Eurowizja: Który polski zwycięzca „The Voice” powinien nas reprezentować? • Czy Maroko wróci na Eurowizję? • Turkowizja: Gdzie i o której oglądać?

Podczas wywiadu dla Pomponik.pl zwycięzca najnowszej edycji „The Voice of Poland” 🇵🇱, Krystian Ochman (fot.) zapytany został o to, czy chciałby reprezentować Polskę na Eurowizji. Wcześniej polskie media sugerowały, że wokalista mógłby być dobrym wyborem, śpiewając tam solo lub w duecie z Alicją Szemplińską. Czy chciałby wystąpić w konkursie? „Fajny pomysł, ale mam teraz za dużo na głowie żeby w ogóle o tym myśleć” – stwierdził Krystian. Co do duetu z Alicją uznał, że wokalistka pięknie śpiewa i ma bardzo specyficzną barwę. „Na pewno chciałbym z Alicją zaśpiewać, byłoby to spełnienie marzeń” – dodał zwycięzca jedenastej edycji. Do tej pory jeszcze żaden zwycięzca polskiej wersji talent-show nie trafił bezpośrednio na Eurowizję. Najbliżej była Alicja Szemplińska, która po „The Voice” wygrała także preselekcyjną „Szansę na Sukces” i miała reprezentować nasz kraj, jednak z powodu pandemii Eurowizję odwołano. Z kolei Marta Gałuszewska, triumfatorka ósmego sezonu, wystąpiła w preselekcjach 2018 z „Why don’t we go” zajmując tam 5. miejsce. O Eurowizję pytani byli praktycznie wszyscy dotychczasowi zwycięzcy „The Voice”. Czy ktoś z nich faktycznie powinien trafić do konkursowej stawki?

Weź udział w ankiecie

🇭🇷 Eurowizja 2021: Czekamy na finalistów selekcji Dora 2021

Do piątku 10 grudnia wykonawcy z Chorwacji mogli zgłaszać się do selekcji Dora 2021. Finałową czternastkę poznać mamy już 15 grudnia. Na razie nie wiemy jeszcze ile zgłoszeń otrzymała telewizja HRT, ale spekulacji nie brakuje. Plotkuje się m.in. o udziale Mii Negovetić (2. miejsce w Dora 2020) czy Indiry (3. miejsce w Dora 2020). Zwycięzca plebiscytu portalu Eurosong.hr „Vaše želje za Rotterdam 2021” Filip Rudan przyznał, że nie oczekiwał wygranej i tego, że fani chcieliby widzieć go na Eurowizji. Nie zdradził jednak, czy zgłosił swój utwór do preselekcji. Na popularnym forum.hr trwa głosowanie forumowiczów, a do finału trafili m.in. Jelena Rozga, Matija Cvek, La Lana, Franka Batelić, Colonia czy Petar Graso. Czy ktokolwiek z nich zgłosił swój utwór i dostał się do selekcji? Dowiemy się już w przyszłym tygodniu. Wiemy, że konkursem zainteresowana jest Nina Kraljić (ESC 2016), natomiast zgłoszenia nie wysłał Damir Kedzo, który reprezentować miał Chorwację na ESC 2020. Finał preselekcji planowany jest na 13 lutego 2021 w Opatiji. Chorwacja to jedyny kraj b. Jugosławii, który planuje zorganizowanie tradycyjnych preselekcji przed Eurowizją 2021. Serbia 🇷🇸 i Słowenia 🇸🇮 wyłoniły reprezentantki wewnętrznie, w Macedonii 🇲🇰 nie podjęto jeszcze żadnej decyzji, a Bośnia 🇧🇦 i Czarnogóra 🇲🇪 nie uczestniczą w konkursie.

Czy Maroko powróci do Eurowizji?

W związku z normalizacją stosunków między Izraelem 🇮🇱 a Maroko 🇲🇦 fani zaczęli spekulować o powrocie tego arabskiego kraju do Eurowizji. Maroko tylko raz uczestniczyło w konkursie, co było możliwe ze względu na absencję Izraela. Miało to miejsce w 1980 roku. Telewizja SNRT wewnętrznie wybrała Samirę Bensaid na reprezentantkę, a wokalistka wykonała „Bitaqat Hob” czyli pierwszy utwór arabskojęzyczny w historii Eurowizji. Piosenka zawierająca w sobie zarówno zachodnie klimaty disco jak i brzmienia arabskie zajęła jednak 18. miejsce na 19 państw, zdobywając tylko 7 punktów od Włoch 🇮🇹. Pomimo porażki kariera Samiry dalej się rozwijała i szybko stała się jedną z najpopularniejszych wokalistek arabskiego rynku muzycznego. Samira ma teraz 62 lata, a swój najnowszy album „Ayza Aeesh” wydała w 2015 roku. Eurowizyjna piosenka „Bitaqat Hob” stała się przebojem w Egipcie 🇪🇬, jednak rezultat kraju w konkursie zasmucił władze Maroka, które nie pozwoliły na dalszy udział kraju, zwłaszcza, że do gry wracał Izrael. W XXI wieku zainteresowanie Eurowizją wyraziła prywatna stacja 2M TV, która chciała też otrzymać status aktywnego członka EBU jednak nigdy jej się to nie udało. Możliwość startu w Eurowizji mają już teraz Algieria (EPTV) 🇩🇿, Egipt (ERTU) 🇪🇬, Jordania (JRTV) 🇯🇴, Liban (Tele Liban) 🇱🇧, Libia (LNC) 🇱🇾 i Tunezja (ERTT) 🇹🇳 jednak do arabskich debiutów nigdy nie doszło. Blisko były Tunezja (miała startować w 1977 jednak zrezygnowała z powodu konieczności rywalizowania na Eurowizji z Izraelem) oraz Liban (miał startować w 2005, także wycofał się z powodu Izraela). Algieria, Liban i Libia nadal nie uznają Izraela, Tunezja nie utrzymuje z tym krajem stosunków dyplomatycznych.

Gdzie oglądać Turkowizję 2020?

Turkowizja 2020 odbędzie się 20 grudnia i będzie transmitowana przez TMB 🇹🇷 od godziny 14:00 czasu polskiego. Konkurs, w formie zdalnej, poprowadzą Esra Balamir oraz Refik Sarioz. Esra to modelka, prezenterka i DJ-ka, ma 45 lat. W kwietniu 2020 ogłosiła, że zaraziła się covid-19. Refik Sarioz to prezenter radiowo-telewizyjny, związany był z wieloma muzycznymi rozgłośniami w Turcji. Telewizja TMB potwierdziła, że wszystkie występy konkursowe odtworzone będą z taśmy, gdyż zostały nagrane przez wykonawców w swoich krajach. Zwycięzcę wybiorą jurorzy, z którymi Esra i Refik będą się łączyć satelitarnie w trakcie głosowania. Oficjalna strona Turkvizyon.tv podała, że w konkursie wystartuje 25 uczestników. Na liście brakuje Szwecji 🇸🇪, co oznacza, że wokalistka Arghavan wycofała się z rywalizacji. Konkurs będzie w Internecie transmitowany przez stację TMB, zapewne także na YouTube. Tatarska telewizja internetowa BEZ ogłosiła, że będzie pokazywać show na swojej stronie bez.tv. Polskę 🇵🇱 reprezentować będzie w konkursie wokalistka Mishelle, jednak żadna stacja telewizyjna w kraju nie planuje pokazywania Turkowizji, gdyż udział Polski jest inicjatywą prywatną piosenkarki.

Wybierz najlepszą polską piosenkę listopada! Weź udział w HOLFESTIVALEN – poznaj 15 finałowych utworów i zagłosuj na swoje ulubione! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Pomponik, Wikipedia, Eurosong.hr, Forum.hr, Wiwibloggs, Eurovoix-World, fot.: TVP

2 komentarze

  1. Niech jeszcze postęka ten Ochman z 5 lat to może w końcu zaśpiewa na jakimś akceptowalnym poziomie. Na razie nie da się go słuchać. Wymuszony i męczący wokal. Nienaturalny i techniczna tragedia.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: