Dziś wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2017! • Konkursy i festiwale odwołane lub przesunięte z powodu covid-19

Covid-19 i związana z nim pandemia wprowadziły nową rzeczywistość we wszystkich dziedzinach życia, w tym także w muzyce, kulturze i widowiskach. Niestety, z powodu zagrożenia wiele znanych nam festiwali i konkursów zostało odwołanych lub przesuniętych. W maju nie odbył się Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 🇳🇱, a planowany na połowę czerwca Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków 2020 🇭🇷 został przesunięty na bliżej nieokreślony termin. W Polsce 🇵🇱 zabraknie w tym roku m.in. festiwali sopockich, a Carpathia Festival w Rzeszowie przesunięto na 22-23 sierpnia. Na wrzesień planowany jest KFPP w Opolu, który pierwotnie odbyć się miał w czerwcu. W Rumunii 🇷🇴 podjęto decyzję o odwołaniu festiwalu Cerbul de Aur 2020, który miał zostać zorganizowany w sierpniu w Braszowie. Nadawca TVR i władze lokalne uznały, że nie chcą festiwalu zorganizowanego w minimalnej skali, z drugiej strony nie mogą narażać widzów i wykonawców na ryzyko. Decyzja była jednak trudna, gdyż w tym roku planowano hucznie świętować 20. edycję widowiska. Na razie nie mówi się nic o odwołaniu dwóch wschodnich festiwali. Na sierpień planowana jest „Novaya Volna 2020” w Kazaniu 🇷🇺, a zgłoszenia trwały do końca kwietnia. Również nic nie wskazuje na to by odwołany został „Słowiański Bazar” w białoruskim Witebsku 🇧🇾, który ma trwać od 13 lipca. Wielu artystów i gości specjalnych potwierdziło już udział, a w części państwa trwają selekcje reprezentantów do części konkursowej. O ile ten rok można uznać za stracony, gdyż wiele eventów zostało anulowanych lub przesuniętych, to w 2021 wielu patrzy z nadzieją. Świadczy o tym fakt, że jedynie 4% spośród właścicieli biletów na Eurowizję 2020 zdecydowało się zgłosić po zwrot kosztów. Zdecydowana większość postanowiła zachować bilety na przyszły rok, gdyż zgodnie z obietnicami Holendrów te same wejściówki mają obowiązywać także podczas ESC 2021.

DE ogląda: Eurowizja Junior 2017 od 20:00

Dziś na Dzienniku Eurowizyjnym retransmisja Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2017. Konkurs odbył się w stolicy Gruzji, Tbilisi 🇬🇪, gdyż nadawca GPB zdecydował się skorzystać z możliwości przejęcia imprezy po tym, jak jego reprezentant po raz trzeci w historii zdobył Grand Prix. W lutym 2017 potwierdzono, że gospodarzami będą Gruzini, a później też poinformowano, że impreza trafia do Tbilisi, a dokładniej do Pałacu Sportu. W sierpniu zmieniono jedna zdanie i przeniesiono konkurs do Pałacu Olimpijskiego na obrzeżach miasta. Sam finał odbył się 26 listopada, a prowadzącymi były Helen Kalandadze oraz Lizi Pop (JESC 2014). Gośćmi specjalnymi zostali tylko lokalni wykonawcy: Mariam Mamadashvili (JESC 2016), The Virus (JESC 2015) oraz tancerze z gruzińskich zespołów. W maju 2017 pokazano motyw graficzny i logo „Shine Bright”, a duet prowadzących poznaliśmy na początku października. Ogłoszono też nowość w formule głosowania. O wynikach decydować miało jury (złożone z dzieci i dorosłych) oraz internauci (stosunek głosów 50/50). Głosowanie internetowe podzielono na dwie tury – pierwsza rozpoczęła się po próbach technicznych i zakończyła przed transmisją finału. Druga uruchomiona została po wszystkich finałowych występach. Głosować mógł każdy, trzeba było obejrzeć skrót utworów i wskazać od 3 do 5 wykonawców. Udostępniono też głosowanie na swój własny kraj, a raczej nie zabraniano tego. Niestety system okazał się wadliwy, prosty do obejścia, co pozwoliło na masowe oddawanie głosów przez te same osoby. Dodatkowo serwery nie wytrzymały obciążenia i druga tura głosowania była praktycznie niedostępna, więc wyniki utworzono na podstawie pierwszej, gdzie głosowali w większości zagorzali fani konkursu czy wykonawców.

Eurowizja Junior 2017: Alicja Rega z „Mój dom”

Do Tbilisi pojechało 16 delegacji. Zabrakło Bułgarii 🇧🇬 i Izraela 🇮🇱, ale wróciła Portugalia 🇵🇹. Telewizja bułgarska pierwotnie miała startować w konkursie, ale w czerwcu podjęto decyzję o wycofaniu z powodu wyborów nowego dyrektora BNT. Izrael z kolei miał nie startować z powodu tymczasowego braku nadawcy publicznego – telewizja IBA zamknięta została 9 maja 2017, a KAN nie był wtedy jeszcze członkiem EBU. Chociaż Unia dała zgodę na start Izraela, to jednak kraju zabrakło w stawce. Pojawiły się głosy o potencjalnym powrocie Chorwacji 🇭🇷 czy debiutu Węgier 🇭🇺, jednak nic z tego nie wyszło. Konkurs, poza 16 nadawcami, pokazano też w Izraelu i Kazachstanie 🇰🇿, a w Wielkiej Brytanii 🇬🇧 dostępna była transmisja radiowa. Polskę 🇵🇱 reprezentowała Alicja Rega z utworem „Mój dom”. Wokalistka wygrała preselekcje narodowe zorganizowane 1 października w Warszawie pokonując m.in. uznawanych za faworytów Monikę Urbanowicz, Dominikę Ptak czy Tomka Bao. O wynikach decydowali jurorzy i widzowie, a gośćmi specjalnymi byli Natalia Szroeder, Sylwia Lipka (także jurorka) oraz Olivia Wieczorek (JESC 2016). Finał prowadził Rafał Brzozowski, który w tym samym roku zajął 2. miejsce w preselekcjach do dorosłej Eurowizji. Alicja Rega wygrała zarówno głosowanie widzów jak i jurorów, a przed wyjazdem do Tbilisi Dziennik Eurowizyjny spotkał się z wokalistką w Rzeszowie by zorganizować specjalny event (we współpracy z Eurwizja.org) i życzyć jej powodzenia w Gruzji. Eurowizja Junior 2017 była pierwszą, którą Dziennik Eurowizyjny relacjonował na żywo z miejsca organizacji konkursu.

Retransmisja Eurowizji Junior 2017 dziś o 20:00 na Watch2gether. Do komentowania zapraszam na grupę Facebook!

Źródło: EBU.ch, Eurovoix, TVR.ro, Carpathia Festival, NewWaveStars.eu, Slavic Bazaar Press, TVP, Wikipedia, inf. własne, fot.: M.Błażewicz 2017

%d blogerów lubi to: