Eurowizja Junior 2019: Na Śląsk pojedzie 19 reprezentantów! Co muszą zrobić by poprawić statystyki swoich państw?

Europejska Unia Nadawców ogłosiła dziś, że do Gliwic na Śląsku 🇵🇱 przyjedzie w listopadzie 19 delegacji, co oznacza, że będzie to druga w historii największa Eurowizja Junior zaraz po tej ubiegłorocznej z Mińska. Poza 18 krajami, których udział już wcześniej był potwierdzony, dołączono do stawki także Kazachstan 🇰🇿, a stacja Khabar otrzymała specjalne zaproszenie od EBU/TVP dla członka stowarzyszonego w unii nadawców. Ponowny udział Kazachów nie jest jednak zbyt dużą niespodzianką i można się było spodziewać, że ten kraj pojawi się w konkursie. Żadnych dodatkowych szczegółów nie podano, poza paroma statystykami – warto podkreślić, że Holandia i Białoruś to jedyne kraje, które uczestniczą w JESC od samego początku i bez żadnej przerwy. Malta, Rosja i Macedonia Północna pojawią się już po raz piętnasty, z kolei Australia, Irlandia, Portugalia i Hiszpania po raz piąty. Dla Polski będzie to szósty start.

Ponad połowa krajów startujących w Gliwicach ma już co najmniej jedną wygraną w Juniorze na koncie (Gruzja 🇬🇪 aż trzy!), więc dla nowych reprezentantów poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko. Białoruś 🇧🇾, Malta 🇲🇹 i Rosja 🇷🇺 będą próbowały wygrać po raz trzeci, Armenia 🇦🇲, Włochy 🇮🇹, Holandia 🇳🇱, Polska 🇵🇱, Hiszpania 🇪🇸 i Ukraina 🇺🇦 po raz drugi. Wysoko mierzyć powinna także Francja 🇫🇷, dla której tylko 1. miejsce będzie poprawieniem statystyk, bo rok temu Angelina wywalczyła 2. miejsce. Oczywiście wygrana powinna być celem dla każdego startującego kraju, jednak w niektórych przypadkach na pewno liczyć się będzie co najmniej zajęcie najwyższego w swojej własnej historii miejsca. Dla Australii 🇦🇺 i Serbii 🇷🇸 będzie to miejsce drugie (te dwa kraje mają już na koncie zajęcie najniższego miejsca na podium). Albania 🇦🇱 i Macedonia Płn. 🇲🇰 celują w miejsca 1-4, które będą poprawieniem ich najlepszych wyników – Albańczycy piąte miejsce wywalczyli w 2015, a Macedończycy dwukrotnie w latach 2007-2008. Dodatkowo Mila Moskov postara się nie zająć miejsca 12., które Macedonia zdobyła w swojej historii już siedem razy! Startujący po raz drugi Kazachstan 🇰🇿 ukierunkowany jest na miejsce w top5, gdyż rok temu Daneliya Tuleshova była szósta. Wielu Kazachów (fanów ESC) wierzy, że jeśli uda im się wygrać Eurowizję Junior, dostaną zaproszenie na dorosłą Eurowizję. Najniżej poprzeczkę zawieszoną mają Irlandia 🇮🇪, Portugalia 🇵🇹 i Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿. Dla Irlandczyków każda lokata wyższa niż 10. będzie sukcesem, a dla Portugalczyków wejście do top13 może być okazją do świętowania. Nowy reprezentant Walii z automatu wypadnie rankingowo lepiej niż Manw, która w Mińsku była ostatnia…czyli 20. Liczymy, że Walijczycy są na tyle ambitni, by nie celować w 19. miejsce, a nieco wyżej!

Terminarz preselekcyjny Eurowizji Junior 2019 nie jest jeszcze zapełniony, ale niektóre daty już warto sobie zapisać. W sobotę 20 lipca odbędzie się już ostatni casting przed eurowizyjną „Szansą na Sukces” w TVP 🇵🇱. Program ma ruszyć 8 września, co oznacza, że kolejne rundy odbędą się 15 i 22 września. Jeśli zachowane zostaną tygodniowe odstępy, to tzw. „finał finałów” powinien być transmitowany na żywo 29 września, jednak organizatorzy na razie nie chcieli potwierdzić tego terminu. Wiadomo, że wciąż liczą na kolejnych kandydatów do przesłuchań, a po 20 lipca formowana będzie stawka konkursu. Część uczestników już teraz pracuje nad swoimi utworami oryginalnymi, które w przypadku awansu do finału finałów zaśpiewają na żywo. W przyszłym miesiącu poznamy kolejnych reprezentantów – wyborów dokonają wtedy Malta 🇲🇹 (20.08.) i Ukraina 🇺🇦. Na wrzesień zaplanowane są preselekcje narodowe na Białorusi 🇧🇾, w Holandii 🇳🇱 (28.09), Rosji 🇷🇺 i Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 (24.09.). W sierpniu ma się odbyć premiera piosenki macedońskiej 🇲🇰, z kolei po wakacjach dowiemy się kto będzie reprezentantem Włoch 🇮🇹 – wiemy na razie tyle, że będzie to solistka.

Już 3 sierpnia w Goteborgu 🇸🇪 odbędzie się Eurowizja Chórów 2019 z udziałem 10 reprezentacji. Poznaliśmy już kolejność startową – konkurs otworzy chór Zero8 ze Szwecji, a zamknie Ysgol Gerdd Ceredigion z Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿. Pomiędzy nimi kolejno wystąpią reprezentanci z Belgii 🇧🇪, Łotwy 🇱🇻, Niemiec 🇩🇪, Norwegii 🇳🇴, Danii 🇩🇰, Szkocji 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, Słowenii 🇸🇮 i Szwajcarii 🇨🇭. Dwa lata temu podczas pierwszego takiego konkursu wygrała Słowenia, startująca z piątej pozycji. Drugie miejsce zajęła Walia (7. pozycja startowa), a trzecie Łotwa (ostatnia pozycja startowa). O wynikach Eurowizji Chórów decydują jurorzy i w tym roku będą to Katarina Henryson ze Szwecji, John Rutter z Anglii 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 oraz Deke Sharon z USA 🇺🇸. W związku z tym, że TVP nie jest zainteresowana udziałem w Eurowizji Chórów, konkurs nie będzie transmitowany w naszym kraju.

Źródło: EBU, TVP, Wikipedia, Statystyki własne, Eurovoix, fot.: UM Gliwic / EBU

%d blogerów lubi to: