Alternatywa dla Eurowizji: Wybór najlepszej piosenki Słowenii, historia Szwajcarii, „Europe Shine a Light” oraz plebiscyty fanów

Z powodu braku transmisji prawdziwej Eurowizji w całej Europie (i nie tylko) pojawiają się coraz to nowe pomysły na alternatywne programy i plebiscyty. Wielu nadawców stawia na programy poświęcone stawce ESC 2020, ale nie tylko! Norwegowie 🇳🇴 np. w ramach programu „Adresse Europa” przedstawiają najciekawsze utwory z minionych lat. Słoweńcy 🇸🇮 natomiast stworzyli plebiscyt, w którym widzowie i internauci wybiorą najlepszą słoweńską piosenkę w historii Eurowizji. Głosowanie rozpoczęło się dziś i potrwa do 2 maja – swoje głosy oddawać można poprzez stronę internetową RTV SLO oraz na Facebooku czy Instagramie. Głosując poprzez stronę należy stworzyć ranking, natomiast w mediach społecznościowych liczyć się będzie liczba lajków pod postem poświęconym danemu rocznikowi. Wyniki zaprezentowane będą 16 maja o 20:00 w specjalnym programie prowadzonym przez Nejca Smita. W Szwajcarii 🇨🇭 także skupiono się na historii eurowizyjnej kraju. Program pt. „Die Schweiz am ESC – Dramen, Siege, Emotionen” pokazany będzie 16 maja o 20:10 jako rozgrzewka przez transmisją „Eurovision: Europe Shine a Light”. Wspomnieni będą byli reprezentanci kraju, zwycięzcy oraz najciekawsi uczestnicy, z którymi przeprowadzono wywiady. Swoje wspomnienia o Eurowizji przedstawi również znany i lubiany prezenter, bardzo silnie związany z konkursem – Sven Epiney (na zdj.).

Europe Shine a Light: Warszawa weźmie udział w show?

Nadawcy z Niemiec 🇩🇪 i Litwy 🇱🇹 potwierdzają, że w ramach programu „Eurovision: Europe Shine a Light” niektóre zabytki w krajach Europy będą miały specjalną iluminację w trakcie show. Telewizja litewska poinformowała, że w Wilnie będzie to budynek Litewskiej Opery Narodowej i Teatru Baletowego. „Organizatorzy specjalnego programu Eurowizji wymyślili, że miłym akcentem będzie rozświetlenie znanych obiektów w stolicach krajów – z ciemności w światło” – tłumaczy szef litewskiej delegacji. Na razie nie wiadomo, czy Warszawa również przyłączy się do tej idei. Gdyby tak było, to najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie Pałacu Kultury i Nauki 🇵🇱, który często przebiera okolicznościowe barwy z okazji różnego rodzaju świat, gestów solidarności z innymi krajami czy z powodu…premiery płyty Dody. Wiemy też, że organizatorzy „Eurovision: Europe Shine a Light” będą chcieli wykorzystać materiały video nagrane przez lokalnych twórców by pokazać puste ulice miast Europy. Zaangażowany ma być w to także jeden internauta, który prezentuje w sieci wspaniałe widoki Warszawy nagrane przy pomocy drona. W trakcie programu pojawią się nie tylko uczestnicy odwołanej Eurowizji, ale też gwiazdy sprzed lat, m.in. Eleni Foureira, Elena Paparizou czy Marija Serifovic. Pełen scenariusz show nie jest jednak znany, ale nadal wielu fanów uważa, że brak elementu rywalizacji i jakiegokolwiek głosowania na najlepszą piosenkę ESC 2020 jest dużym błędem ze strony EBU i telewizji holenderskiej.

Dziś o 21:00 transmisja pierwszego półfinału w ramach plebiscytu „Eurojury” portalu Eurovoix.com. W trakcie programu przygotowanego przez autorów strony, a prowadzonego przez Roba Lilley’a i Jamesa Rowe usłyszymy nie tylko fragmenty piosenek z tej rundy ESC 2020 ale też będziemy mogli wziąć udział w internetowej dyskusji o utworach. Głosowanie internautów w „Eurojury” nadal trwa i swoich faworytów można wesprzeć TUTAJ. Transmisja dostępna będzie TUTAJ. Nadal trwa też głosowanie w pierwszym półfinale plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego i kanału YouTube „Byle do maja” w którym internauci z całego świata mogą oceniać swoje ulubione piosenki przyznając im noty – 12, 10, 8, 6 i 3 punkty. Do tej pory zagłosowało już ponad 1,2 tys. osób, co daje łącznie ponad 47 tys. rozdanych punktów, dzięki czemu wyniki będą miarodajne i ciekawe. Głosowanie w I półfinale zakończy się w środę o 17:00 i wtedy też rozpocznie się typowanie finalistów w II półfinale. Potrwa ono do 2 maja do godziny 17:00. Wyniki pierwszego półfinału obejrzymy na żywo w specjalnym show przygotowanym przez grupę kreatywną Byle do Maja 30 kwietnia o 21:00. Drugi półfinał pokazany będzie 3 maja o 21:00. Głosowanie finałowe zaplanowano od 4 maja od godziny 17:00 do 7 maja do godziny 17:00. Wielki finał na żywo 9 maja o 21:00! Bądźcie z nami, bo warto – jest to zdecydowanie największa tego typu inicjatywa w Polsce i jedna z największych w Europie!

Źródło: ESCbubble.com, Eurovoix, Byle do Maja, inf. własne, fot.: @svenepiney

%d blogerów lubi to: