Dziś „Eurovision: Europe Shine a Light” oraz „Alicja Szemplińska – Droga do Eurowizji” i mnóstwo innych alternatywnych programów w całej Europie! Kontynent oddaje hołd konkursowi!

W dniu, w którym miała się odbyć Eurowizja 2020 ponad 45 telewizji w Europie, Azji i Australii pokaże specjalne show „Europe Shine a Light” 🇳🇱, które ma na celu nie tyle oddać hołd uczestnikom odwołanego konkursu, ale samej Eurowizji, która do tej pory nigdy nie była przerwan. W rozmowie z portalem Wiwibloggs, Sietse Bakker, producent Eurowizji 2020 przyznał, że nie spodziewał się, że praktycznie wszystkie telewizje europejskie będą chciały pokazać show. Dodał, że poza pokazaniem fragmentów 41 piosenek z Eurowizji 2020 głównym celem „Światła dla Europy” jest zbudowanie poczucia wspólnoty i rozmawiania ze sobą, a nie o sobie nawzajem, co często teraz dzieje się w mediach. Pełen scenariusz „Eurovision Shine a Light” owiany jest tajemnicą, ale wiemy, że zobaczymy 30-sekundowe fragmenty piosenek z ESC 2020 (w tym niektóre występy nagrane specjalnie na potrzeby programu), występy specjalne (np. Marija Serifovic śpiewająca „Molitvę” 🇷🇸 na pustych ulicach Belgradu czy Ilse DeLange wykonująca „Ein bisschen Frieden” z Michaelem Schulte 🇩🇪 lub Gali Atari 🇮🇱 śpiewająca „Hallelujah” z chórem złożonym z byłych uczestników holenderskich selekcji do JESC) oraz materiały nagrane przez uczestników Eurowizji 2020 w swoich domach, w tym wspólne wykonanie „Love Shine a Light”. Z pewnością wiele będzie chwil podniosłych, wzruszających, zabawnych i dających nadzieję, że nasz świat szybko wyjdzie z kryzysu i wróci do normalności w której Eurowizja odbywa się co roku i jest wielkim świętem wspólnoty i muzyki. Oczywiście w dzisiejszym „Światełku dla Europy” nie zabraknie Alicji Szemplińskiej 🇵🇱, ale należy pamiętać, że o wokalistce więcej dowiemy się ze specjalnego reportażu nad którym pracował m.in. Mateusz Szymkowiak. Program „Alicja Szemplińska – Droga do Eurowizji” od 20:30 na TVP1, a „Europe Shine a Light” od 21:00, w TVP1 lub TV Polonia. Program komentować będzie Artur Orzech. Dostępny będzie też internetowy stream międzynarodowy na Eurovision.tv, a zapis polskiej transmisji znajdzie się na TVP VOD.

🇩🇪 Free European Song Contest: Dziś finał w Kolonii

Dziś też konkurencyjny program prywatnego nadawcy niemieckiego ProSieben czyli „Free European Song Contest”. Reprezentanci 15 krajów, w tym Polski, staną na scenie w Kolonii i wykonają swoje utwory walcząc o względy jurorów z krajów uczestniczących oraz widzów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Polskę 🇵🇱 reprezentuje formacja Glasperlenspiel z utworem „Immer da”, natomiast dla Holandii 🇳🇱 zaśpiewa Ilse DeLange, reprezentantka kraju na Eurowizji 2014. Większość wykonawców na stałe mieszka w Niemczech, ale ma związki z krajami, które reprezentuje m.in. przez korzenie rodzinne. Konkurs poprowadzi m.in. Conchita (ESC 2014) 🇦🇹, a punkty jurorskie przekazywane będą w dokładnie taki sam sposób jak na tradycyjnej Eurowizji. Głosy polskiego jury przedstawi piłkarz Lukas Podolski. Tegoroczny finał FreeESC transmitowany będzie tylko w Niemczech, ale stacja ProSieben ma ambitne plany by kontynuować format i zaoferować go również do transmisji innym telewizjom. Free European Song Contest dziś o 20:15 na ProSieben oraz w Internecie TUTAJ.

Eurowizja 2020: Sobota pełna eurowizyjnych chwil

Alternatywnych programów jest dziś przez cały dzień mnóstwo w różnych europejskich telewizjach. O 11:30 czasu polskiego „Big Night In” w Australii 🇦🇺, gdzie poznamy ulubioną piosenkę z Eurowizji 2020 według internautów. O 19:30 w BBC „Eurovision Come Together” 🇬🇧 połączone z wyborem największego przeboju Eurowizji w historii. O 19:55 w irlandzkim RTE „Marty’s Magical Eurovision Moments” 🇮🇪, a o 20:00 w słoweńskim RTV SLO „Pesem Evrovizije: Najboljshih 25” 🇸🇮 czyli zestawienie najpopularniejszych utworów eurowizyjnych tego kraju. Także o 20:00 koncert The Roop w LRT 🇱🇹, a o 20:10 reportaż o historii Szwajcarii na Eurowizji 🇨🇭 oraz skrót wszystkich występów Bośni i Hercegowiny 🇧🇦 w konkursie. Na 20:20 zapowiedziano talk-show z udziałem Samanty Tiny w LTV 🇱🇻, a na 23:05 program o historii Francji 🇫🇷 na Eurowizji. Nie zabraknie też transmisji starszych konkursów! Pełne zestawienie dzisiejszych wydarzeń wraz z godzinami emisji przygotował portal ESCbubble.com– warto zajrzeć i znaleźć coś dla siebie. Większość telewizji udostępnia swoje transmisje internetowo więc warto poszukać streamu i cieszyć się Eurowizją przez cały dzień!

Eurowizja 2020: Włochy i Islandia znów triumfują

Włochy 🇮🇹 wygrały program „Eurovision 2020: Una serata in musica” przygotowany przez SMRTV w San Marino 🇸🇲. Na swoje ulubione piosenki głosować można było przez Internet, a w studiu notowanie prowadzili Lia i Gigi. Gościem specjalnym była Senhit. Zwycięstwo Włoch było niemal pewne, ale zestawienie w całości jest ciekawe. Na podium znalazły się Litwa 🇱🇹 i Bułgaria 🇧🇬, a w top10 Albania (8.) 🇦🇱, Hiszpania (9.)🇪🇸 i Polska 🇵🇱, która zajęła wysokie 10. miejsce! Co ciekawe Szwecja 🇸🇪 zajęła dopiero 17. pozycję, Australia była 35. 🇦🇺, a na dnie zestawienia Armenia 🇦🇲. Warto dodać, że w ramach współpracy z telewizją włoską RAI nadawca SMRTV będzie dziś transmitował sygnał „Europe Shine a Light” właśnie z komentarzem stacji włoskiej, nie będzie realizował samodzielnego przekazu. Po Austrii i Szwecji także w Norwegii 🇳🇴 Islandia 🇮🇸 okazała się zwycięzcą programu wybierającego najlepszą piosenkę Eurowizji 2020. Na utwór „Think about things” oddano ponad 25 tys. głosów. Drugie miejsce przypadło Rosji (13,7 tys.) 🇷🇺, trzecie Litwie (12 tys.) 🇱🇹. Spośród 12 finalistów najsłabiej wypadła Rumunia 🇷🇴, która zebrała 4,2 tys. głosów Norwegów.

Eurowizja 2021: Bądźmy optymistami!

Sezon Eurowizji 2020 za nami, jednak w tym roku był on zupełnie inny i wygenerował już wielu uczestników przyszłorocznego konkursu. Czy w 2021 Eurowizja powróci? O ile nadal są spore obawy przed koronawirusem, a w wielu krajach obowiązują restrykcje co do organizacji imprez masowych, Sietse Bakker wydaje się być optymistą. Twierdzi, że holenderski zakaz przeprowadzania tego typu wydarzeń do momentu wynalezienia szczepionki to tylko „2 zdania z 38-stronicowego dokumentu” co daje pole do manewru i nie jest takie zero-jedynkowe jak podają media, a producenci i EBU pracują nad planem awaryjnym by być przygotowanym na różne, często niespodziewane okoliczności. To, czego koronawirus nauczył wszystkich to fakt, że zawsze trzeba być gotowym na zmianę planów w ostatniej chwili i mieć scenariusz alternatywny. Sietse Bakker zapewnia, że trwają prace nad planem – nie są one jeszcze skończone, ale ma nadzieję, że wkrótce będzie mógł przekazać opinii publicznej więcej informacji. Jedno jest pewne, Eurowizja nie zginie!

Dziękuję za kolejny sezon z Dziennikiem!

Konkurs przetrwa najgorsze chwile też dzięki oddanym fanom, w tym czytelnikom Dziennika Eurowizyjnego którym dziękuję za kolejny sezon spędzony z DE, chociaż był on tak różny od poprzednich i nie mogłem Wam relacjonować konkursu na żywo z Rotterdamu. Serdeczne podziękowania za liczne odwiedziny strony Dziennik-Eurowizyjny.pl, tysiące komentarzy na Facebooku i aktywność na Instagramie. Dziękuję również patronom, którzy zdecydowali się wesprzeć portal poprzez Patronite.pl. To dzięki Wam wszystkim Eurowizja trwa cały rok i możemy się nią cieszyć w najlepszy możliwy sposób! W wakacje Dziennik Eurowizyjny również będzie działał – czeka nas m.in. cykl historyczny o Szwajcarii, przeprowadzenie czwartej edycji Eurovision Internet Song Contest, plebiscyt „Wymarzony Reprezentant” (jeśli Alicja Szemplińska nie zostanie wybrana wewnętrznie), sequel ubiegłorocznego głosowania „JESC All Time Favorite” dla krajów nieuczestniczących, kolejne edycje polskiego konkursu piosenki Holfestivalen, wspólne oglądanie archiwalnych konkursów i wiele innych atrakcji! I tak już…16 lat! 🙂

Źródło: Eurovision.tv, Wikipedia, TVP, Wiwibloggs, ProSieben, Eurovoix-World, Eurovoix, ESCbubble, RTV SLO, SMRTV, TVP, inf. własne, fot.: @eurovision

 

%d blogerów lubi to: