Kto stoi za nowymi utworami Roxie Węgiel? Czy wokalistka powinna nas reprezentować w 2021 roku? Parada Równości z eurowizyjnymi akcentami! Zgłoszenia do Golden Stag 2019 ruszyły

7 czerwca światło dzienne ujrzała długo oczekiwana debiutancka płyta zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 – Roksany Węgiel 🇵🇱. Na płycie popularnej Roxie, którą widzowie znają przede wszystkim z „The Voice Kids” i Eurowizji, ale też z wszędobylskich reklam operatora telefonii komórkowej, znalazło się 14 utworów, w tym aż sześć singlowych. Umieszczono tam te najstarsze przeboje wokalistki jak „Żyj” i „Obiecuję”, eurowizyjny hit „Anyone I want to be” oraz najnowsze single jak „Lay Low”, „Bunt” i „Dobrze jest jak jest”. Na albumie znajdziemy jeszcze parę nowych piosenek tj. „Gra”, „Potrafisz”, „Że to nie to”, a także bonusy w postaci wersji akustycznej utworu „Żyj” czy duetu do „Nie zmienisz mnie” z reprezentantem Białorusi na JESC 2018 – Danielem Yastremskim 🇧🇾. Wielu fanów Eurowizji w Polsce zapoznało się już z materiałem i sporo pojawia się opinii o tym, że jest to naprawdę dobry polski album, ze świeżą, nowoczesną muzyką, a Roksanę wielu z nich widziałoby w roli reprezentantki na dorosłej Eurowizji, gdy tylko trochę podrośnie. Miłośnicy ESC widzą w piosenkarce szansę na dobrze przygotowany utwór na konkurs, gdyż już teraz wytwórnia Universal Music dba o to, by współpracowała z najlepszymi. Wśród kompozytorów, autorów tekstów i producentów piosenek z albumu Roksany trudno jest na pierwszy rzut oka znaleźć osoby związane z Eurowizją, ale oczywiście takich akcentów nie zabrakło. Poza Juliuszem Kamilem (który współpracuje z Roksaną od początku), Lanberry, Patrykiem Kumórem czy Cutfatherem, których znamy już z „Anyone I want to be”, mamy też Clarę Mae, która współtworzyła piosenkę „Potrafisz”. 27-letnia wokalistka ze Szwecji 🇸🇪 startowała w 2009 roku w lokalnym „Idolu”, a w 2016 roku reprezentowała na Eurowizji Czechy jako chórzystka Gabrieli Guncikovej 🇨🇿, pierwszej czeskiej piosenkarki, która otrzymała awans do finału ESC. W piosence „Potrafisz” palce maczali też George Tizzard i Rick Parkhouse, wcześniej współpracujący m.in. z Edurne (Hiszpania 2015). Z kolei za utworem „Dobrze jest, jak jest” stoją m.in. Cutfather, brytyjski wokalista Ed Drewett, ale też Daniel Mirza Salcedo, który w 2017 roku pracował nad utworem „Never give up on you” dla reprezentantki UK Lucie Jones 🇬🇧. Ze względu na swój wiek Roksana Węgiel mogłaby reprezentować Polskę dopiero podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 2021 roku. Czy do tej pory utrzyma swoją silną pozycję?

Wczoraj w Warszawie 🇵🇱 odbyła się już 19. Parada Równości, a tym razem przez ulice stolicy maszerował wielotysięczny tłum. Z licznych platform usłyszeć można było najnowsze hity polskiej i zagranicznej muzyki, ale też najbardziej popularne utwory ostatnich lat. Nie zabrakło akcentów eurowizyjnych, a na ulicach rozbrzmiewało m.in. polskie „Light me up”, włoskie „Soldi” czy hiszpańskie „La Venda” (sprawdźcie dziennikowe InstaStory @dziennik_eurowizyjny). Wczoraj popularne „prajdy” odbyły się też w wielu innych krajach. Przez Wilno przeszedł „Baltic Pride” 🇱🇹, a na swoim Instagramie przebieg relacjonował m.in. Vaidas Baumila (Litwa 2015), który pokazał, jak mieszkańcy bawią się do np. „Dancing Lasha Tumbai” (Ukraina 2007). Z kolei w Atenach dla uczestników „Athens Pride” 🇬🇷 wystąpiły m.in. Eleni Foureira i Tamta (greckie reprezentantki Cypru 2018-2019 🇨🇾). Parady w sobotę zorganizowano także w Zagrzebiu i Sofii. 29 czerwca po raz pierwszy Parada Równości przygotowana zostanie w Macedonii Północnej 🇲🇰. Dla uczestników zaśpiewa m.in. Tamara Todevska, tegoroczna reprezentantka kraju i zwyciężczyni głosowania jurorów. Chociaż wokalistka swój utwór dedykowała córce, to jednak z tekstem piosenki „Proud” identyfikuje się też wielu przedstawicieli mniejszości seksualnych, nie tylko na Bałkanach.

Ruszył etap zgłoszeniowy do kolejnej edycji rumuńskiego festiwalu muzycznego „Cerbul de Aur – Golden Stag” w Braszowie 🇷🇴. Rok temu festiwal okazał się sporym sukcesem, a udział w nim wzięło wielu zagranicznych wykonawców kojarzonych z Eurowizją czy preselekcjami. Zapewne podobnie będzie w tym roku, a kto wie, może w stawce zobaczymy też polskiego wykonawcę? Zgłoszenia dostępne są dla wokalistów z całego świata, w wieku od 16 do 36 lat. Powinni oni zgłosić dwa swoje autorskie utwory, a jurorzy zdecydują, którą piosenkę zakwalifikowani zaśpiewają w Braszowie. Dodatkowo kandydaci w walce o Grand Prix będą musieli się zmierzyć także z interpretacją rumuńskojęzycznej piosenki, własnego wyboru. A jest o co walczyć, bo zdobywca 1. miejsca wygra czek na 15 tys. euro – nagrody finansowe przysługują też drugiego i trzeciemu miejscu. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca czerwca, a sam festiwal odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia i będzie transmitowany na żywo przez telewizję publiczną TVR. Informacje na temat zgłoszeń oraz formularz dostępne są TUTAJ.

Lubisz Dziennik Eurowizyjny? Wesprzyj rozwój strony i relacji na żywo poprzez Patronite i zdobądź specjalne przywileje lub nagrody! Szczegóły znajdziesz TUTAJ! Serdecznie dziękuję!

Źródło: Universal Music – materiały prasowe, Spotify, Wikipedia, inf. własne, Warsaw Pride, OnlyOne.today, Instagram, Cerbul de Aur, fot.: zdjęcie Roksany Węgiel wykonał Borys Synak

%d blogerów lubi to: