[UPD!] Dziś finał na Białorusi i premiery utworów ze Szwajcarii, Holandii oraz San Marino! W piątek dowiemy się, z jakim utworem Tulia jedzie na Eurowizję 2019!

UPDATE: Nietypowe głosowanie jurorskie wygrała Zena z utworem „Like it” zdobywając 69 punktów i prowadząc w rankingu od 20. minuty trwania finału. Więcej informacji w piątek

W cieniu efektownych wyborów wewnętrznych i premier nowych piosenek eurowizyjnych, dziś wieczorem swojego reprezentanta wybiera Białoruś 🇧🇾. Jednocześnie nadawca publiczny BTRC żegna się z formatem otwartego konkursu i telewizyjnego show selekcyjnego, od przyszłego roku Białoruś będzie mieć reprezentantów wybieranych wewnętrznie. Dziś w finale wystartuje 10 kandydatów, którzy pomyślnie przeszli casting. O zwycięzcy zadecyduje jedynie komisja ekspertów, bez udziału widzów. Według doniesień ESCkaz, jurorzy głosować będą podobnie jak … w „Tańcu z Gwiazdami” i swoje punkty od 1 do 10 prezentować mają po każdym występie. Dość nietypowy format może szybko zdradzić zwycięzcę, ale też mocno skrócić cały finał gdyż nie będzie potrzeby Interval Actu i przerwy na głosowanie. W przypadku remisu zorganizowane zostanie ponowne głosowanie. Finał poprowadzą Teo (ESC 2014) oraz Olga Ryzhikova, a o wyjazd do Izraela walczą m.in. Michael Soul, współprowadząca JESC 2018 – Zena, Szwed Sebastian Roos, duet PROvokatsiya, zespół Aura czy weteranka selekcji Napoli. Show ruszy o 20:00 (czasu polskiego) i ma potrwać dwie godziny. Transmisja dostępna będzie na kanale pierwszym BTRC, na Belarus 24 oraz w Internecie TUTAJ

Dziś oficjalnie ogłoszono, że reprezentantem Szwajcarii 🇨🇭 jest Luca Hänni (fot.), tym samym potwierdziły się wcześniejsze plotki i informacje, które Dziennik Eurowizyjny podawał już w połowie grudnia! Pierwotnie utwór zwycięzcy niemieckiego „Idola” miał się nazywać „Dirty Dancing”, ale ze względu na prawa autorskie do nazwy (filmu), zmieniono tytuł na „She got me”. Utwór powstał podczas songwriting camp, a podpisują go Laurell Barker, Mac Frazer, Luca Hänni, Jon i Lukas Hällgren. Laurell Barker ma na swoim koncie m.in. „Stones” Zibbz czy „Sister” z Niemiec (ESC 2019) i „Bigger than us” z Wielkiej Brytanii. „Wywołać euforię fanów w arenie na tak gigantycznej scenie przed milionami widzów w domu przez telewizorami – to zdecydowanie jeden z ważniejszych momentów w życiu” – mówi 24-letni piosenkarz przyznając, że ogromną dumą i zaszczytem jest dla niego fakt, że może reprezentować Szwajcarię na Eurowizji. Luca od lat cieszy się ogromną popularnością w Szwajcarii, a jego utwory notowane są też na listach przebojów w Niemczech i Austrii. Na Eurowizji czeka go jednak trudne zadanie, gdyż jego kraj już cztery razy z rzędu przepadł w półfinale.

Dziś odbyła się też premiera nowej wersji utworu „La Venda” Mikiego Nuneza z Hiszpanii 🇪🇸. Do piosenki, teraz ze wzbogaconą warstwą instrumentalną, nagrano żywiołowy i niezwykle pozytywny teledysk. Już teraz wokalista zapowiada, że na scenie w Tel Awiwie porwie wszystkich do zabawy. W ciągu dnia wyciekł utwór „Say Na Na NaSerhata, tureckiego wokalisty po raz drugi reprezentującego San Marino 🇸🇲. Piosenka utrzymana jest (spodziewanie) w klimacie disco z lat 80., w całości wykonana jest po angielsku. Ciężko ocenić, jak taki utwór poradzi sobie w półfinale. Oficjalna premiera teledysku odbędzie się dziś (czwartek) o 23:59. O godzinie 19:08 odbyła się prezentacja piosenki „Arcade” Duncana Laurence z Holandii 🇳🇱, który w klipie wystąpił…nago. Warto zauważyć, że teraz oficjalne premiery przygotowywane są na transmisjach live YouTube, gdzie fani mogą nie tylko jako pierwsi posłuchać utworu, ale też komentować piosenkę z innymi fanami.

Dzień Kobiet (piątek) to kolejne gorące premiery Eurowizji 2019! Już o 7:40 rano usłyszeć będzie można „Limits” Paendy z Austrii 🇦🇹. O godzinie 10:00 na YouTube pojawi się oficjalny teledysk do piosenki. W ciągu dnia mamy też poznać reprezentantów Irlandii 🇮🇪 i Azerbejdżanu 🇦🇿. W przypadku tego pierwszego kraju wiemy tylko tyle, że każdy, o kim się plotkowało, prędzej czy później dementował te informacje. Dziś zrobiła to Janet Devlin. O 19:30 poznamy „Proud” Tamary Todevskiej z Macedonii Północnej 🇲🇰 (oficjalna nazwa kraju będzie już użyta podczas Eurowizji 2019). Najważniejsza będzie dla nas godzina 17:00 bo to wtedy, w „specjalnym komunikacie TVP” ogłoszona zostanie polska piosenka na Eurowizję 2019 🇵🇱. W tym samym czasie utwór ma być też już dostępny na YouTube (kanał VevoPolska) i na platformach streamingowych. Zespół Tulia, pomimo wielu próśb i pytań ze strony fanów, do tej pory nie zdradził który utwór z albumu „Tulia (Deluxe)” trafi na Eurowizję. Najczęściej mówi się o „Pali się”. Wokalistki już wcześniej wyjaśniły, że brak wcześniejszego ogłoszenia utworu spowodowany był tym, że trwały różnego rodzaju prace techniczne nad konkursowym wariantem piosenki. Na razie nie wiadomo w jakim języku Tulia wykona swoją piosenkę na eurowizyjnej scenie w Tel Awiwie.

Źródło: ESCkaz, TVR, YouTube, Eurovision, SRF, inf. własne, RTVE, SMRTV, ESCxtra, Instagram, TVP, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: