Eurowizja Junior 2019: Znamy reprezentantów Ukrainy i Malty oraz datę finału narodowego w Polsce! Czwartkowa prezentacja ramówki TVP z konkursem w tle?

W czwartek wieczorem w siedzibie TVP 🇵🇱 przy ulicy Woronicza odbędzie się oficjalna prezentacja ramówki jesienno-zimowej polskiego nadawcy, a według nieoficjalnych źródeł jednym z tematów ma być Eurowizja Junior, zresztą dekoracje związane z logiem konkursu pojawiły się już w słynnym holu (na zdj.). Fani Eurowizji mają nadzieję, że podczas eventu przekazane będą nowe informacje dotyczące przygotowań do konkursu, a być może dowiemy się też, kto będzie prowadził finał w gliwickiej arenie. Prezentacja ramówki ma się rozpocząć po godzinie 20:00, a według Działu Public Relations Biura Spraw Korporacyjnych TVP dostępna będzie także transmisja telewizyjna, najpewniej na kanale TVP Info, tak jak to miało miejsce w przypadku konferencji podczas ogłaszania miasta-organizatora Eurowizji Junior. Dziennik Eurowizyjny będzie obecny w TVP, w związku z tym już teraz zapraszam do śledzenia grupy Facebook oraz profilu na Instagramie! Na pewno pojawią się tam ciekawe relacje i informacje z pierwszej ręki.

Eurowizja Junior 2019 ma już coraz więcej uczestników i pierwszą piosenkę! Ukraińskie jury 🇺🇦 zdecydowało, że do Gliwic pojedzie Sofia Ivanko (pseudonim sceniczny: Sophy Ivy) z utworem „Koli zdaetsya (Gdy się wydaje)„. W skład komisji weszły m.in. Alyosha (ESC 2010), Oksana Skibinskaya (szefowa delegacji) i Tanya Sha (wokalistka). Sofia ma 13 lat i rok temu także startowała w finale internetowych preselekcji do Eurowizji Junior. Uczestniczyła również w „The Voice Kids”, a jej mentorką była zwyciężczyni ESC 2016 – Jamala, zresztą Sophy ma do niej trochę podobny głos. Pierwszy tegoroczny utwór na JESC wykonany jest w dwóch językach – po angielsku i ukraińsku, co od 2011 jest normą jeśli chodzi o Ukrainę. Sophy Ivy będzie teraz pracować nad finałową wersją piosenki oraz teledyskiem.

Eliana Gomez Blanco została reprezentantką Malty 🇲🇹 i w listopadzie to ona będzie walczyć o trzecie zwycięstwo wyspy. 14-latka pokonała w preselekcjach 11 innych finalistów – o wynikach zadecydowali jurorzy oraz internauci. W skład komisji weszły m.in. Claudia Faniello (ESC 2017) i Ela Mangion (JESC 2018). Drugie miejsce w konkursie zdobyła Leah Cauchi, a trzecie Martina Cutajar. Podczas głosowania internetowego głosujący oceniali covery lub oryginalne piosenki, ale głównym zadaniem było wybrać najlepszy głos i charyzmę, gdyż oficjalny utwór na Eurowizję Junior przygotowany będzie dopiero później. W walce o wygraną Eliana postawiła na cover włoskiego utworu „Sto male” legendarnej Ornelli Vanoni, który…także jest coverem – francuskiego hitu „Je suis malade” napisanego i śpiewanego przez Serge Lamę i wypromowanego przez słynną Dalidę.

Telewizja białoruska 🇧🇾 potwierdza udział w Eurowizji 2020, co było już pewne od dłuższego czasu, gdyż parę miesięcy temu nadawca informował, że planuje zrezygnować z preselekcji narodowych na rzecz wyboru wewnętrznego z długoterminową strategią. Na ten moment nie znamy jednak żadnych szczegółów w tej sprawie. Wiemy natomiast kto wszedł do finału preselekcji przed Eurowizją Junior. Dziś w Mińsku odbyły się przesłuchania ponad 40 kandydatów, a komisja wskazała 10 najlepszych. O wyjazd na Juniora po raz kolejny powalczy Mariya Zhilina, która startuje już czwarty raz! Zadebiutowała w 2016 roku piosenką „Vpripryzhku” zajmując 5. miejsce. Rok później z „Vyshei” była druga, podobnie jak w 2018 z piosenką „Welcome to my Belarus”, która uznana została za faworyta fanów. W tym roku o Śląsk Mariya powalczy utworem „Spyavala, gukala, chakala”.  Powracają również formacja Monkey Tops, zdobywca 5. miejsca w ubiegłorocznym finale i Anastasiya Zhabko (9. miejsce w 2017). Finał tegorocznych preselekcji odbędzie się 27 września, a zwycięzcę wskażą widzowie oraz jurorzy.

W Polsce tegoroczne preselekcje do Eurowizji Junior połączone są z programem „Szansa na Sukces” 🇵🇱. Pierwsze cztery odcinki poświęcone będą młodym kandydatom do tytułu reprezentanta Polski. Emisja nagranych wcześniej części rusza 8 września o 15:15 w TVP2. Pierwszy odcinek dotyczyć będzie muzyki Majki Jeżowskiej. Drugi odcinek pokazany zostanie 15 września, a trzeci 22 września. Każdy z nich potrwa 65 minut. W wielkim finale (tzw. „finale finałów”) trzech wybranych przez jurorów (zaproszone gwiazdy) uczestników wykona covery oraz swoje oryginalne piosenki przygotowane na Eurowizję. Zwycięzcę mają wskazywać widzowie. Finał finałów odbędzie się 29 września po godzinie 15:00 i składać się będzie z dwóch części, z czego jedna (ta z wynikami) transmitowana będzie na żywo przez TVP2. Tego samego dnia odbędzie się też finał preselekcji w Irlandii 🇮🇪 (emisja nagranego wcześniej materiału), a dzień wcześniej wybiorą Holendrzy (finał na żywo) 🇳🇱.

Zgłoś się do wolontariatu Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach na Śląsku i przeżyj niesamowitą przygodę za kulisami Twojego ukochanego konkursu! Szczegóły TUTAJ!

Źródło: TVP, inf. własne, Instagram, UA:Pershyi, TVM, BTRC, Wikipedia, TVP2, fot.: KS

%d blogerów lubi to: