Jeangu z Holandii, a Tom z Francji? Wysyp finalistów Eurowizji 2020. Znamy kolejność półfinałów w Szwecji.

Po tym, gdy podano, że imię (lub nazwisko) nowego reprezentanta Holandii 🇳🇱 zaczyna się na literę „J”, media lokalne oszalały i zaczęły spekulować o różnych wykonawcach oraz doszukiwać się jakichkolwiek poszlak. Telewizja publiczna nie reagowała na żadne plotki, aż do momentu…gdy media faktycznie trafiły i wytypowały nowego przedstawiciela Niderlandów. Okazuje się, że w tym roku w finale Eurowizji wystąpi Jeangu Macrooy, młody 26-letni wokalista z Surinamu 🇸🇷, który od 2014 roku mieszka w Holandii. Znany jest jako regularny gość muzyczny programu „De Wereld Draait Door”, gdzie śpiewał różne covery i także utwory, które sam stworzył. Do tej pory wydał trzy albumy, a na swoim koncie ma też trasę koncertową w Niemczech. Według dyrektora AVROTROS Jeangu przygotował na Eurowizję utwór, który od razu urzekł komisję. Nie jest to pierwszy reprezentant Holandii pochodzący z Surinamu, kraju znajdującym się w Ameryce Południowej. Dopiero w 1975 Surinam przestał był częścią Królestwa Niderlandów, jednak język holenderski wciąż jest tam językiem urzędowym. Przypomnę, że z Surinamu pochodzą też Humphrey Campbell (ESC 1992) czy Ruth Jacott (ESC 1993), która urodziła się w Paramaribo, w tym samym mieście z którego pochodzi Jeangu. W jednym z wywiadów młody wokalista i nowy reprezentant Holandii przyznał, że przeprowadził się do Europy zarówno ze względu na większy potencjał do tworzenia i promowania własnej muzyki, ale też przez swoją orientację seksualną. „Zawsze to wiedziałem, nigdy nie czułem pociągu do dziewczyn. W wieku 15 lat mogłem już to nazwać. Jestem gejem. Faktycznie, w Surinamie, kraju z kulturą macho, niewiele mogłem zrobić. (…) Ignorowanie tematu homoseksualizmu w Surinamie często prowadzi do homofobii” – powiedział w rozmowie z parool.nl.

Francuski 🇫🇷 dziennik Le Parisien podaje, że reprezentantem kraju będzie Tom Leeb (fot.). Ten 30-letni wokalista i satyryk został ponoć wybrany wewnętrznie przez telewizję francuską. Te doniesienia nie zostały na razie potwierdzone przez nadawcę. Tom nie jest w kraju zbyt znany, a kojarzy się go głównie jako syna Michela Leeba, popularnego aktora. Tom parę lat spędził w Nowym Jorku, gdzie grał w sztukach teatralnych oraz śpiewał. We Francji występował w paru serialach i programach telewizyjnych. Gra na różnych instrumentach, w tym na gitarze. 20 września wydał swój debiutancki album, a jesienią supportował Stinga podczas koncertu we Francji. Najbardziej znany utwór Toma to „Are we too late”.

Nadawca szwedzki 🇸🇪 ogłosił kolejność startową w półfinałach Melodifestivalen 2020. W pierwszym półfinale stawkę otworzą The Mamas (ESC 2019), a zamknie Felix Sandman, jeden z faworytów do zwycięstwa. W tym półfinale wystąpią też m.in. Robin Bengtsson (ESC 2017) z pozycją trzecią oraz Sonja Alden (pozycja szósta). Z numerem jeden w drugiej grupie pojawi się Klara Hammarstrom, natomiast na koniec ustawiono Annę Bergendahl (ESC 2010). Mendez i Alvaro Estrella zaśpiewają z miejsca czwartego, a Linda Bengtzing wejdzie na scenę zaraz po nich. Mariette rozpocznie trzeci półfinał, a zakończy go Mohombi. Ostatnią grupę otworzy Frida Ohrn, a zamknie Hanna Ferm. Nanne Gronvall (ESC 1996) zaśpiewa jako trzecia, a Victor Crone (ESC 2019) jako czwarty. Melodifestivalen rusza 1 lutego, a zakończy się finałem 7 marca. Prowadzącymi będą Linnea Henriksson, Lina Hedlund oraz David Sundin. Aktualnie faworytem bukmacherów jest Felix Sandman, a 10% szans na wygraną daje się Hannie Ferm. Victor Crone także jest notowany dość wysoko. Wszystko jednak zależy…od piosenek i występów!

Portal mondo.rs sugeruje, że trio Hurricane 🇷🇸 może wygrać preselekcje serbskie i reprezentować kraj w Rotterdamie. Pojawienie się formacji wśród kandydatów Beoviziji 2020 od razu wywołało spore zamieszanie. Sanja Vucic i jej koleżanki mają na koncie przebój „Favorito”, który został uznany za najczęściej słuchaną piosenkę roku 2019 w Serbii. Czy preselekcyjne „Hasta la vista” będzie równie topowe? Przekonamy się już niebawem! Tymczasem 18 stycznia telewizja RUV 🇮🇸 ogłosi nazwiska uczestników preselekcji narodowych na Islandii. Najpewniej od razu opublikowane będą też wszystkie konkursowe utwory. Pod koniec miesiąca mamy natomiast poznać więcej szczegółów związanych z wyborem reprezentanta Niemiec 🇩🇪. Nadal nie wiadomo, czy u naszych sąsiadów odbędą się preselekcje narodowe.

Ruszyła sprzedaż biletów na preselekcje ukraińskie 🇺🇦, które odbędą się w dniach 8, 15 i 22 lutego w Kijowie. Ceny biletów na półfinały rozpoczynają się od 50 zł, a więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ. Biletów nie ma już natomiast na finał selekcji chorwackich – Dora 2020 🇭🇷. Ostatnie wejściówki trafiły do nowych właścicieli jeszcze przed końcem 2019 roku. Nadawca HRT ogłosił niedawno listę osób, które weszły w skład komisji wybierającej piosenki do finału. W siedmioosobowym jury była tylko jedna kobieta – Ivana Vrdoljak Vanna z Muzycznej Unii Chorwacji. Tymczasem pierwszy finalista preselekcji norweskich 🇳🇴 opublikował już swój konkursowy utwór. Sondrey wystąpi w finale MGP z piosenką „Take my time”, którą poznać możecie poniżej.

Źródło: Eurovision,tv, Wikipedia, Parool.nl, Le Parisien, SVT, Mondo.rs, Eurovoix, STB, Eurosong.hr, NRK, inf. własne, fot.: @tomleeb

%d blogerów lubi to: