Nevena Božović powraca na Eurowizję, a Oto Nemsadze ponownie wygrywa „Idola” w Gruzji

24-letnia Nevena Božović z Kosovskiej Mitrovicy wygrywa Beoviziję i wraca na Eurowizję jako reprezentantka Serbii. Wokalistka, za utwór „Kruna” zdobyła 12 punktów w głosowaniu jurorów i 8 punktów od publiczności. Łącznie uzbierała 20 punktów. Drugie miejsce zajął Dženan Lončarević (10 od widzów i 7 od jury), a trzecie Saška Janks (6 od widzów i 10 od jury). Faworytki publiczności, dzięki agresywnej promocji radiowej z racji wykonywanego zawodu, Nataša i Una otrzymały tylko 2 punkty jurorskie i ostatecznie zajęły 4. miejsce. Ostatnia była Ana Popović – bez punktów. Nevena już wcześniej zapowiedziała, że w przypadku wygranej wykona utwór w niezmienionej wersji językowej. „Kruna” to jej autorska propozycja. Warto podkreślić, że (podobnie jak np. w Rumunii) zwyciężył faworyt jury. Nevena otrzymała od widzów 5708 głosów, a duet prezenterek radiowych aż 10427. Ranking jurorski i widzów nie pokrył się w żadnej nocie.

Nevena reprezentowała Serbię podczas Eurowizji Junior 2007 zajmując trzecie miejsce za balladę „Piši mi”. Po zajęciu 2. miejsca w talent-show „Prvi Glas Srbije 2” wraz z Mirną i Sarą stworzyła trio Moje 3, które wygrało preselekcje w 2013 roku, jednak utwór „Ljubav je svuda” nie awansował do finału Eurowizji. Teraz wraca do konkursu jako solistka, o czym marzyła od dawna. W 2013 nie była zadowolona z utworu, jaki wykonywała oraz z prezentacji scenicznej, którą jej narzucono. Jest pierwszą kobietą, która dwukrotnie reprezentuje Serbię na Eurowizji.

Oto Nemsadze po raz drugi wygrywa „Idola” w Gruzji, ale tym razem łączy się to z prawem do reprezentowania kraju na Eurowizji. Wokalista zdobył w finale 44,13% głosów za wykonanie utworu „Sul tsin iare” Romana Giorgadze. Drugie miejsce miała Liza Kalandadze za „Sevdisperi zgva” (35,51%). Piosenkarz pochodzi z miasta Gori, ma 29 lat, a poza dwukrotnym triumfem w „Idolu” ma też na koncie drugie miejsce w „The Voice” na Ukrainie. W 2017 roku uczestniczył w preselekcjach Gruzji z formacją Limbo. Zajął 10. miejsce.

Źródło: RTS, inf. własne, Wikipedia, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: