Eurowizja 2020: Plebiscyty fanowskie – sprawdzamy wyniki • Alicja Szemplińska o niedoszłym udziale w Eurowizji • Dziś wspólne oglądanie Krajowych Eliminacji 2011

W eurowizyjnym internecie trwają plebiscyty, w których fani wybierają najlepsze piosenki z anulowanej Eurowizji. W głosowaniu portalu ESCxtra ogłoszono wyniki – wygrała Islandia 🇮🇸 zdobywając 2198 punktów od 306 głosujących, w tym aż 50 dwunastek. Drugie miejsce miała Litwa 🇱🇹 – 2135 punktów od 310 głosujących i 53 dwunastki. Na pozycji trzeciej Szwajcaria 🇨🇭, a w top5 znalazły się też Bułgaria 🇧🇬 i Niemcy 🇩🇪. Uważana za jedną z faworytek Rosja 🇷🇺 znalazła się dopiero na 10 pozycji. Polska nie weszła do finału głosowania, w drugim półfinale dostała 592 punkty od 132 głosujących (w tym 10 dwunastek) co pozwoliło do zajęcia 11. miejsca. W głosowaniu organizowanym na kanale YouTube Say Eurovision! przygotowano symulację wyników, gdzie o zwycięzcy decydowało jury oraz internauci. W skład jury weszli przedstawiciele 41 państw, w tym youtuberze, ale też wykonawcy tacy jak np. Lina Kuduzović, Pam Rabbit, Dotter, Kenny Duerlund, Darija Vracevic czy Liza Vassillieva. W rankingu jury Polska 🇵🇱 dostała punkty głównie od jurorek związanych z JESC 2019 w Gliwicach (m.in. Darija z Serbii 🇷🇸 czy Eliana z Malty 🇲🇹) i uzbierała ich 36. W głosowaniu internautów nie poradziła sobie jednak zbyt dobrze i ostatecznie zajęła w finale piąte miejsce od końca.

 

Odwołana Eurowizja: Jaki występ miała mieć Alicja?

Napływające z różnych plebiscytów wyniki głosowań pokazują, że anulowana Eurowizja mogła być jedną z najciekawszych w ostatnich latach, gdyż mieliśmy w stawce paru faworytów. Nie wiemy też, jak ich szanse zmieniałyby się po pokazaniu pomysłu na występ. O ile wiemy, jak mniej więcej wyglądałaby prezentacja sceniczna Islandii 🇮🇸, Litwy 🇱🇹 czy Rosji 🇷🇺 to już strategia Szwajcarii 🇨🇭 czy Bułgarii 🇧🇬 pozostanie dla nas tajemnicą. W jednym z wywiadów Alicja Szemplińska 🇵🇱 zdradziła, że jej występ mógł wyglądać podobnie do tego, co zaprezentował jeden z fanów w wizualizacji na YouTube. „Mogę powiedzieć, że część pomysłu ekipy zgrywała się z pomysłem, który ktoś zrobił na YouTubie. I trochę z naszych wizji pokrywało się. Tylko u nas miało być kilka rzeczy na scenie, na razie nie wiem, czy mogę o tym mówić. Chciałabym tę piosenkę zaprezentować w takiej scenerii. Mam nadzieję, że uda się zaprezentować tę piosenkę na innej scenie. Aczkolwiek pomysły były bardzo podobne. Miały być podobne inscenizacje i elementy towarzyszące” – powiedziała. Nieoficjalnie mówi się o tym, że na scenie pojawić się miała m.in. para taneczna.

 

Kolejne plebiscyty przed nami!

Przed nami kolejny ciekawy plebiscyt – EuroJury portalu Eurovoix, w którym zwycięzcę wybierają czytelnicy strony oraz 180 jurorów z 42 krajów. W komisji są m.in. triumfatorzy Eurowizji – Conchita, Emmelie de Forest czy Katrina Leskanich, wielu uczestników ESC (z dorosłej i z Juniora) oraz bohaterowie preselekcji. Polskę w komisji reprezentują Ifi Ude, Saszan i Aleksandra Nykiel. EuroJury będzie transmitowane w Internecie w dniach 27 i 29 kwietnia oraz 1 maja, a głosować na swoich ulubieńców możecie TUTAJ. Swojego zwycięzcę Eurowizji 2020 polscy fani 🇵🇱 wybiorą na przełomie kwietnia i maja podczas specjalnego plebiscytu przygotowanego przez Dziennik Eurowizyjny i kanał YouTube Byle do Maja. O wynikach decydować będzie 205 jurorów z 41 krajów Eurowizji 2020 oraz internauci. Głosowanie w I półfinale ruszy już 27 kwietnia, a więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

 

DE ogląda: Dziś Krajowe Eliminacje 2011

Telewizja słoweńska 🇸🇮 planuje transmisję „Eurovision: Europe Shine a Light” 16 maja od 21:00, a dodatkowo przygotuje też specjalny godzinny program poświęcony słoweńskiej historii konkursu i preselekcji EMA oraz niedoszłej reprezentantce – Anie Soklic. Program pokazany będzie 16 maja od 20:00. Na dniach dowiemy się też oficjalnie o transmisji „Eurovision: Europe Shine a Light” w Telewizji Polskiej 🇵🇱 Tymczasem społeczność czytelników Dziennika Eurowizyjnego nadal ochoczo sięga do archiwum Eurowizji i wspólnie ogląda oraz komentuje starsze edycje konkursu czy polskich preselekcji. Dziś o 20:30 transmisja Krajowych Eliminacji 2011, uznawanych przez wielu za najgorsze w historii. Czy po latach te piosenki brzmieć będą równie źle? Przekonamy się wieczorem! Link do transmisji poprzez Watch2gether znajduje się TUTAJ, a komentować będziemy na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego od 20:30!

 

Akcje dodatkowe:

  • Do 17.04. możesz głosować w finale plebiscytu „Rejected Song Contest 2005” i decydować o tym, która piosenka z sezonu preselekcyjnego 2005 wygra! Link do głosowania TUTAJ.
  • Do 17.04. trwa głosowanie w ósmej edycji polskiego konkursu piosenki „Holfestivalen„! Poznaj najnowsze polskie utwory i wybierz ten najlepszy! Głosowanie TUTAJ.
  • W dniach 4-5 maja 2020 odbędzie się etap zgłoszeniowy do czwartej edycji konkursu internetowego „Eurovision Internet Song Contest 2020”. Sprawdź zasady, poszukaj idealnych dla siebie utworów i zgłoś się do gry! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: ESCxtra, Say Eurovision, Pomponik, JastrzabPost, Eurovoix, Dziennik Eurowizyjny, Archiwum Eurowizji, fot.: @aliciaszemplinska

%d blogerów lubi to: