Eurowizja Junior 2019: Wiemy, kiedy Viki Gabor będzie miała próby na scenie w Arenie Gliwice! Sprawdź plan pracy dziennikarzy na Śląsku!

W Gliwicach Arena trwa budowa wielkiej sceny 🇵🇱, a TVP przekazała już akredytowanym dziennikarzom zasady organizacji Centrum Prasowego oraz terminarz wydarzeń. Tak jak wcześniej informowałem, delegacje dotrą na Śląsk w dniach 16-17 listopada, część z nich przyleci na lotnisko w Krakowie, a pozostałe do Katowic. Zarówno w Pyrzowicach jak i Balicach goście witani będą przez wolontariuszy. Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior 2019 odbędzie się 18 listopada w godzinach 16:00-17:30 w Teatrze Śląskim w Katowicach, w mieście, które pełnić będzie funkcję bazy noclegowej delegacji. W ramach ceremonii uczestnicy przywitają się m.in. z supervisorem z ramienia EBU – Jonem Ola Sandem oraz z prezesem TVP – Jackiem Kurskim. Później nastąpi przemarsz po czerwonym dywanie oraz rozmowy z prowadzącym – Mateuszem Szymkowiakiem. Transmisję z ceremonii zapewni JuniorEurovision.tv.

Próby techniczne rozpoczną się 19 listopada od 9:00. Pierwsze dwa dni prób będą niedostępne dla dziennikarzy, gdyż Centrum Prasowe będzie wtedy jeszcze zamknięte. Pierwsza próba Viki Gabor odbędzie się 20 listopada (środa) po godzinie 15:00. Delegacje, które danego dnia nie będą mieć prób, wezmą udział w programach kulturalnych przygotowanych przez organizatorów i władze województwa śląskiego. Centrum Prasowe otwarte będzie od 21 listopada i będzie czynne od czwartku do soboty w godzinach 9:30-19:00, a w niedzielę od 12:30 do 21:00. II seria prób technicznych ruszy 21 listopada o 10:00, a pierwsza na scenie pojawi się reprezentantka Albanii. Pierwszego dnia próby będą mieć też reprezentanci (kolejno) Armenii, Australii, Białorusi, Francji, Gruzji, Irlandii, Włoch, Kazachstanu i Malty. Próby zakończą się po godzinie 16:00.

Dla polskich fanów najważniejszym dniem prób będzie piątek, bo wtedy właśnie odbędzie się II próba techniczna Viki Gabor. Polska reprezentantka na scenę wyjdzie ok. 10:30, a jej ćwiczenia potrwają 30 minut. Wcześniej próbę będzie mieć Macedonia, a po Polsce kolejno Portugalia, Rosja, Walia, Serbia, Hiszpania, Holandia i Ukraina. Dzień prób zakończy się o 15:30, a w piątek wieczorem ruszy też głosowanie internetowe za pośrednictwem junioreurovision.tv. Internauci będą mogli obejrzeć fragmenty występów z prób w realizacji telewizyjnej. Akredytowani dziennikarze będą mieli okazję zarówno śledzić próby na ekranach w Centrum Prasowym lub bezpośrednio pod sceną Areny Gliwice. I próba generalna odbędzie się 23 listopada w godzinach 10:00-12:30 i jest ona dostępna dla prasy. Koncert jurorski ruszy o godzinie 16:00, na dobę przed wielkim finałem.

Chociaż nie ma w tym roku indywidualnych konferencji prasowych, planowanych jest kilka spotkań z dziennikarzami. 22 listopada (piątek) o 17:30 odbędzie się 30-minutowa konferencja TVP i EBU o organizacji konkursu i planach na przyszłość. Zaraz po niej przedstawiciele TVP spotkają się (w obecności prasy) z władzami Gliwic. 23 listopada (sobota) o 13:30 (po pierwszej próbie generalnej) odbędzie się godzinny Meet&Greet ze wszystkimi reprezentantami z Eurowizji Junior 2019. Tego samego dnia o 14:30 zaplanowano półgodzinne spotkanie z prowadzącymi JESC 2019. W planach nie ma konferencji z gościem specjalnym Eurowizji Junior co oznacza, że zapewne żadnej takiej gwiazdy nie będzie. Wcześniej spekulowano, że w finale wystąpić może Duncan Laurence, jednak zwycięzca Eurowizji 2019 nie przyjedzie do Gliwic. Jego koncert odbędzie się 25 listopada w Warszawie. Konferencja prasowa zwycięzcy Eurowizji Junior 2019 zapowiedziana jest na niedzielę od godziny 19:00.

Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonować zarówno kulisy ceremonii otwarcia JESC 18 listopada na żywo z Katowic, a także II serię prób technicznych i dwie próby generalne. Na relacjach facebookowych zobaczyć też będziecie mogli niektóre z konferencji prasowych, w tym Meet & Greet oraz konferencję zwycięzcy. Dodatkowo zapraszam na facebookowe relacje live od soboty 16 listopada wieczorem – nastąpi wtedy podsumowanie całego dnia i przekazane Wam będą najświeższe ciekawostki ze Śląska. Aby być na bieżąco i śledzić relacje należy być członkiem grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. Grupa dostępna jest TUTAJ

cover photo, Image may contain: one or more people and text

Znamy też wstępny terminarz wydarzeń związanych z organizacją Eurowizji 2020 w Rotterdamie 🇳🇱. W dniach 11-12 listopada odbędzie się pierwsze spotkanie grupy referencyjnej ds. organizacji konkursu. Kolejne planowane są na 27 stycznia i 8 marca. Ceremonia przekazania eurowizyjnych kluczy z rąk władz Tel Awiwu na ręce władz Rotterdamu oraz losowanie półfinałów odbędzie się 28 stycznia. Spotkanie szefów delegacji po sezonie preselekcyjnym planowane jest na 9-10 marca. Ceremonia otwarcia Eurowizji i spacer po czerwonym dywanie zobaczymy 10 maja, a telewizja NOS będzie miała wyłączny dostęp do AHOY Areny od 1 kwietnia do 23 maja. Próby statystów, techniczne i generalne odbywać się będą w okresie 27 kwietnia-16 maja. Ważną datą będzie też 25 listopada bo właśnie wtedy rząd holenderski zdecyduje o tym czy poprzeć wniosek o finansowanie eurowizyjnych działań NPO związanych z organizacją konkursu. Nadawca prosi rząd o jednorazowe wsparcie finansowe w kwocie 15-20 milionów euro. Jeśli rząd nie poprze tej prośby, nadawca może mieć poważne problemy z zapewnieniem środków finansowych na organizację Eurowizji 2020 i będzie zmuszony dokonywać drastycznych cięć w innych obszarach.

Telewizja SBS 🇦🇺 przedstawiła dziś dwóch finalistów preselekcji „Australia Decides 2020”. O wyjazd do Rotterdamu powalczy Vanessa Amorosi, 38-letnia wokalistka z Melbourne znana z wielkiego hitu „Absolutely Everybody” z 2000 roku. Do tej pory wokalistka wydała pięć albumów, najnowszy to „Back to Love” z 2019 roku. Podczas finału preselekcji wykona swój własny utwór. W finale jest też zwyciężczyni „Idola” z 2005 roku – Casey Donovan, którą kojarzyć możemy z Opening Actu tegorocznego finału preselekcji, gdy wokalistka wykonała „Tonight Again”. Podczas selekcji 2020 zaśpiewa piosenkę „Proud” autorstwa Justine Eltakchi. Warto wspomnieć, że w Australii program „Idol” doczekał się siedmiu edycji realizowanych w latach 2003-2009. Pierwszy sezon wygrał Guy Sebastian (ESC 2015), a w czwartej edycji drugie miejsce zajęła Jessica Mauboy (ESC 2018).

  • Trwa głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt JESC 2019”! Formularz do głosowania znajdziecie TUTAJ.

  • Weź udział w internetowym głosowaniu na najlepsze polskie piosenki października w trzeciej edycji „Holfestivalen”! Playlistę i formularz do głosowania znajdziesz TUTAJ.

Źródło: TVP, inf. własne, Eurovoix, NPO, SBS, Wikipedia, JastrzabPost, fot.: @vikigaborofficial

%d blogerów lubi to: