Eurowizja Junior 2019: Kim są reprezentanci Walii i Rosji? Kto z Albanii i Portugalii do Gliwic? „Szansa na Sukces” hitem TVP2! Przygotowania do konkursu trwają

Portal WirtualneMedia informuje, że „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2019” zgromadziła do tej pory sporą widownię 🇵🇱. Średnio trzy odcinki nadawane od 8 września obejrzało 1,52 mln osób, co pozwala TVP2 na objęcie pozycji lidera rynku w danym paśmie. Preselekcje do JESC 2019 uzyskały 14,8% udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, a 9,82% w grupie komercyjnej (16-49 lat). Do tej pory największą popularnością cieszył się pierwszy odcinek z udziałem Majki Jeżowskiej i ze zwycięstwem Nikoli Fiedor – program oglądało 1,7 mln widzów. Najnowszy odcinek z Papa D, który zakończył się triumfem Gabrieli Katzer zgromadził 1,46 mln widzów, a paradoksalnie drugi odcinek z najpopularniejszym z gości – zespołem Blue Cafe – oraz z wygraną uwielbianej w Internecie Viki Gabor miał najniższą widownię – 1,36 mln widzów. Dzięki „Szansie na Sukces” emitowanej w niedziele o 15:15 TVP2 przegoniła w walce o widza TVP1, Polsat oraz TVN. W niedzielę wielki finał na żywo, który oglądać będziemy mogli od 15:15. Na razie nie wiadomo jakich gości zaproszono do studia oraz jak dokładnie przebiegać będzie show i czy usłyszymy już wtedy piosenki przygotowane na Eurowizję Junior. Dziennik Eurowizyjny będzie śledził finał „Szansy na Sukces” wprost ze studia przy ul. Woronicza, w związku z tym już teraz zapraszam na specjalne relacje w mediach społecznościowych – na Facebooku oraz Instagramie.

Jak już informowałem w poniedziałek, w zeszły weekend nagrywano specjalny spot promujący Eurowizję Junior 2019 🇵🇱 a prowadzący konkursu wzięli udział w specjalnej sesji zdjęciowej na potrzeby EBU i TVP. „Pytanie na Śniadanie” pokazało dziś relację z prac, a Mateusz Szymkowiak rozmawiał z prowadzącymi wielkiego finału. „To będzie takie niesamowite uczucie. Wchodzisz i jest rzeczywiście cała Europa, a jeszcze cała Europa nas ogląda, dzieci – i mówisz Welcome Europe!” – ekscytuje się Ida Nowakowska, która w spocie będzie m.in. tańczyć z latawcami. „Cieszę się, że panuje bardzo fajna atmosfera i że wszystko sprawnie i profesjonalnie idzie” – dodała Roksana Węgiel. Olek Sikora przyznał, że dowiedział się o prowadzeniu Eurowizji Junior od kierowniczki produkcji – na początku nie mógł uwierzyć w to co usłyszał. Telewizja Polska oficjalnie już potwierdziła, że Mateusz Szymkowiak będzie prowadził Ceremonię Otwarcia konkursu w Katowicach, a Agata Konarska odpowiedzialna będzie za konferencje prasowe i ich przebieg. W związku ze zmianami w planie pracy Centrum Prasowego, takich spotkań będzie mniej, ale będą niezwykle istotne. Na pewno najważniejsza będzie konferencja prasowa zwycięzcy Eurowizji Junior 2019 oraz specjalny „Meet & Greet” ze wszystkimi uczestnikami przed finałem. Z pewnością zorganizowana będzie też konferencja przedstawicieli EBU i TVP oraz spotkanie z prowadzącymi i/lub gościem specjalnym konkursu. Tymczasem powoli dobiega końca długi okres oczekiwania na sprzedaż biletów! Najpewniej już w tym tygodniu TVP opublikuje informacje na ten temat, a sam proces ma ruszyć na początku października. Bilety będzie można kupić zarówno na płytę Areny Gliwice jak i na trybuny, a ceny (jak to zazwyczaj bywa) będą najniższe w pierwszej turze sprzedaży, dlatego warto kupić bilety od razu! Sprzedaż odbywać się będzie drogą internetową. 

>> Relację znajdziecie TUTAJ

Preselekcje walijskie 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 zakończyły się zwycięstwem Erin Mai, która w Gliwicach wykona piosenkę „Calon yn Curo” w całości po walijsku. W trakcie finału jurorzy wyłonili trzech najlepszych kandydatów spośród szóstki finalistów. Do superfinału weszli Erin, Cerys i duet Mackenzie & Rhiannon. W ostatecznej rundzie każdy wykonał swoją wersję „Calon yn Curo”, a zwycięzcę wybrali widzowie razem z ekspertami. Erin Mai ma 13 lat i pochodzi z małego miasta Llanrwst w hrabstwie Conwy (północna Walia). Wygrana w preselekcjach była dla niej ogromnym zaskoczeniem. „Nigdy nie myślałam, że wygram. Wszyscy, którzy dziś wieczorem rywalizowali na scenie byli tacy wspaniali (…) Nie mogę się doczekać reprezentowania Walii w Polsce” – powiedziała w rozmowie z walijskim oddziałem BBC. Co ciekawe, mentorką Erin w preselekcjach była Tara Bethan, która rok temu doprowadziła do zwycięstwa Manw. „Ponowna wygrana, tym razem z Erin, to coś absolutnie niezwykłego” – powiedziała portalowi North Wales Pioneer. Przed Erin niezbyt trudne zadanie – wypaść lepiej niż Manw rok temu. W momencie debiutu Walia zajęła ostatnie, 20. miejsce w konkursie (statystycznie więc Erin nawet jak będzie ostatnia to osiągnie najlepszy wynik dla swojego narodu) z 29 punktami. Walia (wraz z Portugalią) zakończyły głosowanie jurorów z 0 punktów, a w online votingu Manw uzbierała 29 punktów, o jeden więcej niż Serbia.

Bez niespodzianki w Rosji 🇷🇺. Wczorajszy finał preselekcji wygrał duet złożony z Tatyany Mezhentsevej i Denberela Oorzhak. Ich utwór to „Vremya dlya nas / Time for us” śpiewany po rosyjsku i angielsku. Jeszcze przed finałem ogłoszono, że duet wygrał głosowanie internetowe z 839 punktami (32% głosów), a drugi był niewidomy Daniil Khachaturov z „Life” (29,7%). Pozostali finaliści łącznie uzbierali tylko 38,3%, więc jurorzy nie mieli w tym typowaniu wiele do powiedzenia bo faworytów było tylko dwóch. Zarówno dziecięca jak i dorosła komisja najwięcej punktów dała duetowi, który ostatecznie wygrał z 941 punktami. Daniil był drugi z 859 punktami, a na trzecim miejscu znalazł się Nikita Moroz z jedynie 265 punktami. Preselekcje nie były transmitowane na żywo, a widzowie obejrzą je dopiero jutro za pośrednictwem stacji Karusel TV. Tatyana ma 9 lat i urodziła się w Moskwie, z kolei Denberel to 12-latek urodzony w mieście Kyzyl, stolicy Republiki Tuwy, graniczącej z Mongolią. W 2019 był jednym ze zwycięzców „New Wave Junior”, gdzie wygrał głosowanie publiczności. Poza śpiewaniem zajmuje się też grą na gitarze, fortepianie, perkusji i smyczkach doshpulur. Wygrał talent-show „Ty-super”. Portal Aif.ru podkreśla, że gdy Denberel miał dwa lata jego ojciec opuścił rodzinę, a matkę wysłano do kolonii karnej, więc dzieckiem zajmowała się głównie babcia. Rosja po wielu latach przerwy wraca do wysyłania na JESC duetów, które do tej pory dawały jej świetne wyniki. W 2006 roku siostry Tolmachevy wygrały konkurs, a w 2010 Sasha Lazin i Liza Drozd zajęli wysokie, 2. miejsce. Jak będzie tym razem?

Telewizja albańska RTSH 🇦🇱 ogłosiła skład finału preselekcji „Junior Fest 2019”, który odbędzie się 29 września w Tiranie. O wyjazd na Śląsk powalczy 20 kandydatów, wyłonionych poprzez otwarty konkurs. Wśród nich są m.in. Noel Hoxholli z patriotycznym utworem „Jam Shqiptar e Bij Shqiptari” („Jestem Albańczykiem, synem Albańczyka”) czy Franceska Kasa z „Per Ty Vendi im” („Dla Ciebie, moja ziemio”). Poza tym z tytułów piosenek można wywnioskować, że dzieci będą śpiewać o kolorach, lunaparku, miłości, gwiazdach, marzeniach, wakacjach, przyjaźni czy o miastach. Na razie nie wiadomo jaki będzie dokładnie format konkursu, kto zdecyduje o zwycięzcy i czy finał będzie transmitowany na żywo. Albania była jednym z ostatnich państw, które długo nie określały swoich planów względem JESC. Pozostała jeszcze Portugalia 🇵🇹, ale tam najpewniej dojdzie do wyboru wewnętrznego i mówi się, że do Gliwic pojedzie Joana de Almeida, zwyciężczyni „Gala dos Pequenos Cantores da Figueira da Goz”, która odbyła się 14 lipca. Co ciekawe, 10-letnia Joana zaśpiewała tam oryginalny utwór „Nao Deixes”, który spełnia warunki regulaminu Eurowizji Junior 2019. Utwór usłyszeć możecie poniżej (od 56 minuty).

Źródło: WirtualneMedia, TVP, Facebook, Pytanie na Śniadanie, Instagram, BBC, S4C, North Wales Pioneer, Karusel TV, Wikipedia, Artek, New Wave, AiF.ru, Eurovoix, RTSH, RTP, inf. własne, fot.: Tomek Struzik

 

%d blogerów lubi to: