Hiszpane stawiają na zwyciężczynię „The Voice Kids”! Co nowego w związku z „Szansą na sukces” w Polsce? Dlaczego Luksemburg nie wróci na Eurowizję?

Telewizja hiszpańska 🇪🇸 idzie sprawdzoną drogą i, podobnie jak Polska czy Francja rok temu, wystawia na Eurowizję Junior zwyciężczynię „The Voice Kids”. Do Gliwic pojedzie 12-letnia Melani Garcia, określana „sensacją muzyki klasycznej”. Wokalistka, która w „The Voice” zachwycała swoim operowym śpiewem, już po zwycięstwie w talent-show mówiła, że ma dwa cele, a jednym z nich jest reprezentowanie Hiszpanii podczas Eurowizji. Już w listopadzie będzie mogła się sprawdzić na juniorowej scenie. Na razie nie wiadomo jaki utwór tam wykona, ale należy się spodziewać, że Hiszpanie w tym roku pójdą raczej w stronę piosenki typu Malta 2014 (operowe „Diamonds”) niż „Antes muerte que sencilla”, z którym wygrali w 2004 roku. Premiera piosenki ma się odbyć dopiero w październiku. Melani już teraz ma ponad 52 tys. followersów na Instagramie, a zapewne grono jej fanów wkrótce się powiększy. Czy zagrozi największym beneficjentom głosowania internetowego czyli Polsce, Francji i Kazachstanowi?

Organizatorzy nowej edycji „Szansa na Sukces” 🇵🇱 zakończyli już serię castingów i trwa teraz wybór stawki konkursowej. Zgodnie ze słowami Jacka Kurskiego, program ma być połączony z preselekcjami do Eurowizji i pierwsze cztery odcinki (trzy finały i tzw. finał finałów) poświęcone będą wyborowi reprezentanta. Emisja ma ruszyć już 8 września, natomiast uczestnicy castingu na decyzję TVP mogą poczekać nawet do 45 dni roboczych od dnia udziału w przesłuchaniu. W skład komisji wchodzą reżyser programu, kierownik muzyczny, trener wokalny, reżyser castingu oraz producent programu. Pierwsze castingi odbyły się pod koniec czerwca w Krakowie i Poznaniu. W lipcu przesłuchiwano młode talenty z Warszawy. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, trzy pierwsze odcinki „Szansy na Sukces” mają być już wcześniej nagrane, a ich emisja planowana jest na kolejne niedziele września ok. godziny 15:00. Finał finałów pokazany będzie na żywo i wtedy widzowie wskażą zarówno reprezentanta jak i piosenkę Polski na Eurowizję Junior 2019.

Bez niespodzianki – Luksemburg 🇱🇺 to kolejne państwo, które na Eurowizję w przyszłym roku nie wróci, chociaż wielu fanów marzy o tym, by znów zobaczyć ten kraj w stawce. Nadawca RTL tłumaczy, że aktualnie skupia się na materiałach i programach informacyjnych, a nie rozrywkowych czy muzycznych. Wcześniej powodem absencji Luksemburga najczęściej były finanse. Luksemburg był jednym z krajów które wystartowały już w pierwszej edycji Eurowizji. Po raz pierwszy wygrał w 1961 roku, następnie w 1965, 1972-1973 oraz w 1983. Ostatni start to „Donne-moi une chance” duetu Modern Times i 20. miejsce z 11 punktami. Luksemburg od tej pory konsekwetnie odmawia powrotu, chociaż w 2004 roku miał wystartować w półfinale. W ostatniej chwili wycofano się jednak z tego pomysłu. Większość reprezentantów Luksemburga pochodziła z Francji, ale były też przypadki, gdy na Eurowizję w barwach księstwa jeździli Belgowie, Greczynki, Holendrzy, Brytyjczycy, Niemcy, Hiszpanie, a nawet Amerykanie i Kanadyjka. Na 38 startów telewizja Luksemburga jedynie osiem razy postawiła na lokalnych wykonawców (pierwszy był Camillo Felgen w 1960, a ostatni duet Modern Times). Zdecydowana większość utworów śpiewana była po francusku, nigdy zaś nie wystawiono utworu niemieckojęzycznego. Trzeci język urzędowy kraju – luksemburski, zadebiutował w 1960 roku (ostatnie miejsce za „So laang we’s du do bast”) i po długiej przerwie pojawił się też w 1992 (21. miejsce) i w 1993 (20. miejsce). W 1974 roku Ireen Sheer jako jedyna przedstawicielka Luksemburga wykonała na Eurowizji utwór z elementami języka angielskiego.

Źródło: RTVE, Instagram, YouTube, ESCxtra, Facebook, WirtualneMedia, inf. własne, Eurovoix, Wikipedia, fot.: @melanilavoz

%d blogerów lubi to: