Eurowizja 2020: Dziś premiera utworu z Grecji oraz finały narodowe w Serbii i Rumunii! Gdzie i od której oglądać?

Godziny transmisji podane wg czasu polskiego. Dziennik Eurowizyjny nie bierze odpowiedzialności za niepoprawne funkcjonowanie linków. Śledź preselekcje i komentuj razem z nami na Facebooku! Pełen terminarz sezonu preselekcyjnego dostępny TUTAJ.

🇬🇷 Eurowizja 2020: Jaki utwór ma Stefania?

Gorący weekend jeszcze się nie skończył, a dziś obejrzeć będziemy mogli dwa finały narodowe oraz poznamy kolejny utwór z puli wybranych wewnętrznie. O godzinie 16:00 czasu polskiego program „EUROVISION – ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ” czyli „Eurovision Countdown” podczas którego reprezentanta kraju, Stefanie zaprezentuje swój konkursowy utwór „Superg!rl”. Będzie to jednocześnie pierwszy odcinek całej serii, w której Mihalis Marinos prezentować będzie kulisy „wyjątkowego, efektownego i nieprzewidywalnego konkursu Eurowizji„. Widzów na pewno zadowoli mnóstwo archiwalnych materiałów z historii startów greckich, ciekawe wywiady i reportaże. W I odcinku premierowo pokazany będzie klip do „Superg!rl”, a także piosenki które wybrano już w innych krajach. Gośćmi pierwszego odcinka będą Giorgos Kapoutzidis i Maria Kozakou. Zwiastun odcinka znajdziecie TUTAJ. Piosenkę „Superg!rl” napisali dla Stefanii Dimitris Kontopoulos, Sharon Vaughn oraz ARCADE, w skład którego wchodzą Pavlos Manolis, Anastasios Rammos, Diverno i Gabriel Russell. Dla Dimitrisa będzie to już jedenasta eurowizyjna piosenka (a druga w tym roku, po Mołdawii). Do tej pory odnosił praktycznie same sukcesy, w tym dwa drugie miejsca (Ukraina 2008 🇺🇦 i Azerbejdżan 2013 🇦🇿) oraz dwie trzecie lokaty (Rosja 🇷🇺 2016 i 2019). Najsłabiej wypadł utwór „X my heart” Azerbejdżanu 2018 🇦🇿, który nie awansował do finału, a dla Grecji najgorszym startem Dimitrisa był rok 2017 i „This is love” – 17. miejsce w finale. Start transmisji programu o 16:00 na ERT1 i w Internecie. „Eurovision Countdown” potrwa godzinę.

🇷🇴 Selectia Nationala: Jury i widzowie wybiorą utwór dla Roxen

Na godzinę 20:00 zaplanowano finał rumuński, po raz pierwszy w historii w całkiem nowym formacie gdzie wybrana wewnętrznie Roxen zaśpiewa pięć napisanych dla niej utworów. Selekcje cieszą się sporym zainteresowaniem, gdyż panuje opinia o bardzo wysokim poziomie wszystkich utworów, napisanych w większości przez rumuńskich twórców. Fani zdają się mieć dwie ulubione propozycje i są to „Cherry Red” oraz „Alcohol you”. Za tym pierwszym stoi produkcyjne trio Play & Win, które do tej pory w niewielkim stopniu angażowało się w eurowizyjne tematy, ale może się pochwalić współpracą z takimi gwiazdami lokalnej sceny jak zespoły Akcent, Activ, Natalia Barbu (Mołdawia 2007 🇲🇩), Andra, Catalin Josan, Sistem (Rumunia 2005) czy Inna. „Alcohol you” napisane zostało m.in. przez Breyana Isaaca, producenta z Bostonu 🇺🇸. O tym, który utwór wygra zadecydują widzowie oraz jurorzy w stosunku głosów 50/50, a w przypadku remisu decyduje publika. Wszystkie występy stworzone zostały przez Bogdana Pauna. Gośćmi specjalnymi będą Loreen (Szwecja 2012 🇸🇪 – zwyciężczyni Eurowizji), Sandro Nicolas (Cypr 2020 🇨🇾), Ulrikke Brandstorp (Norwegia 2020 🇳🇴) oraz Dora Gaitanovici. Finał, na żywo z Sali Sportowej im. Romeo Imanadi w Buzau poprowadzą Elena Gheorghe (Rumunia 2009) oraz Connect-R (Mołdawia 2006). Transmisja od 20:00 do 22:30 na TVR1 i TVRi oraz w Internecie poprzez platformę TVR Plus

🇷🇸 Beovizija: Walka faworytów o Rotterdam

Od 21:00 finał preselekcji w Serbii czyli Beoviziji. W piątek i sobotę kandydaci walczyli o 12 miejsc w finale, a dziś zmierzą się ponownie – stawka jest wysoka, bo zwycięzca zostanie nowym reprezentantem Serbii w Rotterdamie. O tym, kto wygra, zadecydują widzowie oraz jurorzy. Tak naprawdę walka toczyć się powinna między najsilniejszymi faworytami, którzy są jednocześnie faworytami widzów. Chodzi o youtubera Andriję Jo, którego wokalnie wspiera Isidora Mitić. Utwór „Oči meduze” stworzył m.in. Jimmy Jansson, który od 2005 aktywnie uczestniczy w Melodifestivalen 🇸🇪 jako wokalista czy kompozytor. Pracował m.in. przy takich hitach jak „Hello Hi” Dolly Style z 2015 roku, „One by One” Rickarda i Elize (2015), „One more night” Dinah Nah (2017), „Tempo” Margaret (2019) czy „Hold you” Hanny Ferm i Liamoo (2019). W 2020 w Melodifestivalen miał aż sześć piosenek. Tekst do „Oči meduze” (w angielskiej wersji) przygotowała Laurell Barker, która jest też autorką słów do „Empires” Alicji Szemplińskiej 🇵🇱. Najsilniejszą konkurencją dla Andriji są trzy dziewczyny z grupy Hurricane (fot.) z „Hasta la vista”, które w czwartek miało swoją „odświeżoną” premierę, a Sanja, Ivana i Ksenija nagrały już klip do hitu. Przewagę nad Andriją panie mogą mieć zarówno względem wokalu na żywo, seksapilu oraz faktu, że ich piosenkę napisali Serbowie. „Hasta la vista” podpisane jet przez Nemanję Antonicia, Kosanę Stojić i Sanję Vucic, jedną z wokalistek formacji, a także reprezentantkę Serbii na ESC 2016. Czy batalia faktycznie ma tylko dwóch bohaterów? Złośliwi twierdzą, że „gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”, a po półfinałach na „czarnego konia” wyrosła Neda Ukraden. Beovizija rusza o 21:00 i zakończy się 30 minut po północy. Transmisja dostępna na RTS1 i RTS Svet, a w Internecie poprzez platformę RTS Planeta (kanał RTS Svet) – należy się zalogować, by móc z niej skorzystać. 

🇮🇱 Eurowizja: Jaki utwór dla Eden Alene?

Powoli kończy się sezon preselekcyjny przed Eurowizją 2020, ale przed nami wciąż jeszcze kilka istotnych wydarzeń, w tym wiele premier utworów wybranych wewnętrznie. Już 3 marca telewizja KAN zorganizuje preselekcje w których Eden Alene zaśpiewa cztery piosenki. Ich premiera odbyła się w czwartek, a wszystkie dostępne są na specjalnej stronie telewizji KAN. Podczas finału najlepszą kompozycję wspólnie wybiorą widzowie (40% wpływu), profesjonalne jury (50% wpływu) oraz komisja w studiu (10%). Show ruszy o 20:30, a jego organizatorem będzie nadawca KAN, gospodarz Eurowizji 2019. Warto przypomnieć, że talent-show, w którym Eden wygrała prawo do reprezentowania Izraela na ESC przygotowany był przez stację Mako, jednak już od 2021 roku tylko stacja KAN (członek EBU) będzie w pełni decydować o tym kto i z czym pojedzie na Eurowizję. Pełen terminarz preselekcyjny dostępny jest TUTAJ

Źródło: ERT, TVR, RTS, KAN, Wikipedia, recapy pochodzą z kanału Misja Eurowizja na YouTube, fot.: @hurricane_official

%d blogerów lubi to: