Eurowizja 2020: Co z tą Czarnogórą? Kto podejmuje decyzję o udziale? Nie będzie preselekcji w Mołdawii? Sprawdź kto awansował w Słowenii i kto wystąpi w gruzińskim „Idolu”

Chociaż schematy są takie same, każdy sezon ma swoje charakterystyczne elementy. W tym mamy wokalistkę Aly Ryan starającą się desperacko dostać do wszystkich możliwych preselekcji poza niemieckimi oraz chaos komunikacyjny związany z nadawcami, którzy planują wycofać się z Eurowizji. Nadal niewyjaśniona jest sytuacja z Węgrami, chociaż przedstawiciel MTVA 🇭🇺 zapewnił, że „A Dal” nie będzie już wykorzystany do wyboru reprezentanta na Eurowizję, bo zamiast konkursu telewizja chce się skupić na lokalnej promocji węgierskich piosenek. W piątek natomiast portal ESCtoday opublikował wypowiedź osoby z RTCG, która podała, że Czarnogóra 🇲🇪 z powodów finansowych nie weźmie udziału w Eurowizji. Tego rodzaju materiały szybko uznawane są za pewniak, jednak tym razem było inaczej. Wczoraj dyrektor generalny stacji, Božidar Šundić, zdementował te informacje. „Nie wiem kto przekazał taką wieść, ale nie jest ona prawidłowa i oficjalna, bo nie możemy rozmawiać o Eurowizji przed podjęciem decyzji przez zarząd RTCG. Dyrektor sam nie może o tym decydować, a jedynie poddaje to pod decyzję zarządu i na jego posiedzeniu ostatecznie się to wyklaruje. Jeśli zarząd powie że jedziemy na Eurowizję, ja to przyjmuję. Jeśli zdecyduje inaczej, nie będzie Eurowizji” – zapewnił dodając, że posiedzenie odbędzie się za parę dni. Jego wypowiedź wczoraj opublikował dziennik „Vijesti”. Możliwość wycofania się Czarnogóry z Eurowizji negatywnie ocenia Rizo Feratović z formacji Dmol (ESC 2019). „Myślę, że to bardzo zły ruch i jest mi niezwykle przykro. Rozumiem to, że wszystko ma swoje powody, ale z pewnością wiele tracimy poprzez brak udziału w Eurowizji. Pod każdym względem” – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym.

Co ciekawe, chyba w samej RTCG nie do końca wiadomo, kto faktycznie taką decyzję podejmuje, bo w rozmowie z portalem CDM.me prezes zarządu, Ivan Jovetić, w inny sposób tłumaczy słowa dyrektora stacji. Uważa, że to dyrektor sam decyduje i przekazuje swoją opinię zarządowi, który ostatecznie to potwierdza lub nie. „Rok temu faktycznie to zarząd podejmował decyzję, ale zmieniliśmy Status i sposób działania. W tym roku procedura wyglądać powinna następująco: dyrektor decyduje i poddaje to pod głosowanie zarządu z powodu wymaganych środków finansowych które przewyższają limit samodzielnej decyzyjności” – dodaje. Dyrektor RTCG może sam podejmować decyzje o wykorzystaniu środków finansowych w limicie do 111 tys. euro, a na potrzeby Eurowizji należy przeznaczyć co najmniej 130 tys. Jovetić uważa, że głosowanie samego zarządu to najmniejszy problem – ważne, by sam dyrektor RTCG był pewien, że jego kraj powinien startować w Eurowizji. Decyzja zapadnie zapewne do końca listopada, zresztą do końca miesiąca EBU ma opublikować pełną listę startową Eurowizji 2020.

W końcu pojawiają się jakiekolwiek doniesienia z Mołdawii 🇲🇩. Chociaż nadawca TRM do tej pory nie określił się w kwestii Eurowizji 2020, to jednak plotki głoszą, że Mołdawia weźmie udział w konkursie, ale reprezentanta wybierze wewnętrznie, bez organizacji finału „O melodie pentru Europa”. To spora zmiana, bo chociaż Mołdawia od zawsze boryka się z problemami finansowymi, to jednak stacji udawało się znaleźć środki finansowe na przygotowanie lokalnego finału. Niestety wielokrotnie „O melodie pentru Europa” wiązało się z licznymi skandalami, oskarżeniami o korupcję i manipulację wynikami (zarówno głosowaniem jurorów jak i widzów) czy bardzo niską frekwencją i słabej jakości zgłoszeniami. Z ciekawostek warto wspomnieć, że w 2006 roku doszło do potrójnego remisu w finale, w związku z tym TRM postanowiło zorganizować…jeszcze jeden finał, co nie spodobało się tym, którzy wygrali pierwszy. Koniec końców wygrał Arsenium, który wystartował tylko w drugim finale. W 2015 roku w preselekcjach triumfował Ukrainiec Eduard Romanyuta, co nie spodobało się lokalnym artystom i doprowadziło do zablokowania możliwości startu obcokrajowców w kolejnych preselekcjach. Hitem wśród wielu czytelników Dziennika Eurowizyjnego okazał się casting przeprowadzony przez finałem narodowym 2019. Wystąpili w nim m.in. Elena Croitor, Iurie Sadovnic czy duet Lume, których próba reprezentowania Mołdawii na Eurowizji spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem polskich fanów.

Wokalistka Stella oraz duet Younite (na zdj.; ich wcześniejszy utwór znajdziecie poniżej) to zwycięzcy pierwszego tygodniowego pojedynku w ramach „Ema Fresh” 🇸🇮. Zdaniem internautów i jurorów najsłabiej w rundzie wypadłą Martina, która w związku z tym trafi do rundy dogrywkowej. Od jutra duele ruszają na nowo. W poniedziałek zmierzą się między sobą Klarity i Tilen Lotrič, we wtorek Marko Škof i Petra Ceglar, a w środę Parvani Violet i Sara Petešič. Głosować internetowo będzie można w godzinach 10:00-20:00 na stronie nadawcy TUTAJ. Tymczasem telewizja estońska podała, że do „Eesti Laul” 🇪🇪 zgłoszono 178 piosenek, z czego 76 jest w języku estońskim. Chociaż zgłoszeń jest mniej niż w 2019 roku, poziom nadal jest wysoki – twierdzi szef delegacji Tomi Rahula. 24 półfinalistów preselekcji poznamy już niedługo – w dniach 13-14 listopada!

Gruziński „Idol” 🇬🇪 wszedł już w etapy koncertów na żywo, w związku z tym poznaliśmy 10 finalistów. Jak zwykle nie zabrakło wykonawców, którzy już wcześniej startowali (lub nawet wygrywali) w innych programach talent-show. O Eurowizję powalczy więc Mariam Shengelia, Merab Amzoevi, Tornike Kipiani, Mariam Gogoberidze i Andri Guchmanidze z „X Factor”, Barbara Samxaradze z „Mam Talent” oraz David Rusadze, Tamar Kakalashvili, Liza Shengelia i Nika Kalandadze. Teraz przez sześć tygodni kandydaci będą występować w koncertach na żywo i swoimi wykonaniami walczyć o względy widzów, internautów oraz jurorów. Najlepsi dostaną się do finału, gdzie wybrany zostanie zwycięzca i nowy reprezentant Gruzji na Eurowizji. Piosenka na konkurs przygotowana zostanie już poza „Idolem”.

Już za niecały tydzień ruszają relacje Dziennika Eurowizyjnego ze Śląska, a tymczasem do 15 listopada czekamy na Wasze głosy w plebiscycie „Nasz Faworyt”! Formularz dostępny jest poniżej, a więcej informacji znajdziecie na TEJ stronie.

Źródło: Vijesi.me, CDM.me, inf. własne, ESCxtra, Wikipedia, RTV SLO, Eurovision Fun, Wikipedia, GBP, fot.: @jakazlatinsek #younite 

%d blogerów lubi to: