Çingiz z Azerbejdżanu, Sergey z Rosji? A kto z Polski? Kiedy poznamy reprezentanta Telewizji Polskiej na Eurowizję 2019?

27-letni Çingiz Mustafayev (na zdjęciu), azerski wokalista 🇦🇿 urodzony w Moskwie, poinformował dziś na swoim Instagramie, że będzie reprezentował Azerbejdżan podczas Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Gdy wieść o tym zaczęła się roznosić po Internecie i została przekazana m.in. przez Infe Azerbaijan, szefowa delegacji telewizji Ictimai nakazała piosenkarzowi usunięcie postu na profilu społecznościowych, jednocześnie podając, że reprezentant nie został jeszcze wybrany. Zapewne wyciek informacji był niekontrolowany i zaburzył strategię Ictimai, ale lokalne źródła z Baku dają pewność, że to właśnie Mustafayev zaśpiewa w maju na Eurowizji. Dzieciństwo spędził w Rosji 🇷🇺 i w Kazachstanie 🇰🇿, skąd pochodzi jego rodzina. Od 2012 roku śpiewa razem z zespołem Palmas, co dało mu popularność. Nie stroni też od solowej działalności, a jego najnowszym utworem jest „Get” wydane w połowie 2018 roku. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, telewizja Ictimai do 7 lutego zbiera piosenki-propozycje dla nowego reprezentanta. Potwierdzenie nazwiska reprezentanta ma oficjalnie nastąpić już wkrótce.

Nowa data prezentacji reprezentanta Rosji 🇷🇺! Telewizja VGTRK informuje, że nazwisko poznamy 9 lutego o 15:30 (czasu polskiego) podczas programu „Hello, Andrei!” poświęconego tym razem Eurowizji 2019. Co ciekawe, we wcześniejszej wersji ramówki pojawiła się informacja, że gościem programu będzie Sergey Lazarev. 35-letni piosenkarz z Moskwy jest głównym faworytem do ponownego reprezentowania Rosji w konkursie po tym, jak w 2016 roku wygrał televoting i ostatecznie zajął 3. miejsce w finale za „You’re the only one”. Plotki na jego temat pojawiają się już od dłuższego czasu i on sam dziś potwierdził, że brany jest pod uwagę przez telewizję rosyjską. We wpisie na Instagramie dodał, że nie podoba mu się, że już teraz wielu jego przeciwników hejtuje taki wybór reprezentanta na Eurowizję nawet, jeśli Sergey nie został jeszcze oficjalnie nazwany uczestnikiem konkursu. Według wcześniejszych doniesień Sergey wykona w Tel Awiwie balladę, która została już nagrana przy udziale orkiestry symfonicznej. Za całym projektem stoi Filip Kirkorow.

Ketreyah w finale preselekcji izraelskich 🇮🇱! Takie był wyniki wczorajszego odcinka programu „HaKokhav HaBa L’Eurovizion”. O finał wciąż walczą jeszcze Kobi Merimi i Osher Biton. Tymczasem zespół Shalva oficjalnie już zrezygnował z udziału w finale, a specjalny wywiad na ten temat opublikowany zostanie w czwartek. Głównym powodem rezygnacji jest plan prób przed Eurowizją 2019 i fakt, że niektóre z nich odbywają się w szabat. Członkowie zespołu rozumieją, że izraelscy producenci walczyli z EBU o uszanowanie szabatu, ale ostatecznie nie było to możliwe. Warto podkreślić, że organizatorzy „HaKokhav HaBa L’Eurovizion” już na początku programu informowali wszystkich kandydatów, że zwycięzca będzie musiał śpiewać na próbach podczas szabatu. Członkowie Shalva Band nie przejmowali się jednak tymi ostrzeżeniami, bo nie sądzili, że zajdą w talent-show aż tak daleko. Na razie nie wiadomo, czy ich miejsce w finale zostanie zapełnione przez innego kandydata.

🇮🇹 Trwa Sanremo 2019!

We wtorek o 20:35 rozpoczęła się pierwsza część włoskiego festiwalu Sanremo 🇮🇹 i widzowie po raz pierwszy mają okazję wysłuchać wszystkich 24 piosenek. W środę (6 lutego) podczas tzw. „seconda serata” połowa wykonawców ponownie wyjdzie na scenę by zaprezentować swoje utwory. Będą też poddani ponownemu głosowaniu jurorów, widzów i przedstawicieli mediów. Wśród gości specjalnych znajdą się m.in. Marco Mengoni (ESC 2013), Fiorella Mannoia, Laura Chiatti czy Michelle Hunziker. Druga noc Sanremo ruszy w środę o 20:35 i potrwa ok. 250 minut. Transmisja dostępna będzie na Rai Uno oraz poprzez alternatywny stream TUTAJ

🇵🇱 Krajowe Eliminacje 2019 – Kiedy poznamy wynik?

Dziś, 5 lutego, o północy mija termin przyjmowania zgłoszeń do wewnętrznych Krajowych Eliminacji 2019 w Polsce 🇵🇱. Zgodnie z treścią regulaminu konkursu: „TVP S.A. nie ma obowiązku podać do wiadomości publicznej listy identyfikującej wykonawców, którzy zgłosili się lub zostali zgłoszeni do Krajowych Eliminacji, jak również nie ma obowiązku podać do wiadomości publicznej tytułów zgłoszonych utworów oraz nazwisk/imion/pseudonimów ich autorów i kompozytorów„. Dodatkowo wybór wykonawcy i utworu reprezentującego TVP podczas Eurowizji nadawca pozostawia do decyzji podjętej przez specjalnie wybraną (przez TVP) komisję konkursową, której składu zapewne też nie poznamy. Nazwisko nowego reprezentanta Telewizji Polskiej na Eurowizji 2019 poznać mamy do 8 lutego za pośrednictwem strony internetowej tvp.pl lub eurowizja.tvp.pl czy przez Centrum Informacji TVP. Dziennik Eurowizyjny przez ostatnie dni wymieniał nazwiska wykonawców, którzy deklarowali chęć zgłoszenia swoich propozycji do konkursu. Wiemy też, że selekcje zostały wykorzystane przez paru wykonawców zza granicy jako konkurs „drugiej szansy”. Mołdawska formacja Lume zgłosiła piosenkę „Ca Adriano Celetano” ze zmienionym tekstem – wcześniej ich utwór odrzucono podczas castingu w Kiszyniowie 🇲🇩. Dziś Magdalena Tul (ESC 2011) potwierdziła, że po raz kolejny chce spróbować swoich sił i również wysłała zgłoszenie. Podczas live stream na oficjalnym Instagramie poinformowała również o tym, że będzie gościem tegorocznego London Eurovision Party 2019. Swój utwór na Krajowe Eliminacje opublikował dziś też Ian Rooth.

Źródło: Infe Azerbaijan, Instagram, Wikipedia, Eurovoix, VGTRK, inf. własne, RAI, TVP, fot.: Instagram

 

%d blogerów lubi to: