TVP szuka następcy Roksany Węgiel! Dziś castingi do eurowizyjnej „Szansy na Sukces” w Warszawie! Tylko dwa miasta w finałowej walce o Eurowizję 2020!

Dziś i jutro Telewizja Polska 🇵🇱 będzie szukać nowego polskiego reprezentanta na Eurowizję Junior. W sobotę i niedzielę w godzinach 9-17 odbędą się w Warszawie castingi do specjalnej edycji „Szansy na Sukces” połączonej z preselekcjami do JESC 2019 w Gliwicach. Ostatnie (zapewne) castingi dostępne są dla chętnych (w wieku 9-14 lat) w siedzibie TVP przy ulicy Woronicza. Każdy kandydat powinien mieć przygotowane dwa polskojęzyczne utwory oraz podkłady muzyczne do nich. Spośród wszystkich zgłoszonych TVP wyłoni półfinałową stawkę i podzieli na trzy części. W każdym odcinku (emisja od 8 września, najpewniej ok. 15:15) młodzi wykonawcy zaśpiewają cover piosenki zaproszonych gwiazd. Komisja wyłoni z każdego odcinka (półfinału) po dwie najlepsze osoby, które awansują do finału na żywo. Łącznie w finale znajdzie się 6 kandydatów – zaśpiewają wtedy covery ale też oryginalne piosenki przygotowane pod kątem Eurowizji Junior. Na razie nie wiadomo czy utwory już zostały przez TVP zamówione, czy finaliści będą musieli się o nie sami zatroszczyć. Finał „Szansy na Sukces” w wariancie dziecięcym ma się odbyć na przełomie września i października – o zwycięzcy decydować będą telewidzowie. Telewizja Polska po raz pierwszy w historii startów w konkursach piosenki EBU organizuje wieloetapowe preselekcje na bazie talent-show. Do tej pory finały narodowe składały się tylko z jednego wieczoru (przed ESC 2003-2004, 2006-2011, ESC 2016-2018 oraz JESC 2003-2004 i 2016-2017).

Według lokalnych doniesień EBU i telewizja holenderska 🇳🇱 dość szybko zapoznały się z tzw. „bid-bookami” i okazało się, że większość miast oczekiwań i wymagań nie spełniła. W pierwszej kolejności odrzucono miasta Den Bosch (najpewniej z powodu zbyt małej hali i bazy hotelowej) oraz Utrecht (z powodu pomysłu organizacji ESC w namiocie oraz braku udogodnień dla delegacji). Źródła podają, że władze Utrechtu tak naprawdę nie mają ochoty organizować Eurowizji 2020 i w ich aplikacji nie widać pasji. Jak podaje portal Ad.nl w przyszłym tygodniu dowiemy się które dwa miasta trafią do finałowego duelu. Najpewniej będą to Rotterdam i Maastricht, a odpadnie Arnhem. Faworytem fanów jest Rotterdam, z kolei mówi się, że EBU faworyzuje Maastricht. Skoro komisji tak szybko idzie eliminowanie, to może uda się gospodarza wyłonić jeszcze w tym miesiącu?

Na Woronicza (siedziba TVP) trwają intensywne przygotowania do organizacji Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach na Śląsku 🇵🇱. Dotyczy to nie tylko scenariusza show, oprawy graficznej, ale też wyglądu i funkcjonalności Centrum Prasowego, systemu wolontariatu, udogodnień dla delegatów i dziennikarzy i wielu innych atrakcji. Prace są bardzo zaawansowane i mamy nadzieję, że wkrótce poznamy więcej szczegółów. Czekamy też na oficjalną listę krajów startujących w konkursie. Na ten moment mamy ich 18, ale fani liczą na wyrównanie rekordu z Mińska, z kolei Kazachowie 🇰🇿 mają nadzieję, że ponownie zostaną do konkursu zaproszeni. Znamy już dwóch uczestników – z Gruzji 🇬🇪 do Gliwic pojedzie Giorgi, a z Macedonii Płn. Mila Moskov 🇲🇰. Szereg państw pracuje już nad swoimi preselekcjami m.in. Armenia, Białoruś, Malta, Rosja, Serbia, Ukraina, Walia czy Holandia 🇳🇱, która jako jedyna opublikowała wszystkie cztery piosenki startujące w finale narodowym. O wyjazd na Śląsk powalczy dwóch solistów i dwa zespoły. Grupa 6Times zaśpiewa „End of Time„, formacja M⭐VES Make your move„, MannesLet me sing„, a MatheuDans met jou„. Warto podkreślić, że dwa zespoły powstały specjalnie na potrzeby preselekcji. Za utworami konkursowymi stoją m.in. Wudstik (muzyk i producent, uczestnik „The Voice”), Mark van Tijn (pisał już piosenki do dziecięcych selekcji 2011 i 2015), Babette van Vugt (uczestniczka The Voice), Jochem Fluitsma (współpracował m.in. z Edsilią czy Hind) oraz producent i juror w „Idolu” czy „X-Factor” – Eric van Tijn, który m.in. stał za utworem „Vrede” dla Ruth Jacott z Eurowizji 1993. Razem z Jocheme Fluitsmą przygotował też „Hemel en aarde” dla Edsilii Roombley (4. miejsce w 1998 roku). Finał selekcji Holandii do Juniora odbędzie się 28 września.

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Chcesz by nadal się rozwijał? Wesprzyj go poprzez PATRONITE i zdobądź specjalne przywileje lub nagrody! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: WirtualneMedia, Szansa na Sukces, TVP, Facebook, Ad.nl, ESCxtra, inf. własne, Wikipedia, YouTube, fot.: @roxie_wegiel Instagram

%d blogerów lubi to: