Polska reprezentacja wystąpiła w Madrycie! Zobacz nagrania! Głosowanie OGAE – wygra jeden z trzech faworytów! Jutro ruszają próby ze statystami w Tel Awiwie

Do godzin nocnych trwała w sobotę impreza PrePartyES 🇪🇸 z udziałem wielu gwiazd Eurowizji 2019. Było to też jedyne tego typu wydarzenie w tym roku z profesjonalną transmisją internetową dostępną dla widzów na całym świecie. Polski zespół Tulia 🇵🇱 wystąpił jako czwarty i jak zwykle porwał publikę swoim „Pali się (Fire of Love)”. Jak zapowiedziały wcześniej, wokalistki na każdym pre-party wykonują podobną choreografię, a ich występy różnią się głównie strojami – zawsze opartymi o wzory tradycyjne, oryginalne i kolorowe, które przykuwają uwagę! „Bardzo miła atmosfera, zarówno wśród artystów jak i słuchaczy” – ocenia imprezę w Madrycie Dominika Siepka, odpowiadając na pytania na Instagramie. Dodała też, że dla zespołu sam udział w Eurowizji jest ogromnym wyróżnieniem. „Mamy nadzieję, że dojdziemy do finału, a tam zajmiejmy jak najwyższą pozycję” – napisała, twierdząc, że już nie może doczekać się całego zamieszania. Wokalistka nie zdradziła koncepcji występu na Eurowizji ale fanom przekazała: „Mamy świetny pomysł, który nam osobiście bardzo się podoba. Nie możemy się doczekać, żeby sprawdzić czy Wam też się podoba„. Polska delegacja wylatuje do Tel Awiwu 3 maja, a już 4 maja o 11:00 czasu polskiego rozpocznie się pierwsza próba techniczna zespołu Tulia na scenie w Tel Awiwie.

Impreza madrycka miała jedną sporą wadę – praktycznie wszyscy uczestnicy doświadczyli mniejszych czy większych problemów z odsłuchami, a i dźwięk w transmisji internetowej pozostawiał sporo do życzenia. Część reprezentantów ostentacyjnie pozbywała się odsłuchów już na samym początku występu, Swed Victor Crone 🇪🇪 przyznał po zaśpiewaniu „Storm”, że przez odsłuch nic nie słyszy, a najbardziej zdenerwowana problemami technicznymi była Ormianka Srbuk 🇦🇲. Przez 3 minuty występu do „Walking out” starała się wyjąć odsłuch, widać było, że nie czuje się na scenie komfortowo, a po zaśpiewaniu piosenki bez pożegnania, ale ze wściekłą miną, opuściła scenę. „Zawsze są jakieś problemy, najlepiej nam się śpiewa, kiedy są z nami nasi akustycy. Niestety nie wszędzie można ich zabrać. Problemy zawsze są te same – na próbie jest super, a kiedy dochodzi tłum słuchaczy, wszystko się zmienia” – skomentowala kwestię odsluchów Dominika z zespołu Tulia 🇵🇱. Bardzo dobrze wokalnie wypadły reprezentacje m.in. Grecji, Islandii, Chorwacji czy Gruzji. Lider formacji Lake Malawi 🇨🇿 planował skoczyć w publiczność (ale ostatecznie się na to nie zdecydował), widzowie znów śpiewali całe „Love is forever” razem z Leonorą 🇩🇰, Darude 🇫🇮 zaprezentował fragment legendarnego „Sandstorm”, Hatari 🇮🇸 i Miki 🇪🇸 wystąpili z tancerzami, Dmol 🇲🇪 zaśpiewali w trójkę (druga połowa zespołu pojedzie do Moskwy), KEiiNO 🇳🇴 zmasakrowali przebój „Shallow” Lady Gagi, a Serhat 🇸🇲 zaśpiewał dwie piosenki eurowizyjne, w tym „I didn’t know” z 2016 roku. Ostatnia impreza eurowizyjna odbędzie się 24 kwietnia o 17:00 czasu polskiego w moskiewskim Vegas City Hall.

Świąteczny wysyp nowych punktacji OGAE! 24 osoby z OGAE Serbia 🇷🇸 wzięły udział w głosowaniu i wytypowały na zwycięzcę Duncana z Holandii 🇳🇱. 10 punktów dostała Szwajcaria, a 8 Włochy. W typowaniu 16 osób z OGAE Azerbejdżan 🇦🇿 wygrała Holandia, na drugim miejscu pozostawiając Włochy, a na trzecim Cypr. Szwajcaria dostała od Azerów 7 punktów. OGAE Ukraina 🇺🇦 12 punktów również przekazało Holandii – tak zdecydowało 115 osób, które wzięły udział w głosowaniu. Włochy były drugie, a Szwajcaria trzecia. W OGAE Estonia 🇪🇪 25 osób swoimi punktami sprawiło, że liderem została…Szwecja 🇸🇪. 10 punktów otrzymała Holandia, a 8 Włochy. Dzięki aż trzem dwunastkom Holandia zmniejszyła różnicę punktową względem Włoch 🇮🇹 i Szwajcarii 🇨🇭 w klasyfikacji generalnej, ale nadal jest trzecia – ma 187 punktów. Jeden punkt więcej ma Szwajcaria (188), a liderem są Włochy – 192 punkty. Każda kolejna punktacja z klubów OGAE może więc sporo namieszać. Zwycięzcą plebiscytu będzie jeden z trzech panów – Mahmood, Luca lub Duncan. Reszta jest daleko w tyle – Cypr zajmuje 4. miejsce ze 108 punktami, Norwegia jest piąta z 95 punktami. Polska ma 7 punktów i zajmuje 19. miejsce, pomiędzy Armenią a San Marino. 15 państw nadal nie ma żadnych punktów.

Scena w Tel Aviv Expo 🇮🇱 jest już w pełni gotowa, więc pora na próby statystów, które rozpoczynają się jutro i potrwają do 26 kwietnia. Specjalnie wybrane osoby będą odzworowywać występ danego reprezentanta, na podstawie materiałów dostarczonych przez nadawcę publicznego. Takie próby mają pozwolić na wstępne ustalenie pracy kamer, świateł, efektów wizualnych i pirotechnicznych, by reprezentanci, którzy pojawią się na scenie w maju, mieli większy komfort pracy podczas ćwiczeń. Jutro przećwiczone będą utwory z Cypru, Czarnogóry, Finlandii, Polski, Słowenii, Czech, Węgier, Białorusi, Serbii, Belgii, Gruzji i Islandii. Oczywiście tego rodzaju próby nie są nigdzie relacjonowane ani transmitowane, aczkolwiek w ostatnich latach zdarzały się „wycieki”, zwłaszcza na Instagramie – krótkie nagrania trafiały do sieci głównie za sprawą osób z obsługi technicznej i szybko rozprzestrzeniały się w grupach fanowskich. Czy tak będzie i tym razem?

Głosowanie „Nasz Faworyt 2019 – Finał” zostało już zakończone i serdecznie dziękuję wszystkim za udział w plebiscycie! Wyniki zostaną przedstawione podczas transmisji live na Facebooku w najbliższych dniach!

Źródło: PrePartyES, Eurovision-Spain, RTVE.es, Facebook, Instagram, OGAE International, EBU/KAN, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: