Hooverphonic z Belgii na Eurowizję – jaki utwór zaśpiewają? Jon Ola Sand odchodzi z EBU: Co prowadził do ESC i JESC? „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” hitem TVP2!

Ogłoszenie grupy Hooverphonic jako reprezentanta Belgii 🇧🇪 spotkało się z zadowoleniem wielu fanów Eurowizji, zwłaszcza, że trio znane jest nie tylko w swoim kraju, ale też m.in. w Polsce. Już w sobotę grupa wystąpi we Wrocławiu, w niedzielę zaśpiewa w Warszawie, a w poniedziałek w Krakowie. W październiku odwiedzi też Czechy, Rumunię, Bułgarię, Węgry i Słowację, a w grudniu Grecję. Podczas tournee nie zaśpiewają jednak swojej eurowizyjnej piosenki, która co prawda jest już przygotowana, ale nie została jeszcze finalnie nagrana. W utworze usłyszymy m.in. instrumenty smyczkowe i typowe dla Hooverphonic brzmienia. Premiera ma się odbyć w lutym 2020 roku. Piosenka wykonana zostanie po angielsku i ma mieć uniwersalne przesłanie. Hooverphonic był o Eurowizję proszony czterokrotnie. Ponoć, za czwartym razem członkowie dali się przekonać z powodu utworu, który przygotowali oraz rozwoju Eurowizji jaki zauważają. Nie kryją się z tym, że śledzą konkurs i są jego fanami.

Telewizja duńska 🇩🇰 otwiera proces zgłoszeniowy do Dansk Melodi Grand Prix 2020. Do finału dostanie się 10 kandydatów, a tym razem tylko 7 wybierze komisja DR, a trzech pozostałych wskażą słuchacze DR P4 Radio. Komisja wskaże dziewięć piosenek, które emitowane będą przez stację radiową w styczniu – słuchacze mają głosować i zdecydować o tym, które kompozycje dołączą do finału. Aby nie doszło do sytuacji, w której radiowe propozycje mają przewagę nad tymi bezpośrednio wskazanymi, wszystkie (7 do finału i 9 do głosowania radiowego) mają być opublikowane w tym samym czasie. Etapy zgłoszeniowe do preselekcji trwają w wielu krajach Europy (np. w Serbii 🇷🇸 chętni mogą się zgłaszać do 15 listopada). W Gruzji 🇬🇪 jest inaczej, bo tam reprezentanta wybiorą widzowie i jurorzy „Georgian Idol”. W skład komisji wejdą Nadia Todua (nazywana pieszczotliwie „żółtą jurorką” – dlaczego? Zobacz video poniżej) i Tinatin Berdzenisvili, którzy pełnili tę rolę także w poprzedniej edycji. Dołączą do nich David Evgenidze i David Aladashvili.

O tym, że Jon Ola Sand po Eurowizji 2020 żegna się ze swoim stanowiskiem EBU Supervisora media eurowizyjne huczą od paru dni. Pytanie o to, kto go zastąpi wciąż jest otwarte, a ze strony miłośników ESC padają przeróżne propozycje m.in. Filipa Kirkorowa, Duški Vučinić-Lučić, Christera Bjorkmana (który już poinformował, że nie będzie kandydował), Sietse Bakkera czy nawet, nazywanego „wizjonerem TVP” Konrada Smugi, chociaż ta ostatnia kandydatura to raczej nierealny pomysł. Jon Ola Sand pełni aktualnie funkcję supervisora nie tylko dorosłej Eurowizji, ale też Eurowizji Junior oraz konkursów niszowych tj. Eurowizji dla Młodych Muzyków czy Tancerzy oraz Chórów. Supervisorem ESC został w 2011 roku, a do największych zmian jakie wprowadził należą m.in. modyfikacje głosowania (od 2016 punkty jurorskie i widzów podawane są osobno, a co roku napięcie przy podawaniu wyników rośnie w związku z różnymi dodatkowymi zmianami), odejście od losowania kolejności startowej na rzecz ustawiania jej przez producentów czy niemal stały udział Australii w konkursie. Zarzuca mu się głównie tuszowanie problemów nagłaśnianych przez fanów i dziennikarzy (np. tegoroczne błędy w głosowaniach jurorskich), unikanie istotnych kwestii (np. zignorowanie krytyki w związku z używaniem sztucznego aplauzu) czy brak reakcji na wyraźne łamanie zasad w głosowaniu jurorskim (np. głosowania jurorów z Armenii i Azerbejdżanu). W Eurowizji Junior także sporo zmian, m.in. uruchomienie dość kontrowersyjnego głosowania online, w tym głosowania na swój kraj, co dało Polsce zwycięstwo w Mińsku. O tym, kto zajmie jego stanowisko dowiemy się najpewniej w drugiej połowie 2020 roku.

Niedzielny finał „Szansy na Sukces” 🇵🇱 oglądało ponad 1,7 mln widzów, co jest najlepszym wynikiem od początku tej edycji. Łącznie wszystkie cztery odcinki śledziło średnio 1,58 mln osób, co przełożyło się na 15,34% udziału w rynku telewizyjnym. Wpływy z reklam wyniosły prawie 950 000 zł. To spory sukces TVP! Tymczasem o Eurowizji Junior informują…polskie portale sportowe, które podają, że z powodu transmisji konkursu przez TVP1 skoki narciarskie będą miały zmieniony plan. 24 listopada seria próba Pucharu Świata w Wiśle rozpocznie się o 10:30, a pierwsza seria konkursu indywidualnego już o 11:30, a nie zwyczajowo popołudniem. Polskie media najczęściej określają tę godzinę jako „nietypową„, a „Super Express” twierdzi, że to absurd. „Niedzielny konkurs, najczęściej, odbywał się w porze obiadowej. Tym razem będzie jednak zupełnie inaczej. Wiele osób zapewne będzie jadło dopiero… śniadanie! Rywalizacja indywidualna w niedzielę zaplanowana została na godzinę 11:30!” – podaje dziennik.

Stawka Eurowizji Junior 2019 jest już niemal kompletna, jeśli chodzi o uczestników, ale wciąż jeszcze brakuje nam wielu utworów. Pełny zestaw mamy już w Albanii 🇦🇱, Armenii 🇦🇲, na Białorusi 🇧🇾, w Holandii 🇳🇱, Polsce 🇵🇱, Rosji 🇷🇺, Ukrainie 🇺🇦 i Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, chociaż te dwa ostatnie kraje mają wprowadzać jeszcze jakieś ulepszenia do swoich piosenek. Znamy fragment piosenki Hiszpanii 🇪🇸 oraz wiemy, że 7 października odbędzie się premiera utworu Australii 🇦🇺. Za kilka dni mamy poznać też piosenkę z Serbii 🇷🇸. 6 października odbędzie się ostatni finał narodowy w tym sezonie – reprezentanta (tym razem bez piosenki) wybierze Irlandia 🇮🇪. Poza nią reprezentantów nie wskazano jeszcze we Włoszech 🇮🇹 (wiemy, że będzie to dziewczynka) i we Francji 🇫🇷. Wszystkie utwory powinny być zgłoszone do EBU do połowy października. Tymczasem wciąż dostępne są bilety na płytę Areny Gliwice w przedsprzedaży organizowanej przez ebilet.pl. Wejściówki na trybuny mają się pojawić w sprzedaży ponownie od 8.10. Na finał jurorski (23 listopada) dostępna jest natomiast nie tylko płyta, ale też bilety VIP i na miejsca siedzące (wysokie trybuny). Portal ebilet.pl sprzedaje również wejście na „Meet & Greet” z Roksaną Węgiel (23 lub 24 listopada) oraz miejsca parkingowe. Platforma sprzedażowa dostępna jest TUTAJ.

Weź udział w plebiscycie i wybierz najlepsze piosenki Holandii na Eurowizji! Głosowanie dostępne TUTAJ

patronite

Dzięki wielkiej pomocy czytelników, którzy zdecydowali się zostać patronami Dziennika Eurowizyjnego udało się uzbierać kwotę, która będzie pomocna przy organizacji wyjazdu na Eurowizję 2020 w Rotterdamie! Serdecznie dziękuję i…nadal proszę oraz zachęcam do wspierania Dziennika Eurowizyjnego! Dodane są nowe cele i nowe progi! Szczegóły znajdziecie TUTAJ. Serdecznie dziękuję za każde wsparcie!

Źrodło: ESCxtra.com, Viagogo.pl, Eurovoix, RTS, Wikipedia, YouTube, Wirtualnemedia.pl, Sport.pl, Se.pl, Junior Eurovision, Instagram, inf. własne; fot.: @hooverphonicoff

 

%d blogerów lubi to: