Gliwice-Śląsk organizatorem Eurowizji! Co już wiemy? Premiera utworu „Better Love” z Grecji! Co nas czeka w czwartek?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezesa TVP 🇵🇱 – Jacka Kurskiego – ogłoszono, że Eurowizja Junior 2019 odbędzie się na Śląsku, a konkurs zorganizowany będzie w Gliwice Arena. Jak podano, w „finale” walki miast uczestniczyły też Szczecin i Toruń. Wszystkie trzy opcje zostały zaakceptowane przez Europejską Unię Nadawców, więc ostateczną decyzję podjęła Telewizja Polska. „Cieszymy się, że Gliwice, miasto w pięknym, historycznym regionie, jakim jest Śląsk, będzie naszym partnerem w tym przedsięwzięciu. Arena Gliwice to znakomity obiekt, z którym wiążemy nadzieje na rewelacyjne, rozrywkowe widowisko” – powiedział Kurski, który podkreślił, że istotnym czynnikiem przy wyborze była jakość hali, jej wielkość, nowoczesność i przede wszystkim dostępność. „Nie bez znaczenia była również gotowość wejścia zarówno woj. śląskiego, jak i miasta Gliwice, w montaż finansowy, który pozwoli sprostać temu wyzwaniu. Bogactwo regionu śląskiego, tradycja, niełatwa, ale piękna historia, wspaniali ludzie, lotnisko Pyrzowice(…) dobra infrastruktura, autostrada” – przyznał. Wraz z marszałkiem woj. śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz wiceprezydentem Gliwic Krystianem Tomalą podpisano list intencyjny ws. współpracy i organizacji konkursu. W spotkaniu uczestniczyła też Roksana Węgiel (JESC 2018) oraz zaproszeni dziennikarze. Wyemitowano również specjalną wiadomość od Jona Oli Sanda (EBU). Po części oficjalnej, transmitowanej w TVP Info, przyszedł czas na udzielanie indywidualnych wywiadów oraz poczęstunek. Należy pochwalić Telewizję Polską za organizację tego typu spotkania, zapewne po raz pierwszy w przypadku Eurowizji.

Wiemy już też, że konkurs odbędzie się 24 listopada, co oznacza, że najpewniej delegacje będą przylatywać do Katowic w niedzielę 17 listopada, a 18 listopada (poniedziałek) odbędzie się Ceremonia Otwarcia. Próby techniczne rozpoczną się 19 listopada i potrwają cztery dni. 23 listopada przygotowane będą dwie próby generalne, w tym jurorska. Według zapewnień Jacka Kurskiego finał Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2019 będzie transmitowany na żywo w TVP1. O dzisiejszej decyzji szeroko informowały dziś programy newsowe stacji oraz liczne portale internetowe, w tym te z regionu śląskiego. W starciu ze Szczecinem Gliwice były zdecydowanym faworytem fanów Eurowizji, m.in. ze względu na znacznie większą halę. „Obawiałem się, że mimo wszystko nie zostanie odwrócony trend, że Polska to Warszawa, Kraków, ewentualnie Gdańsk lub Wrocław. Cieszę się też z tego powodu, że stosowane jest nazewnictwo Gliwice-Silesia. Nie wiem, czyj to pomysł, ale jeżeli Metropolii GZM to dobrze wróży, bo oznacza, że miasta aglomeracji w końcu zaczynają stawiać na współpracę między sobą i tym samym zwiększanie swoich szans na organizację różnych wydarzeń (inaczej brzmi 2,5 milionowa aglomeracja, inaczej 180-tysięczne Gliwice)” – komentuje dla Dziennika Eurowizyjnego Bartłomiej Szymkowiak, czytelnik portalu pochodzący z Gliwic. „Same Gliwice muszą, mimo wszystko, trochę popracować nad tym, żeby to wydarzenie było naprawdę pozytywnym impulsem w rozwoju miasta. Na przykład dojazd do hali komunikacją zbiorową jest kiepski. Dojście pieszo też nie jest superwygodne, z dworca PKP to będzie spokojnie godzinny spacer (jak się zna miasto)” – dodaje. Kolejne informacje ws. organizacji konkursu, tj. logo, motto, sprzedaż biletów, prowadzący, projekt sceny itp., podane będą w kolejnych miesiącach. Kolejna konferencja TVP/EBU zapowiedziana jest na maj – odbędzie się ona w Tel Awiwie, a jej gościem będzie Roksana Węgiel.

Wczoraj poznaliśmy brzmienie „Replay” Greczynki Tamty reprezentującej w Tel Awiwie Cypr 🇨🇾. Piosenka od razu uznana została za „Fuego 2„, jednak w większości i tak zbiera pozytywne opinie, gdyż fani w większości właśnie tego oczekiwali od delegacji cypryjskiej i twórców piosenki. Mocno liczą teraz na doskonały występ sceniczny i kolejne emocje związane z kibicowaniem tej wyspie. Dziś wieczorem odbyła się premiera „Better Love” – Greczynki 🇬🇷 Katerine Duska, reprezentującej swój kraj. Piosenkę przygotowała sama Katerine we współpracy z Leon of Athens oraz Davidem Sneddonem. Do utworu powstał też bardzo ciekawy teledysk. Podobnie jak Cypr, także Grecja zdobyła sporo pozytywnych recenzji. Aktualnie Katerine zajmuje 11. miejsce w zakładach bukmacherskich, a Cypr od wczoraj jest czwarty. Liderem niezmiennie jest Rosja, a drugie miejsce ma Szwecja – chociaż te kraje nie opublikowały jeszcze utworów. W top5 są też Włochy oraz Islandia. Polska znajduje się na początku trzeciej dziesiątki, w towarzystwie Niemiec i Finlandii.

Czwartek to kolejne premiery! Tego dnia poznamy utwory z San Marino 🇸🇲 (Serhat), Holandii 🇳🇱 (Duncan Laurence „Arcade”) i Szwajcarii 🇨🇭 (Luca Hanni z, najpewniej, „Dirty Dancing”), a dodatkowo odbędzie się premiera nowej wersji „La Venda” Miki’ego z Hiszpanii 🇪🇸(wraz z teledyskiem). Ponoć wersja demo utworu Holandii jest już dostępna w Internecie (pod tym linkiem). Na czwartek zapowiedziane są też przedostatnie preselekcje narodowe – na Białorusi 🇧🇾. W finale zorganizowanym w Mińsku, wystartuje 10 wykonawców, w tym faworyci Zena (współprowadząca JESC 2018), PROvokacyia czy Napoli. O wynikach zadecydują tylko jurorzy i będą to ostatnie tego typu preselekcje u naszych wschodnich sąsiadów, gdyż od przyszłego roku stacja stawiać będzie na wybory wewnętrzne. Pełen terminarz preselekcyjny dostępny TUTAJ.

Źródło: TVP, EBU, JuniorEurovision.tv, inf. własne, Facebook, YouTube, ESCkaz, TVR.by, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: