największy sukces odniósł za „Beautiful Mess” Kristiana Kostova (Bułgaria 2017) i „Nobody but you” Cesara Sampsona 🇦🇹 (Austria 2018) – odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Na jego dziewięć utworów sześć weszło do finału (gdzie najniższe zdobyte miejsce to 14. – Bułgaria 2018 i Malta 2019 🇲🇹). Trzykrotnie piosenki, w które się angażował nie awansowały (Bułgaria 2011, Macedonia 2017 🇲🇰 i Serbia 2017 🇷🇸). Milanov współtworzył „Colors”, które podczas Dory wykona Bernarda Brunović. Branimir Mihaljević (autor m.in. „Lako je sve” z 2010) pracował nad „Tick-Tock” Albiny razem z Maxem Cinnamon (6. miejsce w finale selekcji Francji 2018 🇫🇷). Szwedka Linnea Deb 🇸🇪 podpisuje się pod „She’s like a dream” Mii Negovetić. Deb współtworzyła 23 piosenki z Melodifestivalen (w tym cztery z 2021) czy „Cool me down” dla Margaret (polskie preselekcje 2016 🇵🇱). Cztery kompozycje, do których dołożyła swoje trzy grosze trafiły (lub miały trafić) na Eurowizję – „Heroes” Mansa (Szwecja 2015), „You” Robina (Szwecja 2013), „Monsters” Saary Aalto (Finlandia 2018 🇫🇮) oraz „Yes” Bena i Tan (Dania 2020 🇩🇰). Piosenkę „Zaljubljen” klapy Cambi napisała Marija Mirković z popularnej nowosadzkiej grupy The Frajle. Muzyk Andrej Babić z grupy Markiz wszedł w skład komisji wybierającej utwory do finału Dory 2021, a na swoim Facebooku napisał, że poziom był niezwykle wysoki. „Liczcie na to, że co najmniej pięć utworów bez problemu może dotrzeć na szczyt Eurowizji, nie mówiąc już o wejściu do finału. Awans będzie bułką z masłem. Ktoś może pomyśleć, że jestem przesadnym optymistą. Jestem, ale mam dobre argumenty i po tym wszystkich przes*anych latach chcę być optymistą. Mam wrażenie, że te piosenki zdominują radio i telewizję w kolejnych miesiącach” – twierdzi.

Turkowizja: Polska z 9. pozycją startową

Telewizja TMB 🇹🇷 ogłosiła kolejność startową na niedzielny finał Turkowizji 2020 i przy okazji zdradziła, że łącznie o Grand Prix powalczy 26 uczestników. W stawce jednak pojawi się Kirgistan 🇰🇬, który wygrał ostatnią edycję. Reprezentantką będzie Aiganysh Abdieva, która swój występ nagrywała raptem parę dni temu. W grze będzie też jeszcze jedna część Federacji Rosyjskiej – Tuwa , jednak reprezentant nie jest jeszcze ogłoszony. Wiemy też, że Napoli, która w 2016 roku miała reprezentować Polskę, a w 2020 najpierw mówiło się znów o naszym kraju, później o Cyprze Północnym i Moskwie, ostatecznie reprezentować będzie…całą Rosję 🇷🇺, chociaż niektóre jej republiki startują osobno. Finał otworzy reprezentantka Albanii 🇦🇱, a zamknie ekipa Ujgurów kazachskich . Polska 🇵🇱 zaprezentuje się jako dziewiąta – Mishelle wykona „Dogma yerler” pomiędzy występami reprezentantek z Azerbejdżanu 🇦🇿 i Tatarstanu . Co ciekawe, właśnie z dziewiątej pozycji w finale 2013 roku Turkowizję wygrał Farid Hasanov dla Azerbejdżanu. Wtedy w finale startowało 12 uczestników, bo wcześniej przygotowano półfinał. W 2014 roku zwyciężczyni Zhanar Dugalova z Kazachstanu 🇰🇿 śpiewała jako trzecia, a w 2015 kirgijska Jides jako jedenasta. Turkowizja odbędzie się w niedzielę o 14:00 czasu polskiego i transmitowana będzie w Internecie na stronie TMB (TUTAJ). Więcej o historii konkursu przeczytasz TUTAJ.

Źródło: Instagram, RTSH, Eurosong.hr, Wikipedia, Eurovoix-World, TMB.tv, inf. własne, fot.: E. Parlak, 2020

%d blogerów lubi to: