Serbia rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń! Kiedy bilety na Eurowizję 2020? Kto jeszcze wystartuje w „Szansie na Sukces”?

Telewizja serbska rozpoczęła etap zgłoszeniowy do preselekcji „Beovizija 2020” 🇷🇸, a celem konkursu ma być popularyzacja i rozwój muzyki pop w kraju. Zgłoszenia od kompozytorów i wykonawców przyjmowane będą do 15 listopada, a spośród wszystkich aplikacji specjalna komisja wyłoni najlepsze propozycje, które usłyszymy w finale selekcji. Tam o zwycięzcy zdecydują widzowie oraz jurorzy w formacie głosowania 50/50. Podobnie jak ostatnio, zgłoszenia są anonimowe i przy pierwszym odsłuchu komisja RTS ma nie wiedzieć o tym kto stoi za daną kompozycją. Jednocześnie telewizja RTS zastrzega sobie prawo do anulowania konkursu i wyboru wewnętrznego, jeśli żadna ze zgłoszonych piosenek nie spełni oczekiwań jurorów. Chociaż utwory na Eurowizję 2020 mogą być publikowane już od 1 września 2019 roku, telewizja serbska przyjmować będzie tylko te, które ujrzą światło dzienne po 1 października ale i tak ich oficjalna premiera może nastąpić dopiero za pośrednictwem telewizji lub platform internetowych RTS. Obowiązuje też wymóg śpiewania w językach, które są oficjalnie używane w Republice Serbii. Wykonawcami utworów mogą być tylko osoby posiadające obywatelstwo kraju. Na razie nie wiadomo jaki będzie ostateczny format Beoviziji. W 2019 roku regulamin selekcji był podobny, a  zdecydowano się na organizację aż dwóch półfinałów i finału. Wszystko zależy od jakości nadesłanych piosenek. Czy do „Beoviziji” zgłoszą się popularni wykonawcy? Raczej nie, ale lokalni fani nadal mają nadzieję na silną stawkę. Instagramowy profil @PesmaEvrovizije wśród wymarzonych kandydatów wymienia m.in. Natašę Bekvalac, Aleksandrę Radović czy Šašę Kovačevića (fot.) oraz wokalistów z młodszego pokolanie takich jak Mateję Vukašinovića, Breskvicę czy Filipa Baloša.

Wczoraj oficjalnie ogłoszono, że Eurowizja 2020 odbędzie się w Rotterdamie 🇳🇱 w dniach 12-16 maja. Fani od razu zwrócili uwagę na trudności w znalezieniu odpowiedniego noclegu oraz wysokie koszty pobytu w Holandii. Jeśli ktoś chce w pełni przeżyć Eurowizję 2020 musiałby jeszcze do budżetu dorzucić ceny biletów na konkurs, które zapewne niskie nie będą. Organizatorzy konkursu chcą, by sprzedaż wejściówek ruszyła w okolicach Bożego Narodzenia, ale dokładnej daty jeszcze nie podano. W 2019 roku sprzedaż była opóźniona i rozpoczęła się dopiero pod koniec lutego. W 2020 wszyscy mają nadzieję, że takiego chaosu i problemów nie będzie. Na ten moment nie wiadomo dokładnie kiedy rozpoczną się eurowizyjne próby w AHOY Rotterdam Arenie. Ze spekulacji wynika, że pierwsi reprezentanci wyjdą na scenę 2 maja. Próby techniczne zakończą się 10 maja, kiedy zaplanowany jest też czerwony dywan i impreza otwarcia Eurowizji 2020. Według bidbooka miasta Rotterdam, ceremonia może się odbyć na moście Erasmusa lub na the Coolsingel, jednej z najlepiej znanych ulic miasta. Co ciekawe, czerwony dywan wykonany będzie z materiałów poddanych recyclingowi. Wszystkie piosenki na Eurowizję 2020 muszą być zgłoszone do 9 marca gdyż wtedy odbędzie się spotkanie szefów delegacji. Zaplanowano je w jednym z pięciogwiazdkowych hoteli. Wcześniej, bo już pod koniec stycznia, w ratuszu miejskim ma być przeprowadzone losowanie półfinałów ESC 2020. Pierwszy raz od 2016 roku Eurowizja organizowana jest w kraju w którym obowiązuje nasza strefa czasowa. W Kijowie i Tel Awiwie konkurs rozpoczynał się faktycznie o 22:00, a w Lizbonie o 20:00.

Preselekcje do Eurowizji Junior mają to do siebie, że często skupiają uwagę mediów lokalnych 🇵🇱, które promują wykonawców pochodzących z danych miast i regionów. Portal poświęcony Ząbkowicom Śląskim, zabkowiceslaskie4you.pl informują, że w III odcinku „Szansy na Sukces” w TVP 2 (22 września) wystąpi 11-letni Adaś Bartkiewicz. Młody wokalistk próbował swoich sił w „The Voice Kids”, jednak nie udało mu się zakwalifikować do castingów. Porażka wpłynęła na niego motywująco, dlatego spróbował sił w „Szansie na Sukces”. Jak podaje mama Adasia, pani Agnieszka, do castingów w TVP zgłosiło się 1200 osób. Bartkiewicz ma w III odcinku „Szansy na Sukces” zaśpiewać utwór „Zacznij od Bacha”. Z kolei portal „Puls Radomska” promuje udział Oliwii Kopiec w programie. Wokalistka wystąpi w II odcinku (15 września), gdzie kandydaci zmierzą się z repertuarem Blue Cafe. Przypominam, że emisja pierwszego odcinka już 8 września o 15:15 w TVP2. Finał zaplanowano na 29 września i wtedy poznamy zarówno reprezentanta Polski na Eurowizji Junior 2019 jak i jego utwór.

Źrodło: RTS.rs, @PesmaEvrovizije, Eurovoix, NPO, inf. własne, ZabkowiceSlaskie4you, Puls Radomska, TVP, fot.: @sashakovacevic

%d blogerów lubi to: