Eurowizja Junior 2019 w Gliwicach: Ukraina uczestniczy, Słowenia i Chorwacja odmawiają – dlaczego? Gruzja znów wybierze „Idola” na Eurowizję!

Oficjalne Stowarzyszenie fanów Eurowizji OGAE Ukraine 🇺🇦 informuje, że rusza właśnie internetowy casting dla wszystkich chętnych do udziału w preselekcjach narodowych przez Eurowizją Junior 2019, co oznacza, że naszych wschodnich sąsiadów w Gliwicach nie zabraknie. Projekt „¡naksh¡” ma pomóc wyłonić kandydatów, którzy wystartują w ukraińskich eurowizyjnych eliminacjach. Chętni (w wieku od 9 do 14 lat) powinni wysłać filmik, w którym śpiewają ukraiński utwór a-capella na Instagram, z hashtagiem #inakshi_casting, a zwycięzcę wybierze specjalne jury, w skład którego wejdą m.in. Darina Krasnovetska (JESC 2018, na zdj.), przedstawiciele OGAE Ukraina oraz Olya Neka i Alyona Romanovska z zespołu Verki Serduchki. „Stworzyliśmy ten projekt, by spełnić dziecięce marzenia. Na Ukrainie jest mnóstwo utalentowanych dzieci i nastolatków, którzy pragną zrealizować swoje marzenia, ale przez brak doświadczenia i zasobów finansowych, nie mogą tego zrobić sami. Przecież, aby przygotować występ na europejskim poziomie potrzebny jest cały zespół profesjonalistów, od stylisty do PR-managera. My ten zespół mamy, brakuje nam tylko artystów” – mówi ME GEGA, nauczycielka wokalna i współorganizator akcji. Projekt „¡naksh¡” nie jest oficjalnym finałem narodowym przed Eurowizją Junior 2019 – ma jedynie pomóc znaleźć odpowiedniego kandydata, który do takich preselekcji będzie przygotowany. O tym, w jaki sposób telewizja ukraińska wybierze swojego reprezentanta, dowiemy się w późniejszym czasie.

Dwa kolejne kraje odmawiają powrotu na Eurowizję Junior 2019. Telewizja chorwacka 🇭🇷 poinformowała portal Eurofestivales, że udział Chorwacji w imprezie nie będzie możliwy ze względów finansowych. Nadawca HRT zadebiutował na JESC w 2003 i wygrał finał za sprawą utworu „Ti si moja prva ljubav” – dostał m.in. 10 punktów od widzów z Polski. Chorwaci uczestniczyli w JESC do 2006 roku, później wrócili w 2014 by … zająć ostatnie, 16. miejsce i zdobyć najmniej punktów w historii konkursu – poza automatyczną dwunastką Josie otrzymała tylko 1 punkt z San Marino. Ze względów finansowych do Gliwic swojego reprezentanta nie wyślą Słoweńcy 🇸🇮. Telewizja RTV SLO podkreśla, że udział w Eurowizji Junior jest zbyt kosztowny względem czasu antenowego, w którym show się odbywa. Przypomnę, że od paru lat Eurowizja Junior transmitowana jest w niedzielę popołudniu, co jest zdecydowanie mniej atrakcyjnym dla widza pasmem niż sobotni wieczór, przez co konkurs stracił wielu widzów. Słoweńcom nie opłaca się więc przeznaczać sporych funduszy na udział w Eurowizji Junior, która nie da im zadowalających wyników oglądalności w takim paśmie. RTV SLO tylko dwa razy uczestniczyło w konkursie – w 2014 roku Ula zajęła 12. miejsce, ale już rok później Lina wywalczyła najniższy stopień podium dzięki balladzie „Prva ljubezen”.

Nadawca gruziński 🇬🇪 już teraz potwierdza udział w Eurowizji 2020 i sposób wyboru reprezentanta. Pomimo braku awansu (już trzeci raz z rzędu) Gruzini nie zmieniają formuły selekcji i nowego przedstawiciela wyłonią w ramach kolejnej edycji „Georgian Idol”. Podobnie jak w tym roku, w finale show wybrany będzie nie tylko wokalista, ale i utwór dla niego. Szczegółów na razie nie znamy. Tegoroczna edycja była już ósmą przygotowywaną w tym kraju, ale ponieważ po raz pierwszy powiązana była z Eurowizją, zgłosili się do niej nawet ci, którzy już wcześniej startowali w tym talent-show. Idealnym przykładem jest sam Oto Nemsadze, który wygrał „Idola” i pojechał do Tel Awiwu. Wcześniej wokalista triumfował w piątej edycji show, pod starą nazwą „Geostar”. Czy przyszłoroczny „Idol” także przyciągnie byłych jego uczestników?

Źródło: OGAE Ukraine, Eurovoix, Eurofestivales, Georgian Eurovision Magazine, Wikipedia, fot.: M. Błażewicz 2018

%d blogerów lubi to: