WYMARZONY REPREZENTANT 2020: Dawid Podsiadło i Zuza Jabłońska faworytami fanów na Eurowizję 2020! Sprawdź pełne wyniki plebiscytu

Znamy już pełne wyniki siódmej edycji plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji”! Po tygodniowym głosowaniu pora ogłosić, jak wyglądają rezultaty! W kategorii „Popular” startowało 10 wykonawców, w tym Sylwia Grzeszczak, Margaret i Doda, które już wcześniej wygrywały plebiscyt. Sporą niespodzianką jest fakt, że tym razem triumfował Dawid Podsiadło, który jest pierwszym mężczyzną zdobywającym tytuł „Wymarzonego Reprezentanta”. Dawid otrzymał 204 punkty od jurorów (w skład komisji weszli patroni Dziennika Eurowizyjnego na Patronite.pl i najaktywniejsze osoby z grupy facebookowej) oraz 17,4% głosów internetowych. W obydwu rankingach był na 1. miejscu, więc w klasyfikacji generalnej również przypadła mu najwyższa pozycja. Drugie miejsce zdobyła Margaret – (3. miejsce u jury i 3. u internautów – 12,2%), a trzecie Sylwia Grzeszczak (2. miejsce u jury i 4. u internautów – 11,4%). Pełne wyniki poniżej. Oddano 1624 punkty jurorskie i 2351 głosów internetowych.

aktualne wyniki jury

Dawid Podsiadło urodził się na mniej więcej rok przed wspaniałym debiutem Polski na Eurowizji. Wygrał II edycję „X Factor”, a w 2013 wydał swój debiutancki album, który w Polsce zyskał status diamentowego. Do tej pory wypuścił trzy płyty, każda z nich lądowała na 1. miejscu OLIS. Podsiadło zdobył 18 nominacji do nagród „Fryderyk”, 12 razy je wygrywał. Ma na koncie takie przeboje jak „Nie ma fal”, „Trójkąty i kwadraty”, „Nieznajomy”, „W dobrą stronę” czy „Małomiasteczkowy”. W tym roku zdobył „Paszport Polityki” w kategorii „Muzyka popularna”. Z Eurowizją nie miał nic do czynienia, nie był z nią nigdy łączony (poza marzeniami fanów), ani też nie znany jest jego stosunek do konkursu. Dzięki tegorocznym reprezentantkom, grupie Tulia, jego „Nieznajomy” trafił do europejskich fanów konkursu w formie coveru wykonywanego przez Tulię, Dominikę, Patrycję i Joasię. W 2013 roku piosenka „Trójkąty i kwadraty” reprezentowała Polskę podczas OGAE Song Contest, jednak zajęła tam ostatnie miejsce, nie zdobywając żadnego punktu. Zważywszy na to, że Dawid Podsiadło raczej unika muzycznej rywalizacji, ciężko jest sobie go wyobrazić w preselekcjach TVP. Czy polski nadawca kiedyś zdecyduje się wskazać go wewnętrznie? I czy sam Dawid byłby tym zainteresowany?

W grupie „Fresh” zwyciężyła Zuza Jabłońska. Wokalistka zajęła 2. miejsce w głosowaniu jury, przegrywając z formacją Sorry Boys. W głosowaniu internautów uzbierała jednak aż 16,5% głosów, co dało jej 1. miejsce. Druga lokata klasyfikacji generalnej należy do Natalii Zastępy. Piosenkarka miała 4. miejsce w głosowaniu komisji i 4. u internautów (11,38%). Na najniższym miejscu podium znalazł się zespół Clodie – 2. miejsce w głosowaniu jury i 5. u internautów (10,75%). Formacja Sorry Boys, która triumfowała w głosowaniu komisji, nie zdobyła poparcia wśród internautów (4,43%) i ostatecznie zajęła 5. miejsce. Łącznie oddano 1570 punktów jurorskich i 1898 głosów internetowych, a plebiscyt cieszył się ogromną popularnością wśród fanklubów niektórych kandydatek.

aktualne wyniki 2.JPG

Zuzanna Jabłońska urodziła się parę dni po naszym eurowizyjnym sukcese w Rydze, gdzie Ich Troje zajęło 7. miejsce. W 2015 roku startowała w „Małych Gigantach”, a dwa lata później wzięła udział w „The Voice Kids”, gdzie dotarła do samego finału, przegrywając tylko z Roksaną Węgiel. Jej pierwszym singlem było „Sami”, ale przebojem stała się kolejna piosenka pt. „Powiedz mi to w twarz” (dotarła do 1. miejsca listy Airplay – Nowości). Do tej pory miała już okazję współpracować nie tylko z Roksaną Węgiel, ale też formacją 4Dreamers czy Czesławem Mozilem. W 2019 roku zdobyła nominację do Fryderyków („Teledysk roku”) oraz wystąpiła podczas Sopot Top of the Top Festival. Co ciekawe, w finale „The Voice” Zuzia zaśpiewała…utwór „Nieznajomy” Dawida Podsiadło! Czy wokalistka chciałaby reprezentować Polskę na Eurowizji? W wywiadzie dla „Party” z czerwca tego roku powiedziała: „To chyba nie jest moja bajka, raczej nie. Zostanę przy swoich rzeczach (…) Można napisać utwór specjalnie pod kątem Eurowizji, ale cały wygląd i otoczka to nie jest moja bajka„. Wywiad dotyczył Eurowizji dla Dzieci, ale pewnie odnosi się też do konkursu dla dorosłych.

Plebiscyt zorganizowany został już siódmy raz, a po raz drugi z kategoriami „Popular” i „Fresh”. Rok temu wygrały Margaret i Ifi Ude, a zespół Tulia zajął w drugiej kategorii 7. miejsce. Głosowanie nie ma związku z działaniami Telewizji Polskiej co do wyboru reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji 2020, chociaż oczywiście chcielibyśmy, żeby tak było. Na ten moment TVP nie potwierdziła jeszcze udziału w przyszłorocznym konkursie. Wszystkim głosującym serdecznie dziękuję za udział w zabawie!

 

%d blogerów lubi to: