Ala Tracz reprezentuje Polskę na Eurowizji Junior 2020 z „I’ll be Standing”. Kim jest? Kto napisał jej piosenkę?

Zwyciężczynią preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2020” jest Ala Tracz i to ona zdobyła najwięcej głosów w połączonej punktacji jurorów oraz widzów. Młoda wokalistka z południa Polski zaśpiewała w finale piosenkę „Mam tę moc” z filmu „Kraina Lodu” oraz utwór „I’ll be standing” specjalnie przygotowany na Eurowizję Junior przez Gromeego (ESC 2018) i jego żonę Sarę Chmiel-Gromalę. To właśnie z tym utworem Alicja będzie nas reprezentować pod koniec listopada na Eurowizji Junior organizowanej zdalnie z bazą w studiu na obrzeżach Warszawy. Będzie to już siódma w historii reprezentantka Polski w tym konkursie. W finale preselekcji pokonała Lenę Marzec z utworem You & Me” oraz Agatę Serwin z piosenką „What I’m made of”. Wszystkie konkursowe utwory przygotowali Gromee i Sara.

Alicja Tracz – kim jest?

Ala Tracz była jedną z najmłodszych uczestniczek trzeciej edycji „The Voice Kids 3” – miała wtedy 9 lat. W drugim odcinku (przesłuchania w ciemno) wykonała „I’ll be there” i wybrała na mentora Dawida Kwiatkowskiego (który był też jurorem odcinka „Szansy na Sukces” w którym występowała). W bitwach wykonała „O mnie się nie martw” razem z Kariną Kowalską i Józią Karnkowską i awansowała dalej. W sing-off znów zaprezentowała „I’ll be there” i wraz z Marcinem Maciejczakiem weszła do pierwszej rundy finału. Tam postawiła na „I have nothing”, jednak musiała ustąpić miejsca w ścisłym finale Marcinowi, który wygrał całą edycję. „Co ciekawe, w programie brała udział również jej starsza siostra Ola Tracz, która niestety musiała pożegnać się z The Voice Kids na etapie bitew. Nastolatki nie czują między sobą konkurencji, lecz zawsze się wspierają i motywują” – przypomina portal Eska.pl. Ala i Ola wspólnie nagrały utwór „Przed nami cały świat”, występowały też razem na koncercie z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Brały również udział w Domowym Graniu z Eska.pl. Instruktorem wokalnym Ali jest Agnieszka Wiechnik, a wokalistka jest podopieczną Janowskiego Ośrodka Kultury. Tam właśnie nagrała swój cover eurowizyjnego „To nie ja”. Tę piosenkę wykonywała również jako reprezentantka Polski podczas konkursu „Uśmiechy Morza” w Bułgarii. Jako ostatnia dołączyła do finału „Szansy na Sukces” – wygrała III półfinał śpiewając „Kolorowy Wiatr”.

Gromee i Sara napisali utwory na finał JESC

Wszystkie trzy finałowe utwory przygotowali państwo Gromala. Już nie po raz pierwszy Gromee jest obecny w eurowizyjnym świecie! Zachęcony przez fanów wziął udział w preselekcjach do Eurowizji 2018 wraz z utworem „Light me up” śpiewanym przez Lukasa Meijera. Panowie wygrali i reprezentowali nas w Lizbonie, gdzie jednak nie awansowali do finału. Gromee nawiązał jednak dość udaną współpracę z Telewizją Polską – pracował m.in. przy Festiwalu w Opolu, był też dyrektorem muzycznym Eurowizji Junior 2019 i stworzył hymn „Share the joy”, który stał się przebojem. Zasiadał w jury odcinków półfinałowych Szansy na Sukces przed Eurowizją 2020 oraz w II półfinale „Szansy” przed JESC 2020. Zawsze bardzo pozytywnie wypowiada się o Eurowizji podkreślając ogromny profesjonalizm przygotowań. W Lizbonie w roli chórzystki Lukasa Meijera obsadził swoją obecną żonę – Sarę Chmiel-Gromalę – znaną jako nowa wokalistka Łez. Z tym popularnym zespołem śpiewa od 2011 roku, razem wydali już trzy albumy. Sara dodatkowo reprezentowała Polskę podczas „Kaunas Talent” na Litwie, „Srebrna Yantra” w Bułgarii czy „New Wave” na Łotwie. Uczestniczyła też w „Carpathia Festival”, w koncercie „Debiutów” w Opolu czy w „Mam Talent”. Sara i Andrzej pobrali się 7 kwietnia 2018 roku, a 28 października tego samego roku na świat przyszedł ich syn Franciszek. Para spodziewa się teraz drugiego dziecka, co ogłosili w lipcu tego roku.

Eurowizja Junior 2020 odbędzie się 29 listopada i będzie to pierwszy konkurs EBU pod „dowództwem” nowego supervisora – Martina Osterdahla. W show udział weźmie 13 krajów, w tym debiutujące Niemcy. Po raz pierwszy konkurs odbędzie się w formie zdalnej, co jest spowodowane pandemią covid-19. Wszyscy uczestnicy (w tym Ala Tracz) wystąpią w swoich krajach, na specjalnie przygotowanych scenach, a ich nagrania zostaną wyemitowane w trakcie finału. O tym, kto wygra zadecyduje międzynarodowe jury oraz internauci z całego świata. Konkurs odbędzie się pod hasłem „Move The World” i będzie transmitowany od godziny 17:00 na TVP1.

Źrodło: TVP, Wikipedia, inf. własne, fot.: @szansanasukces.opole2021

%d blogerów lubi to: