Kolejne utwory na Eurowizję 2019! Azerbejdżan, Austria, Irlandia, Białoruś i Macedonia! Sprawdź jakie piosenki wybrano i co nas czeka w sobotę!

Potwierdziły się doniesienia sprzed miesiąca! 27-letni Chingiz Mustafayev 🇦🇿 (nie mylić z azerskim dziennikarzem zabitym w 1992 podczas tworzenia jednego z pierwszych reportaży o wojnie w Górskich Karabachu) będzie reprezentował Azerbejdżan podczas Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Wokalista wykona „Truth” na temat toksycznych związków międzyludzkich. Przystojny piosenkarz (na zdj.) urodził się w Moskwie, w Baku mieszka od 13 roku życia. Wygrał azerskiego „Idola” i szybko zdobył popularność w kraju, chociaż często pojawiają się opinie, że nie jest zbyt dobrym wokalistą, jeśli chodzi o śpiewanie na żywo. Sporą niespodzianką jest fakt, że za „Truth” stoi Borislav Milanov z Symphonix International, znany m.in. z sukcesów piosenek Bułgarii na ESC 2016-2018 czy Austrii 2018. Swoje trzy grosze do utworu dorzucił też członek formacji EquinoxTrey Campbell. Ciekawy teledysk jest natomiast dziełem Ukraińców. Utwór momentalnie zyskał mnóstwo pozytywnych komentarzy i raczej nie powtórzy losu ubiegłorocznej piosenki z Azerbejdżanu, która nie uzyskała awansu do finału.

8 marca rano odbyła się premiera „Limits” austriackiej wokalistki Pændy 🇦🇹 (Gabrieli Horn). 31-letnia mieszkanka Styrii sama napisała utwór, który wydała wytwórnia Wohnzimmer Records. Niebanalny wokal, to zdecydowanie najbardziej charakterystyczny atut tegorocznej reprezentacji Austrii! Z kolei Irlandię 🇮🇪reprezentować będzie 24-letnia Sarah McTernan z utworem „22”, uczestniczka czwartej edycji „The Voice”. Kształciła się na pielęgniarkę, pracowała w Primarku oraz studiowała wokal i taniec na Uniwersytecie w Limerick. Tra na gitarze, fortepianie i flecie. Za dość prostym, ale sympatycznym utworem „22” stoją Janieck Devy, Marcia Sondeijker oraz Roel Rats – ekipa z Holandii. Janieck to 24-letni piosenkarz, kompozytor i muzyk z Noordwijk.

Wczoraj wieczorem preselekcje do Eurowizji 2019 przeprowadzono na Białorusi 🇧🇾. Zupełnie nowy format głosowania zaskoczył widzów i fanów. Piosenki oceniane były przez komisję, a punkty podawane były po każdym występie, stąd praktycznie na bieżąco śledzić można było ranking końcowy. Losowanie kolejności sprawiło, że już jako druga wystąpiła Zena, faworytka konkursu, która ostatecznie go wygrała. Za utwór „Like it” uzbierała 69 na 70 możliwych punktów, co dla wielu fanów jest dość podejrzane. Drugie miejsce zajął nigeryjsko-białoruski duet BLGN & Mirex (65 punktów), a trzecie Szwed Sebastian Roos (62 punkty). Kontrowersyjnie zachowywał się Michael Soul, który jawnie skrytykował zasady głosowania i ironizował podczas rozmowy z prowadzącą Green Roomu. Fatalnie w ocenie jurorów wypadli weterani selekcji – Napoli była siódma, duet PROvokatsiya zajął 8. miejsce, a formacja Aura przedostatnie. Zinaida Kupriyanovich to aktualnie najmłodsza uczestniczka Eurowizji 2019 – urodziła się w 2002 roku w Mińsku. Polakom znana jest m.in. ze współprowadzenia Eurowizji Junior 2018. To ona wylosowała dla Polski i Roksany Węgiel ostatnią pozycję startową. „Like it” to dzieło Yulii Kireevej i Viktora Drobysha, który ma na swoim koncie 2. miejsce w Eurowizji 2012 za „Party for Everybody” napisane dla Buranowskich Babuszek.

Dziś ostatecznie premiera teledysku i nowej wersji do piosenki Jonidy Maliqi z Albanii 🇦🇱 się nie odbędzie, ale o 19:30 oczy i uszy internautów skierują się do Północnej Macedonii 🇲🇰. Czeka nas bowiem jeszcze premiera utworu „Proud” Tamary Todevskiej. Jutro (sobota) z kolei, poza wielkim finałem Melodifestivalen w Szwecji 🇸🇪, także premiera nowej wersji piosenki „Heaven” grupy D-Mol z Czarnogóry 🇲🇪 oraz premiera piosenki „Scream” (tytuł niepotwierdzony) Sergey’a Lazareva 🇷🇺, aktualnego faworyta bukmacherów. Klip do czarnogórskiej piosenki nagrywany był w różnych miejscach kraju, m.in. w okolicach Žabljaka, Starego Baru, Podgoricy czy na plaży w Ulcinju. W teledysku występują nie tylko członkowie formacji, ale też najmłodsi uczniowie szkoły wokalnej D-mol i słynny czarnogórski wiolonczelista Vili Ferdinandi. Premiera po godzinie 20:00, a dokładniej po programie informacyjnym „Dnevnik 2” na kanale RTCG. Z kolei ballada z Rosji ma być zaprezentowana w sobotę ok. godziny 17:00. „Bardzo wierzę w to, że wszyscy pokochacie ten utwór tak mocno jak ja, gdy usłyszałem go po raz pierwszy. To dla mnie nowa przygoda i jestem nią niezwykle podekscytowany” – napisał Sergey Lazarev na profilach społecznościowych. Podziękował też twórcom, m.in. Filipowi Kirkorowowi, Dimitrisowi Kontopoulosowi, Sharon Vaughn oraz Moskiewskiej Orkiestrze Symfonicznej, z której pomocą nagrano piosenkę.

Źródło: Infe Azerbaijan, YouTube, Eurovision.tv, Wikipedia, ORF, Irish News, BTRC, RTCG, EuroShqip, MRT, Instagram, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: