HISTORIA EUROWIZJI JUNIOR: PRESELEKCJE W 2006. Pierwsze preselekcje w Rosji, Portugalii, Serbii i na Ukrainie. Co się działo?

Eurowizję Junior w 2006 dotknął pierwszy poważny kryzys, gdy kraje skandynawskie postanowiły wycofać się z konkursu, chociaż zachowały swoje flagowe programy preselekcyjne, ale już pod kątem wyboru reprezentanta do lokalnego konkursu MGP do którego reszta Europy nie miała dostępu. Do Bukaresztu delegacje wysłało 16 państw, wszystkie przeprowadziły otwarte konkursy.

🇷🇺 Rosja: Tolmachevy pokonały Ormian

Finał preselekcji w Rosji, pierwszy w historii, ogłoszony został już 5 kwietnia, a ostatni etap odbył się 4 czerwca w Moskwie. Jedną z prowadzących finału była popularna wokalistka Valeriya. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrano aż 20 – o zwycięzcy decydowali tylko widzowie, ale w zapasie było jury (na wypadek nieprzewidzianych sytuacji). W komisji znalazł się m.in. Filip Kirkorow. Gośćmi specjalnymi show byli m.in. Ksenia Sitnik (Białoruś 2005) i Vlad Krustkih (Rosja 2005). Najwięcej głosów od widzów dostały siostry Tolmachevy, które otwierały stawkę z „Vesenniy Jazz”. Drugie miejsce zajęła Ormianka Luara Hayrapetyan 🇦🇲 z „Krasnaya Shapochka”. Wokalistka pojawi się na JESC 2009 w roli reprezentantki Armenii. Trzecie miejsce też należało do wokalisty pochodzącego z Armenii – Nareka Vardanyana. Do konkursu zgłoszono 160 piosenek, a 28 dostało się do kolejnego etapu – castingów w Moskwie. Podczas finału oddano ponad 5 tys. głosów sms czy audiotele. Jak się później okazało, wybranie sióstr Tolmachev okazało się strzałem w dziesiątkę, bo Rosja wygrała JESC.

🇺🇦 Ukraina: Rodzynek triumfuje

Sąsiednia Ukraina debiutowała podczas konkursu w 2006 roku. Do finału preselekcji narodowych zakwalifikowano dziesięciu finalistów – 9 dziewcząt i tylko jednego chłopca, który wygrał cały konkurs. W głosowaniu widzów (podzielonym na głosy sms i audiotele) Nazar Slyusarchuk zdobył łącznie 5602 głosy, zdecydowanie przeganiając konkurentki, w tym Victorię Petrik, która zebrała 2772 głosów i zajęła 2. miejsce. Wokalistka trafi na JESC w 2008 roku. Czwarta w finale 2006 była Ilona Galitskaya (1921 głosów), która preselekcje wygra w 2007. Wśród gości specjalnych finału znaleźli się m.in. Assol, Ex-Presidenty czy formacja Alibi. Wyniki uznano za dość zaskakujące, przede wszystkim dlatego, że Nazar pokonał wiele silnych kandydatek. Krytykowano też fakt, że Mikhailo Olenyuk, zwycięzca „Słowiańskiego Bazaru” nie został w ogóle zakwalifikowany do finału.

🇲🇰 Macedonia: Zbyt doświadczona na JESC?

W Macedonii także pojawiło się parę kontrowersji związanych z wynikiem preselekcji narodowych. Konkurs wygrała Zana Aliu, macedońska Albanka, której utwór „Vjubena” zdobył 46 punktów w głosowaniu widzów i jury. Televoting wygrała, jednak u jurorów zajęła 2. miejsce. Komisja wyżej oceniła Fikriję Tair i Patritsiję Gorgievę, które jednak słabo wypadły w głosowaniu widzów i ostatecznie zakończyły rywalizację na 2. pozycji w finale. W skład jury weszli m.in. popularny wtedy wokalista Lambe Alabakovski czy reprezentant Macedonii na JESC 2005 – Denis Dimovski. Zgodnie z obowiązującymi wtedy zasadami JESC reprezentant kraju nie mógł mieć żadnych muzycznych dokonań w formie nagranych płyt czy oryginalnych piosenek. Zana miała już wtedy na koncie 2 albumy. Po konsultacji z EBU i rodzicami wokalistki telewizja MKRTV uznała, że płyty nie były wydawnictwami komercyjnymi, nagrane zostały „metodą chałupniczą” i bez pomocy specjalistów, więc Zanie nie dawało to żadnej przewagi nad innymi uczestnikami Eurowizji. Zresztą i tak zajęła w Bukareszcie ostatnie miejsce.

Białoruś: Niewiele zgłoszeń do selekcji

Spodziewano się, że po zwycięstwie Białorusi na JESC w 2005 nadawca otrzyma więcej zgłoszeń do preselekcji – przyszło jednak tylko 40 propozycji. Finał selekcji odbył się 30 września, a o wyjazd do Rumunii walczyło 10 uczestników. Zwycięzcę wybierali widzowie oraz jurorzy, przy czym publiczność głosować mogła za darmo. Wygrał Andrey Kunets z piosenką „Novyy den”, ale ponoć wybranie reprezentanta nie było łatwe, bo poziom był niezwykle wysoki. Konkurs poprowadził Denis Kuryan (późniejszy gospodarz Eurowizji Junior 2010), a na scenie pojawili się wszyscy byli reprezentanci Białorusi. Nadawca telewizyjny szybko poczuł, że znów ma szansę wygrać i aktywnie promował Kunetsa – przygotowano mu rozbudowany pakiet gadżetów, które rozdawał w Rumunii, wyemitowano też program „Eurowizyjny pamiętnik” z jego udziałem. Planowano zaawansowane show taneczne w Bukareszcie, zaangażowano do tego zespół baletowy Alexis.

Eurowizja Junior: Finały na Cyprze, Malcie i w Grecji

Na Cyprze 🇨🇾 emocji było sporo! Finał preselekcji 30 września zakończył się…remisem punktowym między Sotirisem Charalampousem z „Prosefchi”, a duetem Luisa Panagiotou i Christiny Christofi z „Agoria koritsia”. W głosowaniu widzów i jurorów (stosunek głosów 60/40) obie piosenki zdobyły po 90 punktów. W przypadku remisu decydowała wyższa nota od widzów, w związku z tym do Rumunii pojechali Luis i Chirstina. 5. miejsce zajął utwór „Filoi gia panta” który śpiewał zespół złożony m.in. z Charis Savvy i Eleny Mannouri, które w duecie pojadą na Eurowizję dwa lata później. W preselekcji Grecji 🇬🇷 przyjęto 107 zgłoszeń, a w finale zaśpiewało dziesięciu finalistów. W finale selekcji Malty 🇲🇹 startowało 14 uczestników, w tym m.in. Danica Muscat, która później walczyła też o dorosłą Eurowizję. W 2006 wygrała jednak Sophie Debattista. Co ciekawe, parę lat później wokalistka wysłała swoje piosenki do polskich preselekcji „Piosenka dla Europy”.

Eurowizja Junior: Selekcje w Portugalii, Serbii i Hiszpanii

W selekcjach debiutującej Portugalii 🇵🇹 udział chciało wziąć 72 wykonawców, ale do finału zakwalifikowano tylko 10 najlepszych. Show zorganizowano w lizbońskim Tivoli, a o zwycięzcy decydowali tylko telewidzowie. Z poparciem 22% wygrał Pedro Madeira wykonujący utwór „Deixa-me sentir”. Zebrał 9360 głosów. Druga była Barbara Pinho (7538 głosów – 19%). Także w debiutującej (jako niepodległe państwo) Serbii 🇷🇸 reprezentanta wybierali tylko widzowie. 129 punktów zebrała formacja Nieustraszonych Nauczycieli Języków obcych z piosenką zawierającą słowa w różnych językach. Drugie miejsce zajął kwartet złożony z Teodory, Katariny, Isidory i Miony, a trzecie Branko Milijković Oskar. Na 7. miejscu była Betty Boop (później pojawiła się w dorosłej Beviziji). W Hiszpanii 🇪🇸 nadal zmniejszano rozmach selekcji „Eurojunior”. Konkurs miał w 2006 roku tylko jedną galę i pięciu finalistów, w tym Daniela Fernandeza, który wygrał z utworem „Te doy mi voz”. W 2011 pojawił się w selekcjach dla dorosłych jako członek grupy Auryn.

Eurowizja Junior: Jak wybierano w Belgii i Szwecji?

Chociaż nadawca waloński RTBF wycofał się z Eurowizji Junior, telewizja flamandzka VRT 🇧🇪 kontynuowała rozbudowane preselekcje „Eurosong”. W każdym półfinale wystartowało pięciu uczestników, a finalistów wybierali jurorzy (eksperci, dzieci oraz dwie komisje radiowe) i widzowie. Thor awansował do finału z 1. miejsca (70 punktów). W finale także nie miał sobie równych – dostał 12 punktów od trzech komisji (Radio Donna dało mu 11 punktów), wygrał też głosowanie widzów. Łącznie 71 punktów i 1. miejsce. Drugi był zespół The Fireflies z 59 punktami. W Szwecji 🇸🇪 zmienił się nadawca odpowiedzialny za JESC, wprowadzono więc nowy sposób preselekcji. W finale znalazło się ośmiu uczestników, a decydował tylko televoting. Triumfowała ostatnia w kolejności Molly Sanden zdobywając 35% głosów. Drugi był duet Bianci Wahlgren-Ingrosso (kuzynka znanego Dj-a Sebastiana Ingrosso) i Malin Eriksson (16%).

Rumunia: 21 finalistów u gospodarzy

Jak przystało na gospodarzy, Rumunii 🇷🇴 przygotowali dość spory finał – spośród 45 zgłoszeń zakwalifikowano aż 21 piosenek. Show przygotowano na Dzień Dziecka 1 czerwca, a zwycięzcę wybierali widzowie oraz jurorzy w stosunku głosów 50/50. W typowaniu komisji wygrała formacja Zig Zag z piosenką „Cantec pentru Eurovision Junior” – dostała 76 punktów i jeden punkt więcej od grupy New Star Music. W televotingu kwartet przebrany za bohaterów różnych bajek czy filmów dostał aż 84 punkty, co łącznie dało New Star Music 159 punktów i 1. miejsce. Zig Zag z drugim miejscem u widzów (70 punktów) zakończył całą rywalizację na drugiej pozycji. Aż trzy piosenki nie dostały żadnych punktów.

Źródło: Wikipedia, ESCkaz, inf. własne, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: