Arena Gliwice z największą Eurowizją Junior? Ile państw weźmie udział w konkursie? Kiedy odbędzie się Eurowizja 2020 w Holandii?

Dwa kolejne kraje dołączają do stawki Eurowizji Junior 2019 – są to Białoruś 🇧🇾 i Włochy 🇮🇹. Telewizja białoruska wyjaśniła, że opóźnienie w ogłoszeniu swoich planów wynika z całkowitego zaangażowania w organizację Igrzysk Europejskich, które odbywają się w Mińsku. Udział naszych sąsiadów w JESC nigdy nie był jednak zagrożony, a nowego reprezentanta kraj wybierze tradycyjnie poprzez preselekcje narodowe. Regulamin konkursu oraz terminarz opublikowane będą niebawem. Do Gliwic pojedzie też reprezentant Włoch. Telewizja RAI planuje wybrać reprezentanta wewnętrznie, tak jak to robiła do tej pory – szczegółowych planów na razie jednak nie znamy. Na ten moment w stawce mamy aż trzy kraje Big5 (tyle samo co w 2004 roku) – Hiszpanię, Włochy oraz Francję. Co ciekawe, mapa krajów uczestniczących dzieli Europę na dwie części – zachodnią: Hiszpania, Portugalia, Włochy, Irlandia, Walia i Holandia oraz wschodnią: Polska, Białoruś, Ukraina i Zakaukazie. Są też trzy kraje z Bałkanów: Serbia, Macedonia i Albania oraz Australia. Nieobecna jest Skandynawia a także małe kraje Europy Środkowej i małe kraje bałtyckie.

680px-JESC_2019_Map.svg
Źródło: Wikipedia / Legenda: Kraje granatowe – potwierdzony udział, kraje zielone – potwierdzony udział i wybrany reprezentant, kraje żółte – potwierdzona absencja, kraje szare – brak informacji

Już teraz lista państw uczestniczących w Eurowizji Junior 2019 przekroczyła limit 18, który został wcześniej ustalony przez Europejską Unię Nadawców. A to jeszcze nie koniec, gdyż wielu fanów ma nadzieję, że zapadnie decyzja o ponownym zaproszeniu Kazachstanu 🇰🇿 do udziału. Niektórzy liczą też na powrót Bułgarii 🇧🇬, jednak tego możemy dowiedzieć się dopiero po 5 lipca, kiedy to w BNT wybrany zostanie nowy zarząd. Jeśli do Gliwic pojedzie 20 reprezentacji, będzie to wyrównanie rekordu z 2018 roku i druga w historii największa Eurowizja Junior. Czy w związku ze wzrostem zainteresowania konkursem EBU podniesie górny limit ilości państw uczestniczących? Parę lat temu informowano, że nie ma mowy o organizacji półfinałów w tym konkursie, ale historia pokazuje, że w jednym telewizyjnym show udało się zmieścić 27 państw. Rekord pobito podczas słynnego „półfinału śmierci” w trakcie Eurowizji 2007 w Helsinkach oraz w finale Eurowizji 2015 w Wiedniu.

Telewizja regionalna RTV Rijnmond 🇳🇱 podaje, że Eurowizja 2020 mógłaby się odbyć w dniach 2-16 maja, co oznacza, że pierwszy półfinał obejrzymy 12 maja, drugi 14 maja, a finał 16 maja. Ponoć takie terminy podano we wstępnych warunkach i wytycznych przesłanych do miast kandydujących. Jeśli daty się potwierdzą, fani Eurowizji, którzy przyjadą do Holandii na 2 tygodnie, będą świadkami dwóch minut ciszy, tak jak w Izraelu. 4 maja obchodzony jest w Niderlandach Dzień Pamięci, jednak (w przeciwieństwie do Izraela) nie jest to święto narodowe i wszystkie sklepy są normalnie otwarte. 5 maja mamy natomiast Dzień Wyzwolenia, który jest dniem wolnym od pracy. Holendrzy świętują wtedy kolejną rocznicę wyzwolenia kraju spod nazistowskiej okupacji. Proponowane terminy Eurowizji 2020 nie są dobre dla Amsterdamu – tydzień przed finałem ESC odbędą się w stolicy wyścigi w ramach Dutch Formula One Grand Prix, które przyciągną rzesze turystów. Amsterdam nie jest jednak faworytem w walce o organizację Eurowizji i władze miasta same uznały, że nie będą za wszelką cenę starać się o przejęcie tytułu gospodarza.

Telewizja czeska 🇨🇿 przedłuża czas na przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji narodowych 2020. Wszyscy chętni mają dodatkowy miesiąc na przygotowanie aplikacji i wysłanie jej na adres e-mail escmusic@ceskatelevize.cz. Nowy deadline to 31 lipca. Nadawca czeski już dawno temu ogłosił nabór do stawki selekcyjnej, a poza tym podał, że w przyszłym roku konkurs odbędzie się w praskim Forum Karlín i będzie transmitowany na żywo w telewizji. Preselekcje narodowe planowane są też w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii, Finlandii, Gruzji (w ramach programu „Idol”), w Norwegii, na Litwie, Portugalii, na Ukrainie oraz w Serbii. Telewizja Polska na ten moment nie potwierdziła udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020.

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Wesprzyj rozwój strony i relacji na żywo poprzez Patronite i zdobądź specjalne przywileje lub nagrody! Szczegóły znajdziesz TUTAJ! Serdecznie dziękuję!

Źródło: BTRC, Eurovoix, RAI, Wikipedia, CT, fot.: M. Jokić

%d blogerów lubi to: