Eurowizja 2020: Znamy czterech nowych reprezentantów! Sprawdź wyniki preselekcji

Jeden z faworytów Dory 2020, Damir Kedžo 🇭🇷, wygrał preselekcje zorganizowane w rozmachem w Opatiji. Jego ballada „Divlji vjetre” zajęła drugie miejsce w głosowaniu regionalnego jury, ale wygrała televoting. Faworyt komisji, Mia Negovetić, zajęła 2. miejsce w głosowaniu publiczności i ostatecznie była druga w ogólnym rankingu. Trzecia pozycja należy do Indiry Levak, która zaprezentowała dziś zdecydowanie najbardziej dynamiczny występ. W top5 są też Aklea Neon oraz Lorena Bućan. Podczas konferencji prasowej po zwycięstwie Damir zapowiedział, że swój utwór wykona po chorwacku także na Eurowizji. „Dora 2020” po raz 16. odbyła się w mieście Opatija nad zatoką kwarnerską, a finał poprzedziła sesja zdjęciowa uczestników na czerwonym dywanie przed halą. Publika w obiekcie żywo reagowała na piosenki oraz na gości specjalnych, Roko Blazevicia i finalistów ostatniej edycji „The Voice”. Każdy występ ozdobiły efektowne wizualizacje na wielkich ekranach LED, ale na efekty pirotechniczne zdecydowali się tylko Indira i zespół Colonia. Preselekcjom przyglądało się wielu chorwackich dziennikarzy i fotoreporterów, a sam konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem widzów w różnym wieku, którzy śledzili na żywo przebieg finału.

🇪🇪 Eurowizja 2020: Uku Suviste pokonuje faworyta fanów

Spore zaskoczenie w Estonii. Finał „Eesti Laul” wygrał weteran preselekcji – Uku Suviste – z utworem „What love is”. Chociaż mało kto się tego spodziewał, przystojny wokalista pokonał w superfinale faworyta fanów – Jaagupa Tuiska oraz duet Anett x Fredi. Wcześniej widzowie i jurorzy odrzucili m.in. formację Traffic (5. miejsce), Stefana (7. miejsce), Laurę (11. miejsce) czy Rasmusa Randvee, który zakończył finał na ostatniej pozycji chociaż przed samym konkursem to on był wskazywany na faworyta. Co ciekawe, gdyby o wynikach decydowali sami jurorzy, Uku Suviste w ogóle nie wszedłby do superfinału, bo zajął w rankingu komisji 4. miejsce. Wyżej umieszczono Shirę, a głosowanie jury wygrali Annet x Fredi. W skład jury weszli m.in. szef delegacji Islandii Felix Bergsson, a także ukraińska formacja Kazka. Uku ma 37 lat, a poza śpiewaniem zajmuje się też komponowaniem, produkcją muzyki i graniem na fortepianie. Rok temu w „Eesti Laul” zajął 2. miejsce, jednak nie stawiano go w 2020 w gronie faworytów do wygranej.

🇲🇩 Eurowizja 2020: Natalia Gordienko wraca do konkursu

Natalia Gordienko triumfowała w „O melodie pentru Europa” i tym samym wraca na Eurowizję, by ponownie reprezentować Mołdawię. Wcześniej zrobiła to w 2006 roku wraz z Arsenium i Connect-R, jednak ich „Loca” przepadła w finale konkursu. Teraz Natalia pojedzie na ESC samodzielnie z piosenką „Prison”, za którą stoi m.in. Filip Kirkorow i Dimitris Kontopoulos. Wokalistka wygrała głosowanie jury, a od widzów dostała aż 3022 głosy, co było zdecydowanym zwycięstwem. Drugie miejsce zajął Pasha Parfeny (ESC 2012), który był także drugi u jury i widzów. Najniższe miejsce podium należy do Maxima Zavidia. Faworytka fanów, Diana Rotaru, zajęła ostatecznie 7. miejsce po tym gdy była 4. u jury, ale w televotingu uzbierała tylko 99 głosów, co nie starczyło na żadne punkty. Valentin i Irina z kolei byli dość wysoko u widzów, ale bardzo nisko u jury, co potwierdza tezę sprzed roku, że komisja nie jest przychylna biesiadnym dźwiękom. Denis Midone (JESC 2012) nie zdobył ani jednego punktu, a Geta Burlacu zrezygnowała z udziału w finale na chwilę przed startem.

🇮🇸 Eurowizja 2020: Daði nowym reprezentantem Islandii

Daði Freyr Pétursson i jego zespół Gagnamagnið to nowi reprezentanci Islandii. Ich piosenka „Think about Things” wygrała w superfinale z formacją DIMMA. Wcześniej, ku wielkiemu zaskoczeniu, z walki o Eurowizję wyeliminowano jedną z faworytek – Ivę i jej „Oculis videre”. Daði urodził się w 1992 roku, aktualnie mieszka w Niemczech, chociaż urodził się na Islandii, a wychował w Danii. W preselekcjach islandzkich zadebiutował w 2017 roku wraz z zespołem i żoną Árnýją Fjólą Ásmundsdóttir. Utwór „Is this love” zajął wtedy 2. miejsce. Daði przed finałem tegorocznego „Songvakeppnin” był faworytem bukacherów, a wielu fanów Eurowizji z wielkim zadowoleniem przyjęło taki wynik selekcji islandzkich. Zgodnie z zasadami Daði swoją piosenkę wykona na Eurowizji po angielsku, bo na taką wersję zdecydował się przed finałem selekcji.

🇸🇪 Melodifestivalen: Zwycięzcy dueli dopełniają stawkę finału

Znamy wyniki rundy dogrywkowej preselekcji szwedzkich Melodifestivalen. Pierwszy duel wygrał Anis don Demina pokonując Ellen i Simona. W drugim Paul Rey wyrzucił ze stawki Malou Prytz. Spodziewanie Felix Sandman wygrał z Fridą Ohrn, a Mendez i Alvaro Estrella byli lepsi od zespołu Drangarna. Znamy już pełną kolejność startową w finale – stawkę otworzy Victor Crone, The Mamas zaśpiewają jako trzecie, Dotter dostała „szczęśliwą siódemkę”, a zaraz po niej zaśpiewają kolejno Robin Bengtsson, Mariette, Felix Sandman i Anna Bergendahl. Ostatni w kolejności będzie Anis don Demina. W finale o wynikach decydować będą już nie tylko widzowie, ale też jurorzy międzynarodowi z Australii, Armenii, Francji, Islandii, Izraela, Malty, Holandii i Austrii. W porównaniu do zeszłego roku w gronie jurorskim nie ma reprezentantów Portugalii, Cypru, Finlandii i Wielkiej Brytanii.

🇷🇸 Beovizija: II półfinał za nami!

Pełen skład niedzielnego finału Beoviziji 2020 już znany! W II półfinale awans otrzymali grupa LIFT, Bane Mojićević, zespół Hurricane, Naiva, Ana Milenković oraz duet Milana Bujakovicia i Olivery Popović, co oznacza, że wyeliminowano m.in. Ivanę Jordan, Lazara Zivanovicia, Bojanę Maskovic czy Balkubano. Wśród gości specjalnych wieczoru znaleźli się m.in. Balkanika (ESC 2018) czy legendarna reprezentantka Jugosławii z 1991 – Bebi Dol. Niestety, zdaniem wielu obserwatorów „Beovizji”, wokalistka pojawiła się na scenie pijana, co nie jest dużym zaskoczeniem, bo media od lat informują o skandalicznym sposobie bycia gwiazdy. Wylosowano też pozycje startowe dla finalistów. Stawkę finału otworzą Milan i Olivera, a faworytki – trio Hurricane – zaśpiewają jako drugie. Stawkę zamknie Bane Mojićević.

Źródło: HRT, ETV, TRM, RUV, SVT, RTS, Wikipedia, fot. M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: