HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1992 • Dyskwalifikacja zwycięzcy preselekcji narodowych

Palazzo dei Congressi w Lugano było areną zmagań dziesięciu preselekcyjnych wykonawców Szwajcarii 23 lutego 1992 roku. Prowadzącą była tym razem Emanuela Gaggini, a sposób selekcji nie uległ zmianie – swoją drogą Szwajcaria była w tym niezwykle konsekwentna. Zmieniono jedynie punktację, komisje przyznawały noty zgodnie ze skalą eurowizyjną. 12 punktów od wszystkich jurorów regionalnych oraz od prasy dostała Geraldine Olivier za piosenkę „Soleil, Soleil”. Chociaż eksperci przyznali jej tylko 3 punkty, to nie przeszkodziło jej to wygrać selekcji z sumą 51 punktów. Okazało się jednak, że ta wokalista z kantonu Fryburga nie pojedzie do Malmo. Po preselekcjach odkryto, że „Soleil, Soleil” z francuskim tekstem trafiło najpierw do eliminacji nadawcy francuskojęzycznego, gdzie zostało odrzucone zanim trafiło do eliminacji niemieckojęzyznych (z niemieckim tekstem) skąd zakwalifikowano je do finału. Było to niezgodne z regulaminem, więc Geraldine zdyskwalifikowano, a nową reprezentantką została Daisy Auvray z „Mister Music Man”, która w finale selekcji zajęła 2. miejsce z 45 punktami. To właśnie ona była faworytem ekspertów (12 punktów), od DRS i TSR dostała po 10 punktów, od TSI 8, a od dziennikarzy tylko 5. Trzecie miejsce w selekcjach zajęła Michel Audrey.

Kiepski start w Malmo

Daisy znana jest głównie z niespodziewanego zwycięstwa w preselekcjach 1992 i udziału w Eurowizji. Ani przed ani po konkursie nie osiągnęła żadnego sukcesu jako wokalistka i nie była aktywna muzycznie. „Mister Music Man” napisane zostało przez Gordona Denta w języku francuskim. Przygotowano też wersję dwujęzyczną – francusko-angielską. Na dyrygenta podczas występu Szwajcarii wskazano Roby’ego Seidela. język francuski w piosenkach Szwajcarii wraca pierwszy raz po 1988 gdy „Ne partez pas sans moi” wygrało Eurowizję. Tym razem jednak sukcesu nie było, a Daisy w Malmo zajęła jedynie 15. miejsce, zyskując 32 punkty. Czy wpływ miała na to „pechowa” trzynasta pozycja startowa? Pewnie nie, a Szwajcaria dostała nawet jedną dwunastkę – od Islandii 🇮🇸. 10 przyznały Włochy 🇮🇹, 5 Belgia 🇧🇪, 4 Wielka Brytania 🇬🇧, a 1 Irlandia 🇮🇪. 5 punktów więcej od Szwajcarii miała Hiszpania 🇪🇸, a pięć mniej Niemcy 🇩🇪. Komisja ze Szwajcarii 12 punktów przekazała Francji 🇫🇷, 10 dostała Grecja 🇬🇷, a 8 Wielka Brytania 🇬🇧. Zwycięskiej Irlandii 🇮🇪 przyznano 6 punktów. Nie zmieniono lokalnego podawacza punktów, ale znów wymieniono część składu komentatorów – dla SRF komentował Mariano Tschuor, a dla TSR Ivan Fresard.

EYM: Szwajcaria znów poza finałem

15. miejsce było ówcześnie trzecim najsłabszym rezultatem Szwajcarii od momentu debiutu. Na tej samej pozycji kraj skończył w 1983 roku, a najgorzej wypadł w 1967 i 1987, gdy Szwajcaria zajmowała 17. miejsce. Te statystyki pogorszą się już niedługo. Porażka czekała ten kraj też w czerwcu, gdy w Brukseli 🇧🇪 odbywała się kolejna edycja Eurowizji dla Młodych Muzyków. Startowało 13 państw (w tym po raz pierwszy Polska 🇵🇱). Dla Szwajcarów na fortepianie zagrała Ariane Haring, niestety nie zakwalifikowała się do finału, co zdarzyło się Szwajcarii już trzecią edycję z rzędu. Razem ze Szwajcarią odpadły jeszcze cztery kraje, w tym debiutujące Węgry 🇭🇺 oraz FR Jugosławii, dla której był to ostatni start w konkursie EBU. W finale wygrała Polska – reprezentował ją Bartłomiej Nizioł grający na skrzypcach.

Źródło: Wikipedia, NF Database, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: