Festivali i Kenges rozwiedzie się z Eurowizją? Co nowego na Łotwie, Malcie i w Serbii?

Kolejny dzień sagi związanej z Festivali i Kenges 🇦🇱. Po tym jak RTSH opublikowało szczegółowe wyniki głosowania jurorów, na albańskie członkinie komisji posypały się gromy za zaniżanie ocen faworytce Elvanie Gjacie. Pojawiły się najróżniejsze domysły, od tych które sugerują, że na wynik miała wpływ Vera Grabocka (producentka FiK i menadżerka Arileny Ary), aż po takie, z których wynika, że „Me tana” było wykonane w dialekcie powiązanym z językiem Cyganów, co nie spodobało się jednej z jurorek. Gazeta Express dodaje, że w piosence Elvany Gjaty (którą sama napisała) nie ma żadnego głębszego przesłania, w porównaniu do zwycięskiej ballady „Shaj” Arileny. Spore zamieszanie w sieci wywołał fakt, że wszystkie studyjne wersje piosenek Festivali i Kenges zniknęły z kanału RTSH na YouTube, tym samym rekord Elvany (ponad 3mln wyświetleń w bardzo krótkim czasie) przestał istnieć online. Zamiast wersji studyjnych na kanale pojawiły się nagrania występów z FiK. RTSH na razie nie komentuje swoich działań i faktu usunięcia całej playlisty piosenek.

Pojawił się też spekulacje, jakoby w przyszłym roku preselekcje Albanii do Eurowizji miały odbyć się w ramach innego dużego festiwalu – Kenga Magjike. Festiwal istnieje od 1999 i jego pierwsze edycje transmitowane były przez RTSH, ale od 2004 prawa do organizacji przejęła stacja TV Klan, nadawca prywatny. W porównaniu do FiK podczas KM nie ma wykorzystania orkiestry, a jeszcze do niedawna wykonawcy mogli śpiewać z playbacku, co spotkało się z krytyką. Aktualnie playback jest ograniczony i poprawiło to jakość wykonań. Istotnym elementem formatu jest prezentacja piosenek na ok. miesiąc przed show, by widzowie mogli osłuchać się z piosenkami i wziąć udział w głosowaniu na swoich faworytów. Samo Kenga Magjike to dwa półfinały i finał – o wynikach decydują jurorzy, uczestnicy oraz widzowie. W tym roku wygrała Eneda Tarifa (ESC 2016) z piosenką „Ma Zgjat Dorën”, a druga była ulubienica widzów Fifi. W historii KM aż trzykrotnie konkurs wygrywała Aurela Gace (ESC 2011), a po jednym razie Jonida Maliqi (ESC 2019) oraz Juliana Pasha (ESC 2010) z Luizem Ejlli (ESC 2006). Kenga Magjike uznawane jest za festiwal bardziej zróżnicowany muzycznie, jednak ze słabszymi wokalnie uczestnikami. Czy faktycznie wykorzystany będzie do preselekcji eurowizyjnych? Na razie nie ma ku temu przesłanek, ale przez rok sporo się może w Albanii zmienić…

Litwa ma Aiste, a Łotwa 🇱🇻 ma Samantę Tinę – wokalistka uznawana jest za jedną z weteranek preselekcji łotewskich, która uparcie walczy o Eurowizję i jeszcze nigdy nie udało jej się wygrać. Do tej pory pięciokrotnie startowała w preselekcjach na Łotwie i dwukrotnie na Litwie. Ostatnie podejście zakończyło się przedostatnim miejscem w finale 2019 za utwór „Cutting the wire”. Teraz Samanta chce spróbować po raz kolejny i tym razem pomóc ma jej w tym Aminata, reprezentantka Łotwy z 2015 roku oraz kompozytorka utworu na ESC 2016. Warto jednak przypomnieć, że Aminata nie jest gwarantem sukcesu. Jej piosenka „Fireworks” śpiewana w tym roku przez Alekssa Silversa nie zakwalifikowała się do finału preselekcji. Tymczasem Destiny, zwyciężczyni JESC 2015, konsekwentnie realizuje swój cel reprezentowania Malty 🇲🇹 w 2020 roku. Właśnie dostała się do etapu Live Shows drugiej edycji „X Factor”. Wraz z nią awansowały Jasmine Abela i Justine Shorfid. Znamy też zwycięzców w kategorii „Boys”. Dalej przeszli Kyle Cutajar, Dav Junior i Karl Schembri. Do kompletu brakuje jeszcze trzech uczestników z kategorii „Overs” i trzech zespołów/duetów.

W serbskich mediach 🇷🇸 pojawiły się pierwsze plotki dotyczące wykonawców, którzy zgłosili się do Beoviziji 2020. Jedną z nich ma być Neda Ukraden, 69-letnia wokalistka urodzona na terenie współczesnej Chorwacji, wychowana w Bośni i określająca się jako Serbka. Artystka, która ponoć nie boi się wyzwań (startowała m.in. w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”) zgłosiła do selekcji piosenkę „Bomba”, którą uważa za idealną na Eurowizję. Niestety piosenka jest już dostępna online, co kłóci się z formatem preselekcji serbskich (RTS ma prawo premierowo opublikować wszystkie startujące utwory). Neda Ukraden wielokrotnie próbowała reprezentować Jugosławię. Pierwszy raz wystartowała w preselekcjach już w 1969 roku zajmując jednak niskie, 11. miejsce. Powróciła w 1981, gdy zajęła 7. miejsce, takie samo jak w 1986 roku. Na koncie ma też udział w Eurowizji 1980 jako chórzystka Seida Memicia Vajty podczas śpiewania piosenki „Lejla”. Poza Nedą do Beoviziji 2020 zgłosili się też ponoć Bane Mojicevic (zwycięzca popularnego show „Zvezde Granda”) czy trio Hurricane, w skład którego wchodzi  Sanja Vucic, reprezentantka Serbii z Eurowizji 2016.

Źródło: RTSH, YouTube, EuroShqip, Gazeta Express, Wikipedia, ESCxtra, TVM, Alo!, fot.: Wiwibloggs

%d blogerów lubi to: