Carla z Francji nową faworytką do zwycięstwa? Wiemy, kto wystąpi w Gliwicach! Kto najmłodszy, kto najstarszy? Sprawdź statystyki uczestników Eurowizji Junior

Dziś rano potwierdzono to, o czym wcześniej spekulowano – Francję 🇫🇷 w Gliwicach reprezentować będzie uczestniczka „The Voice Kids 5” – Carla, która na Śląsku zaśpiewa „Bim Bam Toi”. Wybrano ją wewnętrznie spośród zgłoszeń, których było aż trzy razy więcej niż rok temu, gdy ogłaszano powrót Francji do Eurowizji Junior. Piosenkę przygotował Igit, finalista „Destination Eurovision 2018” z piosenką „Lisboa Jérusalem”. W ekipie twórców przebojowego „Big Bam Toi” jest też Barbara Pravi. Już teraz mówi się, że Francja ma szansę powtórzyć świetny wynik sprzed roku, gdy w Mińsku zajęła 2. miejsce (6. miejsce u jury i 2. u widzów) za „Jamais sans toi” 12-letniej Angeliny Nava. Będzie to dopiero trzeci start Francji w konkursie. Kraj zadebiutował w 2004 roku, zajmując 6. miejsce i pomimo sukcesu wycofał się z udziału. Wrócił dopiero rok temu. Aktualnie trzy kraje Big5 startują w JESC (Francja, Włochy i Hiszpania). Wielka Brytania uczestniczyła w konkursach 2003-2005, a jej część – Walia – zadebiutowała rok temu jako samodzielny uczestnik. Niemcy były zainteresowane debiutem w 2003 i 2004, jednak nigdy nie zdecydowały się na start.

Znamy już wszystkich 19 uczestników i reprezentantów, którzy będą mieli okazję w listopadzie pozwiedzać Śląsk i wystąpić na scenie w Arena Gliwice. Ktoś z nich będzie nowym zwycięzcą! W tym roku w stawce mamy aż 14 solistek, tylko 4 solistów i jeden duet mieszany. Podobnie jak rok temu w konkursie nie ma zespołów, a w 2019 o połowę zmniejszyła się liczba duetów. Średnia wieku tegorocznych uczestników to 12,5 lat. Najmłodsza najpewniej jest Rosjanka 🇷🇺 – Tatyana, która urodziła się w grudniu 2009 roku. Z tego samego rocznika są też reprezentantki Włoch 🇮🇹 i Portugalii 🇵🇹. Najstarsi są 14-latkowie z Malty 🇲🇹, Macedonii 🇲🇰, Australii 🇦🇺, Francji 🇫🇷 i Białorusi 🇧🇾. Viki Gabor 🇵🇱 reprezentuje rocznik 2007, w którym urodzili się też reprezentanci Kazachstanu 🇰🇿, Serbii 🇷🇸 i Hiszpanii 🇪🇸. Viki Gabor i Karina Ignatyan 🇦🇲 to jedyne uczestniczki tegorocznego Juniora, które nie urodziły się w krajach, które reprezentują. Viki na świat przyszła w Niemczech, a Karina w Rosji.

Chociaż jeszcze niedawno Łotysze 🇱🇻 nie byli w ogóle pewni organizacji preselekcji narodowych do Eurowizji 2020, to teraz podają już datę „Supernova”! Szczegóły konkursu podane będą niebawem, ale już teraz wiemy, że finał narodowy odbędzie się 8 lutego. Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 listopada, a do konkursu mogą zgłaszać się zagraniczni kompozytorzy. Jeśli ktoś zza granicy chce reprezentować Łotwę jako wykonawca może to zrobić jedynie przy współpracy z artystą posiadającym obywatelstwo kraju. Tym samym Łotwa nadal pozostaje jednym z niewielu krajów w Europie (jeśli nie jedynym), który zawsze wybierał reprezentanta poprzez preselekcje narodowe. W tym roku formacja Carousel z „That Night” nie zakwalifikowała się do finału Eurowizji zajmując 15. miejsce z 50 punktami.

Wciąż jeszcze możesz głosować w II edycji „Holfestivalen” i wybrać najlepszą polską piosenkę wydaną we wrześniu! Poznaj utwory i zagłosuj TUTAJ.

Żródło: JuniorEurovision.tv, Wikipedia, Eurovoix, LTV, fot.: JuniorEurovision.tv

%d blogerów lubi to: