Już w ten weekend w ogarniętej protestami Warszawie 🇵🇱 swoje występy eurowizyjne nagrywać będą cztery delegacje: Polski 🇵🇱, Serbii 🇷🇸, Ukrainy 🇺🇦 i Malty 🇲🇹. Nagrania odbędą się w Studiu 5 w siedzibie Telewizji Polskiej przy Woronicza, czyli nie tam, gdzie manifestują przeciwnicy nadawcy publicznego. Pozostałe kraje swoje występy realizować będą we własnych studiach, a jak poinformował nadawca BTRC na Białorusi Europejska Unia Nadawców dała każdej delegacji i telewizji wybór co do scenografii. W pierwszym wariancie występy odbywają się na scenie z ekranami LED, a w drugim na scenie z projektorami. Białorusini wybrani opcję z ekranami LED i na potrzeby nagrań przygotowali w Studio 600metrov scenę podobną do tej, zaproponowanej przez TVP. Podobnie zrobiły delegacje Kazachstanu 🇰🇿 i Hiszpanii 🇪🇸. Na ten moment tylko ekipa z Kazachstanu zdradziła co nieco zza kulis występu swojej reprezentantki. Więcej materiałów z przygotowań i nagrań występów udostępnianych będzie przez oficjalny profil Eurowizji Junior na Instagramie czy Facebooku oraz przez stronę JuniorEurovision.tv. Zgodnie z zasadami, w piątek 27 listopada opublikowane zostaną też minutowe fragmenty występów po obróbce montażowej i na podstawie tych nagrań głosować będzie można internetowo w pierwszej turze. Głosowanie na 3 kraje dostępne będzie poprzez stronę JuniorEurovision.tv. Finał Eurowizji Junior 2020 już 29 listopada o 17:00. 13 reprezentantów powalczy o Grand Prix, a gościem specjalnym będzie m.in. Viki Gabor, ubiegłoroczna zwyciężczyni.
Eurowizja Junior 2020 już za miesiąc!
Telewizja maltańska 🇲🇹 opublikowała oficjalny teledysk i wersję studyjną piosenki „Chasing Sunsets” Chanel Monseigneur. Klip wymyślony został m.in. przez Gordona Bonello, kiedyś dyrektora artystycznego JESC. Widzimy w nim m.in. popularne miejsca na Malcie, ale są też odniesienia do aktualnej sytuacji epidemiologicznej na całym świecie. Wszystko w formie animowanej. Wiadomo już też, że poszczególne elementy klipu posłużą jako tło do występu scenicznego młodziutkiej przedstawicielki Malty. Na miesiąc przed finałem Eurowizji Junior telewizja francuska 🇫🇷 ogłosiła, że Stephane Bern oraz Carla będą komentować konkurs dla widzów France 2. Stephane komentował już konkursy Eurowizji (dla dorosłych i dla dzieci), natomiast sporą atrakcją będzie jego współpraca na tym polu z ubiegłoroczną reprezentantką kraju, której „Bim Bam Toi” było jednym z faworytów JESC w Gliwicach. Przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców i portalu JuniorEurovision.tv są już w Warszawie, gdzie wraz z TVP 🇵🇱 pracują przy organizacji konkursu. Trwają prace nad pocztówkami, które (podobnie jak w ubiegłych latach) pokazywać będą też poszczególnych uczestników. Efekty zobaczymy już za miesiąc!
Eurowizja 2021: Dania i Litwa zbierają zgłoszenia
Preselekcje Dansk Melodi Grand Prix 🇩🇰 do przyszłorocznej Eurowizji odbędą się 6 marca, a o bilet do Rotterdamu powalczy ośmiu finalistów. Do konkursu zgłosić się mogą obywatele lub rezydenci Danii, ale też osoby których partnerzy są Duńczykami. Możliwe są również zgłoszenia artystów z Wysp Owczych 🇫🇴 i Grenlandii 🇬🇱. Każdy wykonawca może zgłosić tylko jeden utwór, ale kompozytorzy/autorzy nie podlegają takim limitom. Finał selekcji odbędzie się w Kopenhadze, w studiu telewizji DR, co jest spowodowane obostrzeniami. Najpewniej, podobnie jak w 2020 roku, show transmitowane będzie bez udziału publiczności. Tegoroczni zwycięzcy DMGP – Ben i Tan – nie mają zagwarantowanego miejsca w stawce finałowej i na razie nie wiadomo czy planują zgłosić nowy utwór. Ruszają też zgłoszenia na Litwie 🇱🇹. Piosenki nadsyłać można do 14 grudnia, a później komisja będzie miała czas do 23 grudnia by wybrać konkursową stawkę. Organizatorzy z LRT zapowiadają, że format selekcji nie ulegnie zmianie, ale oczywiście wprowadzone będą odpowiednie restrykcje z powodu zagrożenia covid-19. W skład komisji selekcyjnej wejdą m.in. Vytautas Bikus (twórca „This time” z 2015 roku oraz „When we’re old” z 2018), Ramunas Zilnys czy zastępca dyrektora LRT Gytis Oganauskas. Uczestnicy telewizyjnego etapu ogłoszeni zostaną 16 stycznia, a same preselekcje nie będą trwały dłużej niż sześć tygodni. Całkowity dochód z televotingu w każdej rundzie „Pabandom is naujo” przeznaczony zostanie na opłacenie występu reprezentanta podczas Eurowizji 2021. LRT ma nadzieję na wysoką frekwencję zgłaszających się dlatego 10 listopada zaprasza wszystkich zainteresowanych na specjalne spotkanie online z producentami konkurs. Na razie nie wiadomo czy The Roop zdecydują się na ponowny start. Jeśli tak będzie, trio automatycznie zakwalifikowane zostanie do finału.
Eurowizja 2021: Co nowego w Słowenii i na Ukrainie?
Nadawca słoweński RTVSLO 🇸🇮 jeszcze nie wie w jaki sposób wybrany będzie nowy utwór eurowizyjny dla Any Soklic. Przedstawiciel telewizji powiedział, że po części zależy to od sytuacji epidemiologicznej i możliwości przeprowadzenia preselekcji telewizyjnej. Zapowiedział, że na ostateczną decyzję w tej sprawie trzeba będzie jeszcze poczekać. Tymczasem trwa przesłuchiwanie 191 piosenek zgłoszonych do konkursu. Listę utworów, które zostały uznane za najlepsze RTV SLO ma opublikować do końca tego roku. Wokalistka ukraińskiej formacji 🇺🇦 Go_A ogłosiła, że zespół ma już wybraną tematykę nowej eurowizyjnej piosenki. Pavlenko powiedziała, że na tyle na ile to możliwe w kwarantannie, szukała nowych inspiracji i kreatywnie wykorzystywała je w utworach. Dodała, że nowa piosenka nie będzie taka jak „Solovey”. Na razie nie wiemy dokładnie, czy nadawca ukraiński zorganizuje selekcje publiczne utworu, czy pozwoli grupie Go_A wybrać utwór samodzielnie.
Źródło: Eurovoix, BTRC, TVP, TVM, EBU, Instagram, DR, LRT, Evrovizija.si, Go_A, inf. własne, fot.: Instagram